اظهارات دبیرکل ناتو در جانبداری از «نگرانی های مشروع» ترکیه و از جمله مبارزه با «گروه تروریستی پ. کا. کا» درست در شرایطی اعلام شده است که ترکیه برای یک تهاجم گسترده به سوریه و دور تازه ای از کشتار کردها آماده می شود. نمایندگان دولت خودگردان شمال و شرق سوریه و بسیاری از نیروهای کرد و چپ، ناتو را به حمایت آشکار از ترکیه در سیاست های جنگ طلبانه ی خود در خاورمیانه محکوم می کنند. اظهارات جدید دبیرکل ناتو به مثابه چراغ سبزی به اردوغان برای لشکرکشی تازه اش در سوریه و اهدف جاه طلبانه و کشورگشایانه ی او تلقی شده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز یکشنبه گفت که ترکیه “نگرانی های مشروع” در مورد تروریسم و سایر موضوعاتی دارد که باید جدی گرفته شود.

ترکیه فنلاند و سوئد را به حمایت از شبه‌نظامیان کرد متهم کرده و می‌گوید تا زمانی که سیاست‌های خود را تغییر ندهند از پیوستن این دو کشور شمال اروپا به ناتو حمایت نمی‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، استولتنبرگ در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهور فنلاند، با اشاره به موقعیت جغرافیایی استراتژیک این کشور و همسایگانی مانند عراق و سوریه تاکید کرد “هیچ متحد دیگر ناتو بیشتر از ترکیه متحمل حملات تروریستی نشده است و اینها نگرانی های مشروعی هستند». استولتنبرگ گفت: این درباره تروریسم است، او افزود: ما باید به نگرانی‌های امنیتی همه متحدان، از جمله نگرانی‌های ترکیه درباره گروه تروریستی پ‌ک‌ک رسیدگی کنیم.

او در اقامتگاه تابستانی ریاست جمهوری فنلاند، کولتارانتا در غرب فنلاند سخنرانی می کرد.

دبیر کل ناتو افزود: زمانی که یک متحد کلیدی حیاتی یعنی ترکیه نگرانی‌های خود را در مورد تروریسم مطرح می‌کند، ما باید بنشینیم و آنها را جدی بگیریم. استولتنبرگ گفت و این دقیقاً همان کاری است که ما انجام می دهیم.

خواسته‌های آنکارا از هلسینکی و استکهلم همچنین شامل رفع محدودیت‌های صادرات تسلیحات به ترکیه و استرداد اعضای برخی سازمان‌های کردی مخالف دولت اردوغان است.

در هفته های گذشته، رئیس ناتو در تلاش برای حل این مناقشه بوده است، اما او روز یکشنبه فاش نکرد آیا پیشرفتی حاصل شده است یا خیر.

او قرار بود روز یکشنبه به همراه سیاستمداران فنلاندی و شمال اروپا، کارشناسان سیاست خارجی و امنیتی و نمایندگان نظامی در یک پانل بحث سالانه در کولتارانتا شرکت کند.

استولتنبرگ روز دوشنبه برای گفتگو با ماگدالنا اندرسون نخست وزیر سوئد به سوئد سفر خواهد کرد.

اظهارات دبیرکل ناتو در جانبداری از «نگرانی های مشروع» ترکیه و از جمله مبارزه با «گروه تروریستی پ. کا. کا» درست در شرایطی اعلام شده است که ترکیه برای یک تهاجم گسترده به سوریه و دور تازه ای از کشتار کردها آماده می شود. نمایندگان دولت خودگردان شمال و شرق سوریه و بسیاری از نیروهای کرد و چپ، ناتو را به حمایت آشکار از ترکیه در سیاست های جنگ طلبانه ی خود در خاورمیانه متهم می کنند. اظهارات جدید دبیرکل ناتو به مثابه چراغ سبزی به اردوغان برای لشکرکشی تازه اش در سوریه و اهدف جاه طلبانه و کشورگشایانه ی او تلقی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.