‘درخواست فعالان حقوق بشر از پلیس اسکاتلند برای بازداشت ابراهیم رئیسی’

pastedGraphic.png


یک روزنامه بریتانیایی گزارش داده که شماری از فعالان حقوق بشر و خانواده‌های اعدامیان از پلیس اسکاتلند خواسته‌اند در صورت ورود ابراهیم رئیسی به گلاسکو برای شرکت در اجلاس تغییر اقلیم، او را به اتهام جنایت علیه بشر بازداشت کند.

به گزارش بی بی سی، خبرنگار روزنامه تایمز، چاپ لندن، می‌گوید با فعالان سیاسی که نامه «رسمی» درخواست بازداشت رئیس‌جمهور ایران را به پلیس داده‌اند، صحبت کرده و آنها این موضوع را تایید کرده‌اند.

بیست و ششمین اجلاس تغییر اقلیم سازمان ملل به نام کپنهاگ ۲۶ قرار است در طول بیش از یک هفته در گلاسگو در اسکاتلند برگزار شود. نشست سران کشورها در تاریخ ۱۰ و ۱۱ آبان خواهد بود و به گزارش رسانه‌های ایران ابراهیم رئیسی هم به این نشست دعوت شده است.

رئیسی متهم است که در اعدام جمعی زندانیان سیاسی در دهه شصت ایران نقش داشته است. گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر و سازمان عفو بین‌الملل هر دو خواستار تحقیق درباره نقش ابراهیم رئیسی در اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷ هستند.

ابراهیم رئیسی بعد از شروع ریاست جمهوری در مرداد ماه امسال تا کنون فقط یک سفر خارجی به دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، داشته اما از سفر به نیویورک، برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، امتناع کرده است. ریاست جمهوری ایران اعلام کرده به دلیل همه‌گیری کرونا آقای رئیسی به آمریکا نرفته است اما در همان زمان او به تاجیکستان سفر کرد.

روزنامه تایمز در هفتم اکتبر به نقل از استران استیونسون، سیاستمدار محافظه‌کار و نماینده سابق اسکاتلند در پارلمان اروپا نوشته که او درخواست رسمی بازداشت آقای رئیسی را به پلیس اسکاتلند تحویل داده است. آقای استیونسون خواستار بررسی اتهامات آقای رئیسی در زمینه «نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت» شده است.

آقای استیونسون گفته که پنج نفر از اعضای خانواده زندانیان سابق که تحت شکنجه بوده و اعدام شده‌اند، این درخواست را مطرح کرده‌اند.

Share: