شمار زیادی از شهروندان تهران و چند شهر دیگر روز پنجشنبه ۸ دی در مراسم چهلم چند از کشته‌شدگان خیزش مردمی جاری در ایران به دست مأموران سرکوب شرکت کردند.

در این روز جمعیت فراوانی که برای برگزاری مراسم چهلمین روز جان بختن حمیدرضا روحی به گورستان بهشت زهرای تهران رفته بودند، با سر دادن شعارهای تند ضدحکومتی اعتراض خود را به سرکوب خونین جنبش جاری نشان دادند.

شعارهایی همچون «حمیدرضا نمرده، سید علیه که مرده» و نیز «مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی» از درون جمعیت معترض شنیده شد.

سپس مأموران حکومتی برای متفرق کردن جمعیت حاضر در این مراسم با خشونت به سوی آنان یورش برده و گاز اشک‌آور شلیک کردند. در این زدو خوردها دست کم یک مرد سالخورده زخمی شد.

حمیدرضا روحی در شامگاه ۲۶ آبان در محله شهر زیبای تهران با تیر جنگی مأموران سرکوبگر کشته شد. برخی مقامات حکومتی ابتدا تلاش کردند تا او را بسیجی جا بزنند که به دست معترضان کشته شده، اما با همرسان شدن گسترده ویدیوها و تصاویر این جوان، این ادعا رها شد.

روز پنجشنبه شمار زیادی از مردم مرودشت نیز در مراسم چهلم آرمان عمادی که روز ۲۸ آبان با گلوله مأموران حکومت کشته شد، شرکت کردند. آنها در این مراسم شعارهای ضدحکومتی سر دادند.

امروز ۸ دی هزاران نفر از اهالی شهر سمیرم در مراسم چهلم علی عباسی شرکت و شعارهایی علیه حکومت سر دادند. گزارشها حاکی از بستن برخی راهها توسط مردم و به دست گرفتن کنترل بخشهایی از شهر است. علی عباسی که تنها چند روز از پایان خدمت سربازی‌اش گذشته بود، به ضرب گلوله سرکوبگران کشته شد.

هزاران نفر نیز به مناسبت چهلمین روز کشته شدن علی عباسی به دست نیروهای سرکوب در سمیرم واقع در جنوب استان اصفهان، روز پنجشنبه در گورستان این شهر گرد هم آمدند و شعارهای ضدحکومتی سر دادند.

در اهواز، مراسم چهلم یکی دیگر از جان‌باختگان به نام عاطفه نعامی نیز به صحنه اعتراض و شعار دادن شرکت‌کنندگان بدل شد. جسد این زن اهوازی روز ۵ آذر در خانه‌اش در عظیمیه کرج پیدا شد.

نظیر همین مراسم برای چهلم محسن نیازی در دهگلان برگزار شد و گروه پرشماری از ساکنان این شهر در استان کردستان در آن شرکت کردند.

اعتراضات شبانه در تهران

در شامگاه پنجشنبه در چندین محله تهران به ویژه اکباتان و دیگر محله‌های غرب این شهر، شهروندان همچون شب‌های گذشته به شعار دادن از پنجره خانه‌ها پرداختند.

مردم معترض در محله چیتگر تهران دیشب این شعارها را تکرار می‌کردند: «مرگ بر دیکتاتور»، «فقر فساد گرونی، میریم تا سرنگونی»، «بسیجی، سپاهی، داعش ما شمایید» و «امسال میده کشته سپاه، مرگ بر کل نظام».

یکی از بنرهای نصب شده در بزرگراه یادگار تهران با تصویر قاسم سلیمانی نیز شبانه به آتش کشیده شد.

فراخوان‌هایی نیز برای راهپیمایی در بامداد شنبه به سوی بازار تهران منتشر شده است. برخی تصاویر همرسان شده در شبکه‌های اجتماعی نشانگر حضور پررنگ نیروهای امنیتی در منطقه بازار تهران و نیز چهارراه استانبول است.

این نیروها به دنبال گران شدن بی‌پیشینه نرخ ارز در روزهای اخیر و از بیم درگرفتن آتش اعتراضات از چند روز قبل در اطراف چهارراه استانبول مستقر شده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *