دادگاه بریتانیا درخواست قرار وثیقه بنیان‌گذار ویکی‌لیکس را رد کرد

دادگاه بریتانیا قرار وثیقه جولیان آسانژ، بنیان‌گذار ویکی‌لیکس، را نپذیرفت. قاضی گفت در صورت آزادی با قرار وثیقه، احتمال دارد آسانژ در جلسات دادگاه حاضر نشود.

به حکم ونسا بریتسر، قاضی منطقه‌ای، آسانژ در مدتی که دادگاه اعتراض مقام‌های آمریکایی به عدم استرداد او را بررسی می‌کند، در زندان باقی می‌ماند.

قاضی در جلسه روز چهارشنبه گفت آسانژ «انگیزه فرار دارد» و این احتمال وجود دارد در صورت آزادی، در دادگاه حضور پیدا نکند.

در جلسه روز دوشنبه دادگاه، قاضی درخواست استرداد آسانژ به آمریکا را رد کرد. او علت این تصمیم را وضعیت سلامت آسانژ عنوان کرد و گفت در صورتی که در شرایط سخت زندان‌های آمریکا قرار بگیرد، امکان دارد اقدام به خودکشی کند.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده است به تلاش برای استرداد آسانژ ادامه خواهد داد. کلر دابین، وکیل دولت آمریکا، گفت آسانژ «منابع، توانایی و امکان» گریز مجدد از عدالت را دارد و مکزیک گفته است به او پناهندگی می‌دهد.

در صورت استرداد، آسانژ به‌دلیل انتشار مدارک نظامی محرمانه آمریکا، با اتهام جاسوسی مواجه است، اتهامی که می‌تواند تا ۱۷۵ سال زندان در پی داشته باشد.

وکلای آسانژ می‌گویند او روزنامه‌نگار بوده و مشمول متمم اول قانون اساسی آمریکا در حمایت از آزادی بیان است و بر همین اساس، اسنادی را منتشر کرده که تخلف‌های نظامی آمریکا در عراق و افغانستان را افشا می‌کند.

آسانژ از آوریل ۲۰۱۹، پس از خروج از سفارت اکوادور، در بریتانیا زندانی و در تلاش است جلوی استردادش به آمریکا را بگیرد. در فاصله سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۹، در پی درخواست استرداد سوئد به اتهام تجاوز جنسی، او برای فرار از دست مقام‌های بریتانیایی و سوئدی، هفت سال در سفارت اکوادور در لندن به سر برد.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *