درخواست کارگران رینگ‌ سازی مشهد برای قیمت گذاری دوباره کارخانه

روز شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹، درخواست کارگران رینگ‌ سازی مشهد، از هیات‌های نظارتی و اجرایی کشور برای قیمت گذاری دوباره کارخانه، توسط رسانه‌ها منتشر گردید.  

شماری از کارگران شاغل و بازنشسته کارخانه رینگ‌سازی مشهد، با ارسال نامه‌ای خطاب به نهادهای نظارتی و اجرایی کشور، خواستار تهیه گزارش نظارتی، از فرآیند واگذاری سهام این واحد تولیدکننده انواع رینگ خودرو، شدند.

در نامه کارگران رینگ سازی مشهد، از جمله تاکید شده‌است که سازمان خصوصی‌سازی، به دلیل عمل نکردن به وظایف قانونی خود در فرآیند واگذاری شرکت رینگ‌سازی، باعث ایجاد خسارت و نابودی ظرفیت‌های گسترده تولیدی و صنعتی در شرکت رینگ‌سازی شده است.

در این نامه همچنین به قانون‌گریزی‌های صورت گرفته توسط سازمان خصوصی سازی، در جریان واگذاری کارخانه رینگ‌سازی مشهد اشاره شده و آمده است: «شرکت رینگ‌سازی مشهد در ۲۸ مرداد ۷۶، به صورت شرکت سهامی خاص تأسیس و در ۱۶ اسفند ۸۲ در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است. در تاریخ ۲۸ اسفند ۹۶ طی نقل و انتقال بلوکی سهام، مالکیت عمده شرکت رینگ‌سازی مشهد از هلدینگ ایران‌خودرو به شرکت پویا گستر خراسان (سهامی خاص) به مبلغ ۵۰ میلیارد تومان منتقل شد و اکنون مالکیت عمده شرکت رینگ‌سازی مشهد با دارا بودن بیش از نیمی از سهام موجود، در اختیار شرکت پویا گستر خراسان است.»

واگذاری ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه کارخانه به بخش خصصی

قیمت‌گذاری ۵۰ میلیارد تومانی شرکت با ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه

به گفته کارگران: «رینگ‌سازی مشهد، یکی از بزرگترین بنگاه‌های اقتصادی تولیدکننده قطعات رینگ خودرو است که در زمینی حدود ۱۷۵ هزار متر مربع واقع شده و متعلقات آن عبارتند از: چندین ساختمان و ۱۸سوله با انواع ماشین آلات، دستگاه‌های بزرگ پرس، ۱۷ دستگاه لیفتراک، پست برق ۲۰ کیلو واتی، فضاهای اداری، خدماتی، رفاهی، مسکونی، ورزشی، تجهیزات و اقلام سرمایه‌ای فراوان در انبارها و… با آب تضمینی از چاهای بزرگ اختصاصی است. قیمت واقعی این مجموعه وسیع در زمان واگذاری بیش از۵۰۰میلیارد تومان بوده که متأسفانه با بی‌تدبیری و ارتباطات فراقانونی و غیرشرعی و کارشناسی ناعادلانه و غیرمنطقی، بر مبنای کمترین قیمت کارشناسی، یعنی حدودا ۵۰ میلیارد تومان که بخش اعظمی از آن به صورت اقساط است، به شرکت واگذار شده است.»

در ادامه این نامه که به امضای شماری از کارگران شاغل و بازنشسته رسیده، آمده‌است: «نظر به اینکه طبق اسناد بدست آمده، واگذاری رینگ‌سازی غیرقانونی است، به همین دلیل به منظور جلوگیری از بدبینی مردم و بروز ناهنجاری‌ها، همچنین برای جلوگیری از غارت سرمایه‌های ملی و عناصر مرتبط در دستگاه‌های گوناگون، خواستار ارزیابی مجدد دارایی‌های ثابت شرکت که از سوی دادگستری واهمال کاری سازمان خصوصی‌سازی در قیمت‌گذاری و تعیین ارزش سهام کارخانه صورت گرفته، هستیم.

در بخش دیگری از نامه کارگران شاغل و بازنشسته زینگ‌سازی مشهد در ارتباط با غیرمتعهد بودن سرمایه گذار فعلی رینگ‌سازی در قبال کارگران آمده است:

کارگران شاغل و بازنشسته رینگ سازی مشهد، در ادامه نامه خود، در ارتباط با غیرمتعهد بودن سرمایه گذار فعلی رینگ‌سازی در قبال کارگران، می‌نویسند: «مالک فعلی رینگ‌سازی، هنگام خریداری این مجموعه متعهد شده بود تا پنج سال جدا از پرداخت به موقع حقوق و مزایای کارگران شاغل و بازنشسته، امنیت شغلی کارگران را نیز تامین کند. حال پس از ۳ سال از آن تعهد، اسنادی در دست است که نشان می‌دهد دست‌کم در یک مورد تامین امنیت شغلی کارگران، این شرکت به تعهد مذکور پایبند نبوده و از سال ۹۶ به مرور تعداد ۲۰ نفر از کارگران را بیکار کرده است.

درخواست کارگران رینگ‌ سازی مشهد خطاب به ارگان‌های مختلف

در پایان این نامه که رونوشت آن برای ارگان‌ها و مسئولان مختلف از جمله نمایندگان مجلس و دادگستری کل استان خراسان رضوی، اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و نماینده فعلی مشهد در مجلس ارسال شده‌است، نوشته شده‌است: «ما منتظر هستیم مسئولان کشور، از قوه‌قضاییه تا نمایندگان مجلس، مسئله حسابرسی ویژه از رینگ‌سازی را پیگیری کنند. خواسته ما این است که سرمایه‌ای که تا الان توسط مدیران و سهامداران فعلی از رینگ‌سازی بیرون رفته به شرکت بازگردد.»

Share: