خوزستان در آستانه دهمین شب اعتراضات؛ ۹ کشته، بازداشت صدها معترض و سرایت تظاهرات به دیگر شهرها

pastedGraphic.png

وضعیت استان نفت‌خیز خوزستان که از ده روز پیش دست‌خوش اعتراضات مرگبار مردمی علیه بی‌آبی و مدیریت ناکارآمد دولت در این زمینه است، همچنان امنیتی است. گزارش‌های غیردولتی حاکی از کشته شدن نه معترض، کشیده شدن اعتراضات به دیگر شهرها در دیگر استان‌ها و همچنین تداوم روند بازداشت معترضان است. همزمان برگزاری مراسم در حمایت از اعتراضات خوزستان در کشورهای دیگر از جمله کانادا ادامه یافت. حامد اسماعیلیون، از خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی در یک مراسم در کانادا درباره کشتن معترضان خوزستان گفت: «ما قاتلان را می‌شناسیم.»

مهدی حاجیان، سخنگوی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی روز شنبه مدعی شد که «افراد مغرض و شبکه‌های معاند» قصد «افزایش تنش» داشتند، اما نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی «اجازه هیچ گونه تحرک و خرابکاری به افراد فرصت طلب» ندادند.

اما به گزارش هرانا، در حالی که اعتراضات استان خوزستان از شب پنجشنبه ۲۴ تیرماه آغاز شد، شامگاه جمعه به بیش از ۳۰ شهر گسترش یافت.

بر اساس این گزارش، علاوه بر «ده ها کشته و زخمی» در جریان این اعتراضات، صدها شهروند معترض بازداشت شده اند که هرانا توانسته هویت ۱۰۲ بازداشتی را احراز کند. هنوز مقام‌های رسمی آمار دقیقی در این زمینه ارائه نکرده‌اند.

Share: