درصد آمار مرگ و میر کرونا ویروس در ایران ۶ برابر ووهان چین

بر اساس جدول آماری ارائه شده از تعداد مبتلایان به کرونا و افراد فوت شده در اثر ابتلا به این بیماری، وضعیت در ایران بسیار بالاتر از نرم جهانی است. مطابق این جدول و گفته‌های مقامات وزارت بهداشت، تعداد فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا در ایران، ۶ برابر تعداد کشته شدگان در شهر ووهان مرکز شیوع این بیماری است

جمعیت شهر ووهان چین با حومه بیشتر از ۱۲ میلیون و۷۰۰ هزار نفر است و مساحت آن ۸ هزار و ۴۹۴ کیلومتر مربع است. دولت چین برای مقابله با ویروس کرونا، این شهر چند میلیون نفری را قرنطینه و به این ترتیب کرونا را مهار کرد.

لازم به ذکر است که شهر ووهان چین یکی از مراکز مهم گردشگری چین و جهان و یکی از بزرگترین شهرهای جهان محسوب می‌شود و وسعتی بیشتر از کشور سنگاپور و بحرین دارد.

در این میان، قم که دومین شهر زیارتی ایران است، با جمعیتی نزدیک به یک میلیون و ۲۰۱ هزار نفر که ۱۱ بار کمتر از جمعیت ووهان، و مساحت آن نزدیک به ۳۰ بار کوچکتر از ووهان است.

سایت عصر ایران روز ۵ اسفند می‌نویسد: «درصد مرگ و میر در چین بر اثر کرونا ۳.۲ درصد است.» اما بر اساس آخرین آمار رسمی ایران در آن تاریخ تعداد جانباختگان در قم ۱۸ نفر اعلام شده است.

تعداد مبتلایان در چین تا پنجم اسفند ماه، ۷۷ هزار و ۳۴۵ نفر بوده است؛ در صورتیکه تعداد مبتلایان در ایران ۶۱ نفر اعلام شده است.

همچنین شمار جانباختگان در چین تا تاریخ ۵ اسفند، ۲هزار و ۵۹۳ نفر، ولی در ایران ۱۲ نفر اعلام شده است.

به این ترتیب با یک حساب ساده درصد مرگ و میر یعنی نسبت تعداد فوت شده‌ها به تعداد مبتلاشدگان در چین ۳.۲ درصد و همین نسبت در ایران  ۱۹.۷درصد است.

بی‌بی‌سی بر اساس اطلاعاتی که از منابع بیمارستانی دریافت کرده، گزارش کرده است که تا شامگاه پنجشنبه ۸ اسفندماه، دست کم ۲۱۰ نفر در شهرهای مختلف ایران بر اثر ابتلا به کرونا ویروس فوت کرده‌اند.

خبرگزاری ایلنا در روز دوشنبه ۵ اسفند ماه ۹۸، به نقل از احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده مجلس از قم، نوشته است که در شهر قم حدود ۵۰ نفر بر اثر کرونا فوت کرده‌اند و ۲۵۰ نفر در قرنطینه هستند. اکنون یک هفته پس از آن تاریخ آمار درگذشتگان حتما افزایشی تصاعدی داشته است؛ اما مقامات دولتی در ایران، سیاست انکار و لاپوشانی را پیشه کرده‌اند.

این آمارها در شرایطی رسانه‌ای می‌شود که پیشتر وزارت بهداشت ایران از مرگ ۳۴ نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا خبر داده بود. آمارهای رسمی ایران با شک و تردیدهای زیادی از سوی مردم و حتی از سوی برخی مقام‌های حکومتی مواجه شده است.

Share: