درتظاهرات علیه طالبان، چندین نفر کشته و ده‌ها تن زخمی شدند

برخی گزارش‌ها از شهر جلال‌آباد در افغانستان از تنش بر سر افراشتن پرچم طالبان حکایت دارد.

بنا به این گزارش‌ها، نیروهای طالبان برای متفرق کردن جمعیت به تیراندازی روی آورده‌اند و مستقیما به سوی تظاهر کنندگان شلیک کردند.

طبق گزارش رسانه‌ها، تیراندازی نیروهای طالبان به شرکت‌کنندگان در تظاهرات مردمی که در شهر جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار در شرق افغانستان ترتیب داده شده بود، تعدادی تلفات برجای گذاشت.

نووستی روسیه به نقل از یک منبع محلی گزارش داد، تعدادی کشته و زخمی‌ شده‌اند. این تظاهرات در حمایت از پرچم ملی بود.

اما رویترز گزارش داد، این حادثه دست‌کم سه کشته و ۱۲ زخمی برجای گذاشت.

فعالان شبکه‌های اجتماعی تصاویری را منتشر کردند که لحظه تیراندازی به تظاهرکنندگان را نشان می‌دهد.

تصاویر شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که شماری از تجمع‌کنندگان، با پایین‌کشیدن پرچم شبه‌نظامیان طالبان، بار دیگر پرچم ملی افغانستان را در میدانی در جلال‌آباد به اهتزاز درآوردند.

گروه طالبان که پیش از این وعده صلح داده بود و مدعی شده بود که قصد انتقام‌کشی ندارد، هنوز به خبر شلیک نیروهای خود به سوی این معترضان، واکنشی نشان نداده است.

نیروهای دولتی افغانستان روز یکشنبه ۲۴ مرداد، بدون درگیری، شهر جلال‌آباد مرکز ولایت (استان) ننگرهار را تصرف کرده بودند.

یک شهروند در جلال‌آباد پس از تصرف این شهر به خبرگزاری فرانسه گفته بود که «صبح از خواب بیدار شدیم و شاهد افراشته شدن پرچم‌های طالبان برفراز ساختمان بودیم.»

یک روز پیش از این نیز روزنامه «۸ صبح» افغانستان خبر داد که شماری از فعالان زن با راه‌اندازی یک راهپیمایی در شهر کابل، خواستار حفظ حقوق زنان، از جمله حق کار، تحصیل و مشارکت سیاسی‌شان در حکومت آینده شدند.

بنابر گزارش‌ها، از فرودگاه کابل نیز خبر می‌رسد که وضعیت در آنجا همچنان ناآرام است و شمار زیادی از مردم در حضور نیروهای مسلح طالبان سعی در فرار از کشور از طریق این فرودگاه را دارند.

در ایران نیز تظاهرات علیه طالبان ادامه دارد. در پی تظاهرات دو روز پیش افغان‌های ساکن ایران، جمعی از مهاجران افغان‌ ساکن اصفهان نیز علیه قدرت گرفتن طالبان اعتراض کردند.

بر اساس گزارش‌ها و تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، جمعی از افغان‌‌ها در اصفهان روز سه‌شنبه با راهپیمایی در خیابان‌های این شهر شعارهایی چون «تا خون در رگ ماست، طالب دشمن ماست» سر دادند.

اخبار اعتراضات علیه طالبان در تلویزیون جمهوری اسلامی کاملا سانسور شده و تلاش می شود تصویر مطلوب حکومت از گروه طالبان ارائه شود.

Share: