در پی انتشار فراخوان‌هایی در ایران برای اعتراض و اعتصاب فراگیر در روزهای سه‌شنبه ۲۴، چهارشنبه ۲۵ و پنجشنبه ۲۶ آبان، برخی از بازاریان، کارکنان بخش‌های صنعتی و دانشجویان در تهران و چند شهر دیگر دست به اعتصاب زدند.

از چند روز پیش به مناسبت فرا رسیدن سالگرد خیزش آبان ۹۸ و سرکوب خونین آن، این فراخوان‌ها در شبکه‌های اجتماعی همرسان شده و به صورت شب‌نامه یا اعلامیه‌های مخفیانه در میان شهروندان سراسر کشور پخش شده بود.

از نخستین ساعات روز سه‌شنبه، گروهی از کسبه بازار تهران با بستن مغازه‌های خود و با حمل پلاکارد، شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند. تصاویری نیز از درهای بسته مغازه‌ها در خیابان منوچهری تهران در شبکه های اجتماعی همرسان شده است.

نظیر این اعتصاب در شهرهای دیگر ایران از جمله مشهد، رشت، اراک، ایلام، کرمانشاه، بندرعباس، تبریز، مشهد و اصفهان نیز گزارش شده است.

در شهرهای مختلف استان کردستان و دیگر شهرهای کردنشین از جمله سنندج، سقز، مهاباد، بوکان، روانسر، مریوان، پیرانشهر و اشنویه نیز گروه‌های زیادی از کسبه با بستن مغازه‌های خود به اعتصاب فراگیر پیوستند. پایگاه حقوق بشری هه‌نگاو کردستان شمار شهرهای کردنشین ایران را که در بامداد سه‌شنبه اعتصاب در آنها مشاهده شده، ۱۸ شهر اعلام کرده است.

گروهی از کارکنان ذوب‌آهن اصفهان نیز دست به اعتصاب و تجمع در محوطه این کارخانه زده و شعار دادند: «وعده وعید کافیه، سفره ما خالیه».

اعتصاب دانشجویان

از امروز اعتصاب دانشجویان در چندین دانشگاه ایران آغاز شد و در برخی موارد دانشجویان همزمان در محوطه دانشگاه تجمع کرده و شعار دادند.

به گزارش کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور، دانشجویان در دانشگاه‌های شریف، هنرهای زیبا، خواجه نصیر، آزاد واحد علوم تحقیقات و بهشتی تهران، و نیز در دانشگاه‌های گیلان و کرمانشاه ضمن خودداری از شرکت در کلاس درس، در تجمعات اعتراضی خود شعارهایی نظیر «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد» سر دادند.

RFI

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *