درد دل‌های کارگران: ماه‌هاست در انتظار آن پیامک دریافت بیمه بیکاری هستیم!

اردوی کار: کارگران بیکار شده و خاصه کارگرانی که ویروس کرونا بیکارشان کرده است بیش از چهار ماه است که مقرری بیکاری دریافت نکرده اند. از ازدیبهشت به این سو حتی به یک نفر هم مقرری بیکاری نداده اند در حالی که همین کارگران بیکار شده سالها سه درصد بابت بیمه بیکاری به صندوق تامین اجتماعی پرداخت کرده اند.  یک کارگر پیمانکاری برق در یکی از شهرستان‌های استان اصفهان به ایلنا گفته:

«بعد از چهار سال کار کردن به عنوان کارگر پیمانکاری در یکی از ادارات برق استان اصفهان، در پایان خردادماه بیکار شدم؛ یعنی بعد از خاتمه قراردادِ سه ماهه من را تعدیل کردند؛ ابتدای تیر برای بیمه بیکاری ثبت‌نام کردم. گفتند پیامکش می‌آید اما هنوز که هنوز هست این پیامک نیامده! هنوز برای تشکیل پرونده منتظرم!

من دو ماه است منتظرم که تشکیل پرونده بدهم تا بتوانم مراحل دریافت مقرری بیکاری را طی کنم. من به خاطر نگرفتن حق و حقوقم مثلاً عیدی سال‌های قبل یا حق سنوات می‌خواهم از کارفرما شکایت کنم اما اداره کار می‌گوید باید برگه عدم نیاز مهر شده از کارفرما بگیری برای بیمه بیکاری؛ حالا مانده‌ام چه کنم! کارفرما برای اینکه همان برگه عدم نیاز را به من بدهد می‌گوید باید برگه تسویه حساب امضا کنی و تایید کنی که هیچ حق و حقوقی نداری! حالا مانده‌ام چه کنم! اگر شکایت کنم کارفرما آن برگه را نمی‌دهد و اگر بخواهم برگه عدم نیاز بگیرم باید نامه تسویه حساب امضا کنم؛ در عین حال دو ماه است منتظر پیامک بیمه بیکاری هستم؛ قبلاً نهایتاً یک ماهه این مراحل انجام می‌شد؛  واقعاً گناه من چیست که در دوران کرونا، پیمانکار تصمیم گرفته من را تعدیل کند؟!»

کارگر یک دفتر بیمه در زاهدان هم گفته:«سال‌ها در یک دفتر بیمه در زاهدان سیستان و بلوچستان کار می‌کردم. اردیبهشت امسال، کارفرما اعلام ورشکستگی کرد و کارگاه منحل شد؛ من و چند نفر دیگر برای ثبت‌نام بیمه بیکاری رفتیم اما هنوز برای ما پیامک نیامده و بلاتکلیفیم!

من از اینجا و آنجا شنیدم که قرار است فقط یک میلیون تومان، مقرری بیکاری بدهند! آخر ما سالها سه درصد بابت بیمه بیکاری داده‌ایم که حالا بتوانیم یک مقرری حداقلی بگیریم؛ بیش از چهار ماه است که منتظرم! تا کی باید صبر کنم؟! چرا دولت فکری به حال امثال ما نمی‌کند که در این بحران کرونا، با انحلال کارگاه و بیکاری مواجه شده‌ایم؟!»

Share: