خطر کرونا در کمین کارگران راه آهن ریلی لرستان و کارگران کارخانه‌های اراک

کارگران راه آهن ریلی لرستان در نبود امکانات بهداشتی در معرض ویروس کرونا

کرونا ، جان کارگران راه‌آهن خطوط ریلی لرستان را تهدید می‌کند. این کارگران که در خطوط راه‌آهن این استان مشغول به کار هستند، در نبود ایمنی و بهداشت پیشگیرانه و حداقل امکانات از جمله ماسک تنفسی، همچنان به کارشان ادامه می‌دهند.

یکی از کارگران راهبانی لرستان که سال‌ها حادثه را از مسافران قطار دور می کنند، می‌گوید: «مسیرهای طولانی را بین خطوط راه‌آهن طی می‌کنیم و تعمیرات ریل و شکستگی‌ها را انجام داده و حوادث در کمین قطارها را دور می‌کنیم. در شرایط عادی نیز در معرض بیماری هستیم؛ اما الان با شیوع گسترده ویروس کرونا، انتظار داریم حداقل ماسک تنفسی به ما بدهند.»

کارگران خطوط راه‌آهن لرستان، شرکت طرف قرارداد را مسئول عدم اقدامات قابل قبول برای پیشگیری از ابتلاء به کرونا می‌دانند. آنها همچنین می‌گویند نایاب شدن برخی لوازم بهداشتی موجب شده که کارگران نتوانند خودشان اقلام بهداشتی را خریداری کنند.

کار در راه‌آهن جزء مشاغل پرخطر از لحاظ ارتباط با جمعیت کثیر مراجعین مردمی نیز به شمار می‌رود. به همین دلیل آنها انتظار دارند تا اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه برای این مشاغل کارگری در اولویت قرار بگیرد.

کارگران کارخانه‌های اراک در معرض انتشار کـرونا ویروس و عدم دسترسی آنها به امکانات بهداشتی

عدم اطلاع‌رسانی درست مسئولان وزارت بهداشت در استان مرکزی و عدم پیگری انجمن‌های صنفی حفاظت فنی و بهداشت کار در این استان، نگرانی کارگران شاغل در محیط‌های کارگری را در پی داشته است.

رئیس انجمن صنفی مسئولین کمیته‌های حفاظت فنی و بهداشت کار استان مرکزی، در این خصوص گفته است: «برای اجرای سیاست پیشگیرانه در حوزه درمانی باید در همه میادین زندگی مردم وارد شد و ایمنی و بهداشت کار، به ویژه بعد از انتشار ویروس کرونا در کشور، در صدر امور قرار گیرد.»

وی در ادامه می‌گوید: «بهترین راه پیشگیری از کرونا پائین آوردن ارتباط و تماس میان افراد و کنترل و نظارت بهداشتی اکید بر محیط کار است که کارگر بیشترین زمان خود را بیرون از خانه در آن می‌گذراند و در عین حال بیش از محیط خانه مستعد انتقال ویروس به افراد است.»

او با اشاره به عدم ارائه اطلاعات دقیق از وضعیت شهر اراک در شیوع ویروس کرونا توسط دانشگاه علوم پزشکی اراک افزود: «کارگاه‌های اراک هیچ کمکی از سوی وزارت بهداشت نداشته‌اند. بالا رفتن قیمت شوینده‌ها، مواد ضدعفونی کننده، ماسک‌ها و دیگر لوازم بهداشتی برای کارگران مشکل‌زا است.»

Share: