09/06/2023

دادگاه، برای صحنه آرایی قتل حکومتی کیان پیرفلک

عباس کورکوری را به جرم قتل کیان پیرفلک به دادگاه بردند

خبرگزاری های حکومتی از برگزاری دادگاه «متهم اصلی» کیان پیرفلک خبر داد. کیان پیرفلک در جریان قتل عام شهرستان ایذه در روز ۲۵ آبان به قتل رسید. در این قتل عام هفت نفر از جمله کیان جان خود را از دست دادند و تعدادی نیز مجروح شدند. قتل کیان پیرفلک بازتاب گسترده ای در میان مردم داشت و حکومت به دروغ مسئولیت آن را متوجه ی مخالفان خود کرد. در ٢٩ آذر ١۴٠١ در اقدام عملیاتی مشترک وزارت اطلاعات، سپاه و فراجا دو نفر را دستگیر و دو نفر دیگر را کشتند و اعلام کردند دو نفر از عناصر اصلی مسلح این اغتشاشات را بازداشت کرده اند. عباس کورکوری فرزند ابوالقاسم معروف به مجاهد برای اعتراف به قتل کیان پیر فلک مورد شکنجه های وحشیانه قرار گرفت. دادگاه او امروز در اهواز برگزار شد. در دادگاه عباس کورکوری را به محاربه از طریق کشیدن سلاح به قصد جان مردم و ارعاب و افساد فی‌الارض از طریق ارتکاب جنایت به وسیله تیراندازی با سلاح جنگی، اخلال در نظم عمومی و ایراد خسارت عمده به تمامیت جسمانی منتج به جان باختن هفت نفر از جمله کیان پیرفلک، ایراد خسارت عمده به اموال عمومی و خصوصی، تشکیل گروه باغی و عضویت در آن از طریق قیام مسلحانه علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران متهم کرده اند. در پایان این جلسه نمایشی که که حدود ۴ ساعت به طول انجامید، آخرین دفاعیات متهم اخذ و قاضی پرونده ضمن ختم رسیدگی اعلام کرد دادگاه در فرجه قانونی اقدام به صدور رأی خواهد کرد.
خانواده ی کیان پیرفلک این دادگاه را به رسمیت نشناخته و بارها اعلام کرده اند که روایت های حکومتی از قتل فرزند خود را نمی پذیرند و مسئولیت این قتل متوجه ی حاکمیت است. ماه‌منیر (زینب) مولایی، مادر کیان در یک پست اینستاگرامی نوشته است: «سبز بودیم؛ تیشه زدند به تنه‌ استوارمان، شاخه‌ تازه قد کشیده‌ وجومان را بریدند، اما باز سبز می‌شویم، جوانه می‌زنیم تا شاخه‌هایمان کور کنند کوردلان را، و ریشه‌ها‌یمان شکاف خواهند انداخت سنگ پای وجودشان را، و در آخر از هم گسسته خواهد شد کاخ ستمگران.»‌

ادامه تهدید نهادهای امنیتی و قضایی علیه زنان و فعالان جنبش «زن، زندگی، آزادی»

فرزانه‌ بزره‌کار، مادر عرفان رضایی‌نوایی از معترضان کشته‌شده در آمل در صفحه اینستاگرام خود از تماس تلفنی و احضار خویش توسط وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی با اتهام «تبلیغ علیه نظام» خبر داد. عرفان رضایی‌نوایی، ۲۱ ساله، سی‌ام شهریور در آمل با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شد. مادر رضایی در پست اینستاگرامی خود تاکید کرده که پسر او را «فقط و فقط حکومت قاتل جمهوری اسلامی» کشته است.
نهادهای امنیتی و قضایی طی روزهای اخیر فشار بر خانواده و بستگان بازداشت‌شدگان و کشته‌شدگان اعتراضات اخیر را افزایش داده‌اند. پیشتر نیز علی آدینه‌زاده پدر و مرضیه آدینه‌زاده خواهر ابوالفضل آدینه‌زاده، نوجوان کشته‌شده در مشهد هم ۱۶ اسفند به شعبه ۹۰۳ بازپرسی دادسرای این شهر احضار شدند.
خواهر مجیدرضا رهنورد، درحالیکه ترم‌های پایانی رشته‌ حقوق را در دانشگاه می‌گذراند، تنها به‌دلیل اینکه خواهر مجیدرضاست، از دانشگاه اخراج شد. مجیدرضا رهنورد، ۲۳ ساله‌ و اهل مشهد تنها ۲۳ روز پس از بازداشت در جریان اعتراضات سراسری به اتهام «محاربه» اعدام شد.
فاطمه حیدری، خواهر جواد حیدری از معترضان کشته‌شده در قزوین هم جمعه در صفحه «اینستاگرام» خود با انتشار نامه «ابلاغ خاتمه کار» خود از سازمان نقشه‌برداری‌ نوشت: «همین‌ قدر حقیر و بدبختید؛ کارم رو که هیچ، زندگیم رو می‌دم تا انتقام خون برادرم رو بگیرم و دادخواهش باشم.»
پیش از این، زینب مولایی‌راد، مادر کیان پیرفلک کودک ۱۰ ساله‌ای که در ایذه مورد اصابت گلوله ماموران امنیتی جمهوری اسلامی قرار گرفت و جان باخت نیز از اخراج خود از آموزش و پرورش خبر داده بود.

صدور حکم شلاق برای اصغر محمدی، وکیل دادگستری

اصغر محمدی، وکیل دادگستری توسط دادگاه کیفری ورزقان به تحمل ۲۰ ضربه شلاق محکوم شد. این در حالی است که کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های تحقیرآمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است. به گزارش خبرگزاری هرانا، این وکیل دادگستری اعلام کرد: “با استناد به لایحه دفاعیه تقدیمی در پرونده کارگران معدن مس سونگون که در تیر ماه سال جاری جهت مطالبات صنفی و درخواست همانسازی حقوق قانونی دست به اعتصاب زده و متهم شده بودند؛ خودم توسط وکیل کانون وکلای مرکز شرکت تابعه مس سونگون متهم گردیدم.” ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند این در حالی است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

تصویر دیده نشده از سرکوب اعتراضات روز ۳۰ آبان شهر جوانرود

تصویر دیده نشده از سرکوب اعتراضات روز ۳۰ آبان شهر جوانرود توسط نیروهای سپاه نبی اکرم کرمانشاه با انواع سلاح‌های سبک و نیمه سنگین. در جریان برگزاری اعتراضات این روز، ۵ آزادی خواه به نام‌های اسماعیل گل‌عنبر، مسعود تیموری، تحسین میری، جوهر فتاحی و جمال اعظمی جان باختند.

طرح: بس کنید کشتار مردم را!

دو نفر از متهمان پروندۀ حمله به شاهچراغ در شیراز به «اعدام در ملاء عام» محکوم شدند

دادگاه انقلاب شیراز، دو نفر از متهمان پروندۀ حمله به زیارتگاه شاهچراغ در شیراز را به «اعدام در ملاءعام» محکوم کرده است. سه متهم دیگر این پرونده نیز با مجازات سنگین حبس روبرو شده اند. رئیس کل دادگستری استان فارس در زمان برگزاری دادگاه پنج متهم این پرونده، آنها را تبعه «یکی از کشورهای همسایه» معرفی کرده بود. کاظم موسوی رئیس کل دادگستری استان فارس، روز شنبه ۲۷ اسفند، اتهام این دو نفر را «افساد فی‌الارض»، «بَغی» و «اقدام علیه امنیت کشور» اعلام کرد. وی با ادعای اینکه «دو متهم اصلی پرونده در مسلح سازی، تدارکات، پشتیبانی و هدایت عامل اصلی حمله تروریستی به شکل مستقیم دخالت داشتند»، گفت: «یکی از این عوامل محمد رامز رشیدی نام دارد که در اعترافات خود به تحویل اسلحه، همراهی با عامل اصلی ترور جهت شناسایی کامل محیطی حرم شاهچراغ پیش از حمله و همچنین در شب حادثه، اسکان وی و ارتباط مکرر و اخذ دستور از سرکرده داعش، اعتراف کرده است.» رئیس کل دادگستری استان فارس، هویت دومین متهم محکوم به اعدام را نعیم هاشم قتالی اعلام کرد و مدعی شد: «او در دادگاه به تحویل گرفتن عامل اصلی ترور بعد از ورود به ایران و همچنین اسکان وی و سایر اعضای داعش در تهران و جابجایی آنان در خانه‌های امن و سایر تدارکات و حتی تهیه بلیط سفر به شیراز برای عامل اصلی ترور، اعتراف کرده است.» رئیس کل دادگستری استان فارس همچنین از محکومیت سه تن دیگر از متهمان این پرونده به «مجازات‌های سنگین حبس» خبر داد و گفت: «متهم دیگر این پرونده محمد رحمانی که از سرپل‌های گروه داعش در تهران بود به ۲۵ سال حبس، مصطفی جان‌امانی به دلیل عضویت و حمایت از این گروه به ۱۵ سال و یک روز و حمیدالله کابلی دیگر عضو دستگیر شده نیز به پنج سال حبس محکوم شده‌اند.»