درخواست سهامداران و کارگران سیمان لارستان جهت رسیدگی به تخلفات مدیریت کارخانه

سهامداران و کارگران شرکت سیمان لارستان خواستار ارجاع مجدد پرونده قضایی سهامداران شرکت سیمان کارون و تحقیق و تفحص این پرونده از فساد در مدیریت این شرکت شدند.

شرکت سیمان کارون در سال ۸۱ توسط محمدتقی علاقبندیان و به پیشنهاد و دلالی محمدکاظم خسروجردی، معاونت مالی و اداری وقت، با صدور ۵ چک بانک صادرات به صورت قسطی، بخشی از سهام این شرکت غیرفعال خریداری شد.

وی پس از صدور چک‌ها به نماینده ۹ هزار سهامدار سیمان لارستان، با اعزام چند نماینده از طرف خودش و مستقر کردن آنها در شرکت، به صورت موریانه‌وار اقدام به نفوذ گسترده در این شرکت نمود.

پس از این اقدام، علاقبندیان در تهران یک مجمع عمومی تشکیل داده و مدیرعامل منتخب و قانونی شرکت را برکنار و محمدرضا برخوردار کاشانی، کارمند وزارت نیرو که مامور در سیمان کارون بود را به مدیرعاملی این شرکت منسوب کرد.

در اقدام بعدی که هدف اصلی علاقبندیان را به دنبال داشت، سوء‌استفاده از کارت بازرگانی و از بین بردن اسناد و اوراق سهامداران این شرکت بود.

  1. pastedGraphic.png

    • pastedGraphic_1.png

کارت بازرگانی شرکت و اوراق و اسناد سهامداران، بدون هماهنگی و صدور مجوز از سوی هیئت‌مدیره وقت شرکت، توسط علی‌رضا میرسپاسی که کارآموز مرکز فعالیت‌های سیمان و مامور در سیمان لارستان بود، در اختیار علاقبندیان قرار گرفت؛ اما میرسپاسی به دستور علاقبندیان، اقدام به از بین بردن اوراق و اسناد سهامداران لارستان نمود تا بدین وسیله نسبت سهامداری خود را به طور غیرقانونی افزایش دهد؛ اوراق و اسنادی که تنها سند و مدرک سهامداری سهامداران در دفتر سیمان لارستان بود.

این عمل سخیفانه باعث شد تا علاقبندیان سهامدار غالب شرکت شود و دست سهامداران دیگر عملا از احقاق حق خود کوتاه گردد. البته که این اولین تخلف میرسپاسی در حق ۹ هزار سهامدار این شرکت نبود.

علاقبندیان با ثبت سفارش و گشایش ال‌سی، بلافاصله اقدام به واردات ۱۸ هزار تن آهن‌آلات از کشورهای دانمارک و اوکراین نمود.

تخلف میرسپاسی که هم اکنون ریاست شرکت را عهده‌دار می‌باشد، با از بین بردن اسناد و اوراق سهامداران در ۱۷ سال پیش شروع و همچنان ادامه دارد.

به پاس خوش‌خدمتی‌های متنوع میرسپاسی به علاقبندیان، وی در سال ۸۲ مدیرعامل سیمان لارستان شد و خود و همسرش، بالغ بر ۱۸ هزار سهام مجانی از علاقبندیان هدیه گرفتند و آخرین انتساب وی، عضویت در هیئت‌مدیره سیمان لارستان و سرپرستی سیمان کارون می‌باشد.

اما تخلفات علاقبندیان و پس از آن میرسپاسی به همین جا ختم نمی‌شود؛ اقامت دائم میرسپاسی در کشور آلمان به همراه خانواده‌اش، هدیه چشم‌گیر دیگری از سوی علاقبندیان است.

از جمله دیگر تخلفات، کمک به نقل و انتقال ارزهای خارجی علاقبندیان از ایران به آلمان، اتریش و آمریکا؛ کمک به سرکوب درخواست‌های مکرر و قانونی ۹ هزار سهامدار سیمان لارستان به پشتوانه لابی قدرتمند علاقبندیان در بدنه دولت وقت تاکنون؛ در زمینه پاسخگویی به شبهات اسناد و صورتهای مالی ۱۷ سال تصدی میرسپاسی در این شرکت، ارائه نادرست و ناقص صورت‌های مالی این شرکت به سهامداران و ادارات دولتی از ابتدا تاکنون.

دریافت اعتبارات ارزی و ریالی برای طرح توسعه فاز دوم سیمان لارستان و نامعلوم بودن محل هزینه وجوه دریافتی از بانک‌ها، خاک خوردن و فرسوده شدن ماشین‌آلات وارداتی طرح توسعه و عدم پاسخگویی فنی و کارشناسی از سوی میرسپاسی به ۹ هزار سهامدار این شرکت و مسئولین استان فارس، از دیگر تخلفات مدیرعامل سیمان لارستان است.

بنا به گفته کارگران و سهامداران، میرسپاسی که جام ابدالدهری مدیرعاملی سیمان لارستان را سرکشیده، بعید می‌داند که مجددا سهامداران و کارگران این شرکت موفق شوند که ترازنامه مدیریت پر از تخلف وی مجددا روی میز محاکم قضایی باز شود.

با این وجود، این موضوع حائز اهمیت است که درخواست تشکیل کمپین، تنها در حوزه مدیریت میرسپاسی در این شرکت نبوده و نمی‌باشد؛ بلکه طبق قانون تحقیق و تفحص، دیگر تخلفات وی بررسی شود.

برای کارگران و سهامداران شرکت سیمان کارون و لارستان، چنین تحقیق و تفحصی جهت رسیدگی به تخلفات میرسپاسی لازم و ضروری است و این ابهام برایشان وجود دارد که چگونه می‌شود یک فرد با دریافت حقوق ماهیانه ۳۲۰ هزار تومان در سال ۸۱، به یک‌باره شهروند آلمان شود و به یک ابرمیلیاردر بین‌المللی تبدیل شود؟

چطور می‌شود که یک شبه صاحب دو کارخانه مواد غذایی در کشورهای آلمان و اتریش شود و صاحب خودروهای لوکس لکسوس، مرسدس بنز و منازل متعدد در مناطق لوکس‌نشین تهران شود؟

لازم به اشاره است که سهامداران سیمان لارستان از شخصی درخواست رسیدگی می‌کنند که خود سهیم در سود و سرمایه ناشی از تخلفات شرکت‌های بزرگ صنایع و تولیدی می‌باشد و با چنین اشخاصی که با خوردن حق و حقوق کارگران تبدیل به ابرسرمایه‌دار شده‌اند، دست در دست همدیگر دارند، کمااینکه در پرونده اسدبیگی مدیرعامل صنعت نیشکر هفت‌تپه شاهد آن بودیم.

Share: