خودکشی، پنجمین دلیل مرگ‌ومیر کودکان و نوجوانان در کشور

هیچ گونه آمار رسمی و روشنی از تعداد دقیق خودکشی کودکان در کشور وجود ندارد و تنها آمار رسمی در دسترس مربوط به ثبت‌احوال است که می‌گوید خودکشی، پنجمین دلیل مرگ‌ومیر نوجوانان و جوانان در کشور به حساب می‌آید. فقر، مشکلات آموزشی، درگیری با خانواده، روابط عاطفی، تجاوز و ازدواج اجباری از عوامل اصلی خودکشی کودکان در کشور بوده است. پژوهش‌های سازمان مردمی نهاد دفاع از حقوق کودک بر اساس گزارشات منتشر شده در رسانه ها، از خودکشی بیش از ۲۵۰ کودک طی سال‌های ۹۰ تا ۹۹ حکایت دارد. ۴۵ درصد از خودکشی‌ها در سنین ۹ تا ۱۴ سال و ۵۵ درصد دیگر ۱۵ تا ۱۸ سال بوده است.

هرانا به نقل از دیدارنیوز، اردیبهشت‌ماه سال گذشته بود که پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد، مرگ ناشی از مصرف قرص برنج در کشور افزایش یافته است.

به گفته این سازمان، در سال ۱۳۹۸، ۲۲۰ مورد فوت ناشی از مسمومیت با قرص برنج به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۳۹۷، ۱۹ درصد افزایش یافته است.

همچنین، معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور پیش‌تر، آمار خودکشی در سال ۹۸ را ۵ هزار‌ و ۱۴۳ نفر اعلام کرد. به گفته مسعود قادی‌پاشا، این رقم در مقایسه با سال ۹۷ حدود ۰.۸ درصد رشد داشته است.

بر اساس پژوهش «انجمن دفاع از حقوق کودک»، هیچ گونه آمار رسمی و روشنی از تعداد خودکشی کودکان در کشور وجود ندارد، اما بررسی‌های این NGO از خودکشی بیش از ۲۵۰ کودک طی سال‌های ۹۰ تا ۹۹ حکایت دارد. این در حالی است که این آمار تنها تعداد خودکشی‌هایی است که رسانه‌ای شده و عدد واقعی بیش از اینهاست.

تنها آمار رسمی در دسترس مربوط به ثبت‌احوال است که می‌گوید خودکشی، پنجمین دلیل مرگ‌ومیر نوجوانان و جوانان در کشور به حساب می‌آید. در واقع ۳.۸۹ درصد مرگ در این سن، به دلیل خودکشی است.

بر اساس همین پژوهش، ۴۸ درصد از خودکشی‌های رسانه‌ای‌شده طی این ۱۰ سال مربوط به پسران و ۵۲ درصد هم مربوط به دختران بوده است.

۴۵ درصد از خودکشی‌ها مربوط به بازه سنی ۹ تا ۱۴ سال و ۵۵ درصد دیگر مربوط به بازه سنی ۱۵ تا ۱۸ سال بوده است. علل این خودکشی‌ها هم به نوبه خود قابل‌توجه است. فقر هشت درصد، مشکلات آموزشی ۲۶ درصد، درگیری با خانواده ۲۸ درصد، روابط عاطفی پنج درصد، تجاوز هشت درصد، تحت تأثیر فیلم و ویدئو پنج درصد و همچنین ۲۰ درصد از خودکشی‌ها به خاطر ازدواج اجباری بوده است. همچنین شهر‌های تهران، اصفهان و همدان بیشترین آمار خودکشی را داشته‌اند.

خودکشی هم‌زمان چهار دختر در شهرستان بابل، خودکشی پسر ۱۸ ساله پس از شنیدن نتیجه کنکور، خودکشی محمد ۱۱ ساله در یکی از روستا‌های استان هرمزگان که دو ماه بعد جنازه برادرش هم در آب‌ها پیدا شد، خودکشی دختر ۱۵ ساله در رامهرمز، خودکشی پسر ۱۲ ساله در سعادت‌آباد تهران، خودکشی دختر ۱۵ ساله در مشهد و… این‌ها تنها تعدادی از برجسته‌ترین اخباری است که در سال ۹۹ و درباره خودکشی کودکان و نوجوانان در سراسر ایران رسانه‌ای شد و سپس سازمان‌های کشور هم خبر رسمی را تأیید کردند.

سهم نوجوانان ایرانی از خودکشی‌های سالانه از سوی سازمان پزشکی قانونی بیش از ۷ درصد اعلام شده است.

Share: