عراق اعلام کرد که به دلیل بحران اوکراین صادرات نفت این کشور در ماه گذشته به بالانرین میزان در ۵۰ سال گذشته رسیده است.
بر اساس این آمار، عراق در ماه گذشته میلادی حدود ۱۰۱ میلیون بشکه به ارزش ۱۱ میلیارد و هفت میلیون دلار صادر کرده است. درآمد عراق از صادرات نفت در ماه گذشته از سال ۱۹۷۲ میلادی تاکنون بی‌سابقه بوده است.

صادرات نفت عراق در ماه فوریه نیز به هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسیده بود که این رقم نیز در هشت سال گذشته بی‌سابقه بود. پس از حمله روسیه به اوکراین، قیمت نفت خام افزایش یافت.

ایران با عراق ۱۲ میدان نفتی و گازی مشترک دارد که میانگین تولید عراق از میادین مشترک در سال‌های گذشته دو برابر ایران بوده است. با این حال دولت روحانی اعلام کرده بود که تولید در این میادین را افزایش داده است.

تحریم‌ها تولید نفت ایران را به نصف و در برخی سال ها به یک سوم کاهش داده بود اما ابراهیم رئیسی روز ۱۱ فروردین گفت که شرایط فروش نفت «به قبل از تحریم‌ها» رسیده است.

در همین حال وزارت نفت نیز هفته پیش از افزایش ظرفیت تولید نفت ایران به بیش از ۳.۸ میلیون بشکه خبر داده است. با این حال خبرگزاری فارس با اشاره به این آمار نوشت که تولید نفت در پایان دولت قبل نیز به سه میلیون بشکه در روز رسیده بود.

خبرگزاری رویترز ماه گذشته با استناد به گزارش‌های ردیابی نفتکش‌ها خبر داد که واردات چین از نفت ایران در ماه ژانویه از ۷۰۰ هزار بشکه در روز فراتر رفت.

دولت جو بایدن تاکنون در میانه مذاکرات احیای برجام هیچ فرد یا شرکت چینی را در این زمینه تحریم نکرده است.

در همین حال برخی تحلیل‌گران دلیل افزایش صادرات نفت ایران را چشم پوشی کردن دولت جو بایدن از اعمال تحریم‌ها ذکر کرده‌اند.

با این حال محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، شامگاه جمعه در یک برنامه تلویزیونی این گزارش‌ها را رد کرد و افزود: «افزایش صادرات در اوج سخت‌گیری‌های مفرط اتفاق افتاده است، نه‌تنها تحریم‌ها کم نشد بلکه به‌مراتب سخت‌گیری‌های متعددی داشتیم.»

او اعلام کرد که صادرات نفت ایران در دولت ابراهیم رئیسی ۴۰ درصد افزایش یافته و صادرات میعانات گازی نیز سه برابر شده است. با این حال او به رقم دقیق صادرات نفت ایران اشاره نکرد.