درگیری کشاورزان شرق اصفهان با نیروی انتظامی

امروز سه شنبه ۴ خرداد ۱۴۰۰ کشاورزان شرق اصفهان در یک تجمع اعتراضی به نداشتن حقابه دائمی اعتراض کردند. این تجمع در اعتراض به سرقت حقابه کشاورزان توسط مافیای آب می‌باشد.

کشاورزان بنابر فراخوان قبلی با تجمع و حرکت به سمت لوله یزد خواستار پرداخت حقابه خود شدند. این تجمع با وجود عدم پشتیبانی صنف کشاورزان و شورای میرآب‌ها انجام شد. کشاورزان اعتنایی به سازش صنف کشاروزان و شورای میرآب‌ها نداشته و با وجود فشارها، تجمع خود را برگزار کردند.

سرکوب کشاورزان شرق اصفهان توسط نیروی سرکوبگر انتظامی

در ادامه نیروی انتظامی برای سرکوب کشاورزان به محل تجمع گسیل شد. کشاورزان بی‌اعتنا به تهدیدات نیروی انتظامی، به تجمع خود ادامه دادند. نیروی انتظامی برای سرکوب کشاورزان اقدام به ضرب و جرح آنها  و شلیک تیر هوایی نمود. فیلم‌هایی از صحنه کتک زدن کشاورزان بیدفاع در در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

سرقت حقابه کشاورزان توسط مافیای آب

در سال‌های گذشته حقابه کشاورزان شرق اصفهان توسط مافیای آب استان سرقت شده است. حجم بسیار زیادی از آب زاینده‌رود به کارخانه ذوب‌آهن و فولاد مبارکه، وابسته به سپاه پاسداران فرستاده می‌شود. سالیان است که محصولات کشاورزان به دلیل کم آبی خشک می‌شود. اما آب زاینده‌رود به باغ‌ها و ویلاهایی پمپاژ می‌شود که صاحبان آن سران و ایادی سپاه هستند.

کشاورزان اصفهان در چند سال اخیر بارها تجمع‌‌های اعتراضی برگزار کردند. آنها با تجمع در اصفهان، زیار و ورزنه خواهان رسیدگی به وضعیت حقابه از دست رفته خود می‌باشند.

کوچ کشاورزان به حاشیه شهرها

بدلیل خشکسالی و عدم تخصیص حقابه، بسیاری از کشاورزان مجبور به کوچ اجباری از روستاهای خود شده‌اند. همچنین خشک شدن تالاب گاوخونی منشا بروز طوفان‌های گرد و غبار و ریزگردها در منطقه شده است.

با وجود وضعیت اسفبار معیشتی کشاورزان اصفهان، دولت تاکنون هیچ پاسخ قانع کننده‌ای به آنها نداده است. هیات حاکمه با همکاری مافیای آب عامل ورشکستگی و کوچ اجباری کشاورزان به حاشیه شهرها می‌باشند.

Share: