دروغ و تحریف در پرونده نوید افکاری مروری بر برخی موارد

pastedGraphic.png

در پرونده نوید افکاری که حکم اعدامش با عجله و بدون رعایت موازین قانونی اجرا شد ابهام‌ها و تحریف‌های زیادی وجود دارد. قوه قضائیه درباره فیلمی که ادعا می‌شد صحنه قتل را نشان می‌دهد دروغ گفته و هویت مقتول را پنهان کرده بود.

نوید افکاری بامداد شنبه ۲۲ شهریور، با سرعتی غیرمعمول و بدون اطلاع قبلی اعضای خانواده اعدام و شامگاه همان‌ روز پیکرش “تحت تدابیر شدید امنیتی” به خاک سپرده شد.

این حکم زمانی اجرا شد که نهادهای بین‌المللی حقوق بشری و ورزشی و شخصیت‌های سرشناسی از دنیای هنر، فرهنگ، سیاست و ورزش به همبستگی با خانواده افکاری برخاسته و خواستار لغو حکم اعدام نوید شده بودند.

نوید افکاری سنگری، دو برادرش وحید و حبیب و جوان دیگری به نام سعید دشتکی به اتهام “مشارکت فعال” در حرکت‌های اعتراضی مرداد ماه ۱۳۹۷ در شیراز محاکمه و محکوم شدند.

منابع خبری هفتم شهریور اعلام کردند که نوید افکاری از جمله به اتهام قتل یک کارمند اداره آب و فاضلاب شیراز به اعدام و دو برادرش و متهم چهارم به زندان‌های دراز مدت محکوم شده‌اند.

یک هفته پس از انتشار این خبر، صدا و سیمای جمهوری اسلامی و بسیاری از رسانه‌های حکومتی، از جمله خبرگزاری فارس، نزدیک به نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران و خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه فیلمی منتشر کردند که هدفش توجیه حکم اعدام متهم ردیف اول پرونده به نظر می‌رسید.

انتشار این فیلم تردیدها درباره رسیدگی عادلانه و منصفانه به این پرونده را افزایش داد و برخی خلاف‌گویی‌ها و تحریف‌های رسانه‌های حکومتی و دستگاه قضائی را آشکار کرد.

این فیلم بر اساس بازسازی صحنه قتل و “اعتراف‌های” متهمان تدوین شده که نوید افکاری و خانواده‌اش می‌گویند زیر شکنجه گرفته شده است. حسن یونسی، وکیل نوید می‌گوید در پرونده هیچ سندی قابل اعتنایی به جز این “اقاریر” برای اثبات اتهام موکلش وجود ندارد.

خلاف‌گویی درباره وجود فیلم

نوید افکاری در یک فایل صوتی می‌گوید در کیفرخواست به وجود فیلمی از دوربین‌های مداربسته استناد شده که لحظه ارتکاب قتل را ثبت کرده است اما قاضی دادگاه به اصرار او برای نمایش این فیلم اعتنایی نکرده است.

ادعای وجود فیلم از لحظه قتل را خبرگزاری میزان، رسانه رسمی قوه قضائیه نیز مطرح کرده بود که وکیل نوید افکاری در گفت‌وگو با سایت “امتداد” آن را به شدت تکذیب کرد.

Deutsche Welle

Share: