یک کارگر شرکت آب و فاضلاب لاهیجان در اعتراض به اخراج از کار اقدام به خودسوزی کرد. این کارگر، در استخدام یک شرکت پیمانکاری آبفای لاهیجان بود، که در اعتراض به اخراج از کار و عدم دریافت مطالبات خود را به آتش کشید. این کارگر نزدیک به ۲ ماه قبل از کار اخراج شده بود. وی که به کار کنتور نویسی مشغول بود با ریختن بنزین در محل کار، خود را آتش زد. این کارگر بیش از ۲۰ سال سابقه کار داشت. کارگر مذکور متاهل و دارای ۳ فرزند می‌باشد.

در حال حاضر این کارگر شرکت آب و فاضلاب لاهیجان در بیمارستانی در رشت بستری است؛ اما وضعیت عمومی وی رضایت‌بخش نیست.

در خردادماه سال جاری نیز یک کارگر شرکت آب و فاضلاب در کهگیلویه و بویر احمد در اعتراض به تاخیر در پرداخت دستمزد‌های عقب افتاده خود را به آتش کشید.

شرکت آب و فاضلاب لاهیجان

بالا گرفتن خودسـوزی کارگران به‌دلیل فشارهای اقتصادی

با بالا گرفتن فشارهای اقتصادی در کشور، گزار‌ش‌های متعددی از خودسوزی و خودکشی کارگران و دیگر اقشار منتشر شده است. همه این خودسوزی و یا خودکشی‌ها به دلیل افزایش فقر و تورم افسارگسیخته است.

سران حکومت با قوانین ضدکارگری و دادگاه‌های فاسد، خود زمینه را برای ضایع شدن حقوق کارگران آماده کرده‌اند. سال‌ها است، کارگران به پرداخت نشدن حقوق عقب‌افتاده، عدم پرداخت بیمه، قراردادهای کوتاه مدت و… اعتراض می‌کنند. اما در نهایت دادگاه‌ها به نفع کارفرما رای خودرا صادر می‌کند. کارگران به خوبی می‌دانند، علت فقر و بیکاری آنها سران حکومت هستند. به همین دلیل هم بدنه اصلی اعتراضات در سال‌های ۹۶ و ۹۸ را کارگران تشکیل داده‌اند.