در اوج بحران اقتصادی ناشی از کرونا، عربستان سهام شرکت‌های بزرگ را “مفت می‌خرد”

در شرایطی که نظام “رانتی” سعودی با مشکلات سنگین اقتصادی مواجه است، “صندوق سرمایه‌گذاری دولتی” عربستان (صندوق الاستثمارات العامة)، با بهره‌گیری از کند شدن اقتصاد جهانی، در حال خریدن سهام شرکت‌های بزرگ به بهای “بسیار ارزان” است

در بحبوحۀ بحران کرونا و در حالی که اقتصاد جهانی به نفس افتاده و عربستان نیز با کسر بودجه مواجه است، “صندوق سرمایه‌گذاری دولتی” سعودی نزدیک به ٨ میلیارد دلار سهام شرکت‌هایی چون بوئینگ یا فیسبوک را خریده است. در حالی که برخی کارشناسان از “مفت‌خَری” ریاض سخن می‌گویند، در داخل کشور بسیاری از شهروندان سعودی می‌پرسند به چه دلیل این پول‌ها صرف هزینه‌های داخلی نشد؟

 ضربۀ شدید ویروس کرونا به اقتصاد جهانی و ارزان شدن بهای نفت دولت عربستان را واداشت تا تصمیم به افزایش مالیات‌های غیرمستقیم بگیرد. قرار است که از اواسط تابستان، مالیات غیرمستقیم ۳ برابر شود و به ١۵درصد برسد: این مالیات بر قیمت اکثر کالاها یا خدمات افزوده خواهد شد. دولت عربستان برای جبران کسری‌های خود برخی از کمک‌هزینه‌ها را نیز کاسته و مستقیماً از جیب مردم برداشت کرده است.

اما در شرایطی که نظام “رانتی” سعودی با مشکلات سنگین اقتصادی مواجه است، “صندوق سرمایه‌گذاری دولتی” عربستان (صندوق الاستثمارات العامة)، مشغول شکار فرصت‌ها در عرصۀ بازار بین‌المللی است.

یاسر الرُمیّان، رئیس این صندوق، اخیراً به طنز گفت: “نمی‌خواهیم فرصت بحران را هدر دهیم”. او تأیید کرد که “صندوق سرمایه‌گذاری دولتی” که حدود ٣٠٠ میلیارد دلار در اختیار خود دارد، از کند شدن اقتصاد بهره می‌برد و در بازار جهانی سهام شرکت‌های بزرگ را “بسیار ارزان” می‌خرد.

این صندوق تاکنون نزدیک به هشت میلیارد دلار سهام شرکت‌هایی چون بوئینگ، فیسبوک، توتال، والت‌دیسنی، استارباکس، ماریوت (هتلداری و گردشگری) یا سیتی‌گروپ (خدمات مالی و بانکداری) را خریده است.

Share: