یک هفته بعد از اعلام مذاکرات بریتانیا با رواندا برای اعزام پناهجویان به این کشور آفریقایی، دانمارک نیز دست به اقدام مشابهی زده است.
در صورت توافق با رواندا برای اعرام پناهجویان، دانمارک اولین کشور عضو اتحادیه اروپا خواهد بود که سیستم یکپارچه پناهجویان و مهاجران این اتحادیه را دور می‌زند.
ماتیاس تیسفای وزیر مهاجرت دانمارک روز چهارشنبه ۳۱ فروردین اعلام کرد مذاکرات برای ایجاد مکانیسمی به منظور اعزام پناهجویانی است که توسط شبکه‌های قاچاق انسان به منطقه مدیترانه منتقل می‌شوند.
دانمارک طی یک دهه گذشته سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای برای قبول پناهندگان در پیش گرفته است و پارسال نیز قانونی در پارلمان این کشور برای انتقال پناهجویان به کمپ‌های مهاجران در یک کشور همکار به تصویب رسید؛ موضوعی که با انتقاد گسترده سازمان‌های حقوق بشری، کمیسیون اروپا و سازمان ملل مواجه شد.
دولت بریتانیا نیز پنج‌شنبه هفته گذشته رسما از طرحی خبر داد که بر اساس آن، پناهجویان مجردِ مرد که از راه‌های غیر قانونی از جمله کانال مانش وارد این کشور شده‌اند، با دریافت بلیت یک‌طرفه به روآندا اعزام می‌شوند.
بر اساس این طرح، پناهجویان اعزامی به روآندا می‌توانند برای دریافت اقامت در این کشور آفریقایی تقاضا دهند.
در واکنش به این طرح، آژانس پناهندگان سازمان ملل اعلام کرد که پیشنهاد دولت بریتانیا به روآندا، «غیرقابل قبول» و «ناقض قوانین بین‌المللی» است.