خودسوزی دلخراش کارگر معدن ، حمیدرضا بهبودی بعد از اخراج از کار و ناامیدی از برگشت به کار

خودسوزی کارگر معدن ، حمیدرضا بهبودی

اخراج یک کارگر معدن شباب در استان گیلان از کار، متاسفانه حادثه تلخ خودسوزی کارگر معدن را در پی داشت.

روز جمعه ۹ آبان ماه ۹۹، خبرگزاری صدا و سیما مرکز گیلان، طی خبری از خودسوزی کارگر معدن به نام «ح ب»، ساکن روستای گنجه، رو به روی شرکت یکی از معادن ماسه شهرستان رودبار خبر داد.

 نام این کارگر معدن اخراج شده، حمید رضا بهبودی معروف به صابر، ۳۲ ساله، شاغل در معدن شباب واقع در استان گیلان است که به دلیل اخراج از کار و بیکاری، دست به خودسوزی زد که۹۰ درصد بدن وی دچار سوختگی شد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی رودبار گفت که این کارگر جوان پس از خودسوزی دچارسوختگی شدید شده و اکنون در بیمارستان بستری است.

حمید، ساکن روستای گنجه در اعتراض به ۴ ماه بیکاری و وضعیت بد معیشتی، به رغم پیگیری‌های فراوان برای بازگشت به کار، به دلیل مخالفت مدیران این معدن برای بازگرداندن وی به سر کار در جلوی محل کار سابقش در یکی از معادن ماسه شهرستان رودبار دست به خودسوزی زد.

در پی خودسوزی کارگر معدن و بازتاب گسترده آن در شبکه‌های اجتماعی، مدیران معدن، روزمزد بودن این کارگر و پایان یافتن کار را دلیل اخراج وی اعلام کردند.

مدیران این شرکت در ادامه گفتند که این کارگر جوان ۸ ماه پیش، در شرایط اوج شیوع کرونا در گیلان به صورت روزمزد در قسمت ساختمانی این معدن مشغول به کار شده بوده که اکنون وی را اخراج کرده اند.

به گزارش منابع محلی به رغم بیکاری گسترده جوانان در منطقه گنجه، مدیران این معدن با استخدام کارگران فصلی و روزمزد و خودداری از استخدام رسمی کارگران و پرداخت حق بیمه به سادگی اقدام به اخراج این کارگران می‌کنند.

شایان ذکر است که در قانون کار تصویب شده کنونی برای کارگران روزمزد هیچ حقی در نظر گرفته نشده است و امکان شکایت برای بازگشت به کار را ندارند.

Share: