خبرها و گزارش های ویدیویی اعتراضات روز پنجشنبه ۲۶ آبان (روز شصت و دوم اعتراضات) و روزهای گذشته ی مردم ایران در شهرهای مختلف و دانشگاه های کشور را در کانال تگرامی اخبار روز دنبال کنید!
در سنندج و بوکان مردم عملا کنترل شهر را در دست گرفته اند:
از جمله جان باختگان روز ۲۵ آبان در کردستان: از راست هژار مام خسروی (بوکان)، هیوا جانان (بوکان)، امجد عنایتی (بوکان)، آرام حبیبی (سنندج)، شاهو بهمنی (سنندج) غفور مولودی (بوکان)، رحمان بختیاری (سقز)
تصاویر و یدئوهای ارسال از بیشتر شهرهای کردستان، از جمله سنندج، مهاباد، بانه، سقز و دیگر شهرها نشان می دهد که قیام های مردمی در تمام روز در کردستان ادامه یافته و با تاریکی شب کنترل برخی شهرها در اختیار مردم قرار گرفته است. نهادهای دولتی توسط مردم تسخیر شده و مردم به طور گسترده ای با نیروهای سرکوبگر مقابله کرده اند.
در کردستان قیام از صبح امروز آغاز شده است. مردم مبارز بوکان مراسم خاکسپاری محمد حسن زاده را به خونخواهی از خامنه ای خائن و مزدورانش تبدیل کردند. مردم پس از مراسم خاکسپاری به خیابان آمدند و علیه نظام آخوندی خروشیدند. تعدادی از مزدوران خامنه ای خائن هم مجازات میدانی شدند.
هزاران نفر از مردم مهاباد از ساعات ابتدایی صبح امروز به صورت پیاده و با خودرو جهت شرکت در مراسم خاکسپاری و خونخواهی جانباختگان راه آزادی به سمت شهر بوکان حرکت کردند. مراسم خاکسپاری جان باختگان راه آزادی در آرامستان بوکان با حضور پرشکوه آزادیخواهان در حال برگزاری است.
در سنندج مراسم گرامی داشت چهلم ۴ جانباخته انقلابی این شهر داریوش علیزادە، پیمان منبری، محمد امینی، یحیی رحیمی در قبرستان سنندج با شعار: “کُردستان کُردستان، گورستان فاشیستان” برگزار شده است. بعد از پایان این مراسم مردم به شهر بازگشته و اعتراضات خود را از سر گرفته اند.
در بوکان نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی به سوی مردم تیراندازی کردەاند و گزارش های اولیه حاکی از جان باختن یک معترض و زخمی شدن چند تن است. ویدئویی از کشته شدن وی منتشر شده است. وضعیت شهر کاملا جنگی و ملتهب است.
گزارش شده امشب در سقز یک مرد ۶۰ ساله به اسم رحمان بختیاری توسط نیروهای سرکوبگر به رگبار بسته شده و متاسفانه جانباخته است.
پدر جان باخته انقلاب محمد حسن‌زاده در مراسم تشییع پیکر پسر جوانش گفته است: «یە دوره برای اینکه کسی را توصیف کنند، میگفتیم! خیلی مَرده! الان مردی که جرئت جسارت و مردانگی داشته باشە باید بهش بگیم ! خیلی زن هستی! چون جسارت زنان بسیار بالاتر از مردان است!»
پدر جان باخته ی راه آزادی سالار مجاور در مراسم خاک سپاری فرزند خود گفته است: این فرزندم را تقدیم خاک کردستان کردم من افتخار می‌کنم که شب صدها مادر و خواهرم به جلوی منزل آمدند، در طول زندگیم این چنین حرکتی ندیدم، پسرم را با تصمیم مردم به خاک سپردم و وی فرزند شماست.
در بوکان چه خبر است؟
مردم بعد از مراسم خاکسپاری شهدای ۲۴ آبان به خیابان‌ها بازگشتند. سرکوب‌گران با شلیک گلوله و ساچمه تلاش کردند جمعیت را مرعوب کنند. خشم مردم و مصمم بودن در انتقام خون شهدا سرکوب‌گران را وادار به عقب‌نشینی کرد. ساختمان شهرداری تسخیر و نابود شد. فروشگاه افق کوروش تسخیر و اموال آن به مالکان اصلی بازگشت. چندین خوردروی جاسوسان و جاش‌ها ضبط و به آتش کشیده شد. تمام مسیرهای ورودی و خروجی شهر توسط مردم مسدود شد. کنترل شهر در دست مردم است.
آرام حبیبی در بیمارستان سنندج در اثر شدت جراحات ناشی از گلوله جنگی سرکوبگران جانباخت: یک شهروند معترض به نام آرام حبیبی در بیمارستان کوثر بر اثر شدت جراحات جان خود را از دست داد. آرام با گلوله جنگی هدف قرار گرفته و از ناحیه سر زخمی شده بود نیروهای امنیتی مستقر در بیمارستان می‌خواهند پیکر بی‌جان او را بدزدند. دست کم ۱۰ شهروند دیگر که تیر خورده‌اند به بیمارستان کوثر در سنندج منتقل شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *