بارش باران های سیل آسا، جاری شدن سیل و آب گرفتگی که از چند روز پیش شروع و در دو روز اخیر شدت گرفته است، همچنان ادامه دارد. براثر جاری شدن سیل در تهران و سایر شهرهای ایران ۶۱ نفر کشته، ده ها نفر مفقود و صدها تن زخمی شده اند. شمار کشته شدگان و مفقودان ساعت به ساعت در حال افزایش است و سازمان هلال احمر در طول روز چندین بار گزارش از آمار قربانیان و خسارات ناشی از سیل در تهران و سایر مناطق درگیر باران های سیل آسا را تکمیل می کند. براساس گزارش سازمان هواشناسی تا سه روز دوشنبه شهرهای ایران درگیر باد، باران سیل آسا و طوفان هستند.
رئیس جمعیت هلال‌احمر روز جمعه گفت: طبق پیش بینی هواشناسی و گزارش های ارسالی ۲۱ استان کشور شامل ۱۱۱ شهرستان و ۳۱۰ روستا درگیر وقوع سیل هستند و لازم است هموطنان تا دهم مردادماه از قرار گرفتن در حریم رودخانه‌ها و نقاط کوهستانی خودداری کنند.
هلال احمر: شمار جانباختگان سیل در سراسر ایران به ۶۱ نفر رسید
مهدی ولی پور رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر ایران ‌می‌گوید شمار جانباختگان سیل در سراسر ایران به ۶۱ نفر رسید.
به گفته او «درحال حاضر شمار جانباختگان سیل در سراسر کشور به ۶۱ نفر رسیده است. از این تعداد ۱۸ مورد مربوط به امام‌زاده داوود و ۱۴ مورد مربوط به زریندشت فیروزکوه است. ۲۸ نفر نیز در سراسر کشور مفقودند که جستجو برای یافتن آنها ادامه دارد».
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه از ۱۸ مورد مفقودی حادثه سیل امام زاده داوود که از سوی سازمان امداد و نجات ثبت شده بود، پیکرهای ۱۸ تن کشف شد، گفت: در فیروزکوه نیز عملیات امداد و نجات ادامه دارد و حدود پنج نفر مفقود هستند که جست جو برای یافتن آنان ادامه دارد.
او گفت «در مجموع در ۲۱ استان کشور عملیات امداد و نجات مرتبط با سیل به اجرا درآمد که طی ۲۴ ساعت گذشته این عملیات در هشت استان البرز، تهران، چهارمحال و بختیاری، لرستان، مازندران، یزد، اصفهان و کرمان به اجرا درآمد».
۲۲ کشته در استهبان فارس
محمد حسن نامی روز شنبه در یک گفت و گوی تلویزیونی درباره کشته‌شدن ۲۲ نفر از شهروندان در سیل استهبان استان فارس گفت «آن زمان که باران بارید، هوا آفتابی بود و باور وقوع سیلاب برای افرادی که در آن منطقه حضور داشتند و با خودرو داخل رودخانه رفته بودند، سخت بود.»
در اولین روز مرداد در حادثه‌ای دیگر ۲۲ نفر از شهروندان در سیل استهبان استان فارس جان خود را از دست دادند.
اکنون رئیس سازمان مدیریت بحران درباره چرایی تلفات در این منطقه گفت «ظرف ۲۸ دقیقه به اندازه‌ای نزولات آسمانی زیاد بود که همه منطقه را دستخوش تغییر کرد».
اجساد ۷ کودک، ۱۱ زن و چهار مرد پس از دو روز شناسایی شدند.
رئیس سازمان مدیریت بحران گفت تغییرات اقلیمی نیز در حوادث اخیر نقش داشته است.
هواشناسی خوزستان
شهاب صدیقی مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان نیز با اشاره به تغییر مسیر سامانه بارشی مونسون از شرق به مرکز و غرب استان، گفت: تاکنون بارندگی در ۱۱ شهرستان گزارش شده که منجر به مسدود شدن راه روستایی در ۲ شهرستان و قطع برق در سه شهرستان شده است و اکنون تنها مسیر روستای تنگه چویل در باغملک مسدود است و تلاش‌ها برای بازگشایی این مسیر ادامه دارد.
بارش شدید باران همچنین موجب مسدود شدن راه دسترسی به ۲ روستای کارتا و آب‌بید در شهرستان ایذه شده است.
هواشناسی خوزستان پیش بینی کرد که سامانه بارشی مونسون از بعدازظهر امروز شنبه دوباره در استان فعال و احتمالا از مناطق شرق و اندیکا آغاز خواهد شد.
ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان:
بر اساس اعلام هواشناسی سیستان و بلوچستان، زابل که از سال ۱۳۵۶ تاکنون هیچ بارندگی را در مرداد ماه ثبت نکرده بود در یک روز تابستانی ۱.۵ میلی‌متر بارندگی دریافت و رکورد ۶۰ ساله خود را شکست.
بارش ماهانه مردادماه شهرستان زهک نیز که در یک دوره ۲۸ ساله برابر با صفر بوده امسال در یک روز تابستانی به ۳۳ میلی‌متر رسیده است.
به دلیل بارندگی‌های شدید در بالا دست دلگان و گسیل روان آبها به سمت این شهرستان هم‌اینک تمامی مسیرهای دلگان به ایرانشهر،دلگان به ذهکلوت و همچنین دلگان به بخش جلگه چاه هاشم بسته شده است.
به دلیل ورود سامانه بارشی مونسون به سیستان و بلوچستان تاکنون ۱۵۲روستا در سطح استان دچار سیل و آبگرفتگی شدند
هم اکنون مسیرهای دلگان_ زهکلوت، دلگان_ ایرانشهر و فنوج- کتیج- رمشک براثر فعالیت سامانه مونسون‌ در جنوب این استان مسدود است.
به گزارش فارس، علیرضا شهرکی درباره وضعیت خسارت‌های بارندگی درسیستان و بلوچستان گفته ۱۰۰ روستا هم اکنون متاثر از سیلاب و آبگرفتگی هستند و در مجموع از ۲۶ شهرستان استان ۲۱ شهرستان درگیر باران و سیلاب هستند و معابرشان تحت شعاع بارندگی قرار گرفته است.
او گفته در حوزه شهرستان گلشن، محور کلگان به جالق و جالق به سراوان، هم اکنون مسدود است.
همچنین بارندگی شدید در منطقه ایرانشهرباعث آبگرفتگی و سیلاب در معابر شده است، در حوزه شهرستان نیک‌شهر و سرباز هم در حال حاضر بارندگی ادامه دارد اما محورهای اصلی باز است.
آقای شهرکی تعداد تلفات جانی ناشی از بارندگی‌ها در سیستان و بلوچستان را نیز ۵ نفر عنوان کرده و گفته «هیچ مفقودی نداریم».
استانداری مازندران: سه تبعه خارجی کشته و هشت نفر مفقود شدند
سرپرست مدیریت بحران استانداری مازندران گفته در پی وقوع سیلاب در مرزن آباد، سه تبعه خارجی جان باختند و هشت تبعه خارجی همچنان مفقود هستند که تلاش برای پیدا کردن آنها ادامه دارد.
به گزارش مهر،حسینعلی محمدی درباره هویت اتباع خارجی کشته شده یا مفقودی توضیحی نداده و مشخص نیست این افراد چه کسانی هستند و از چه کشوری آمده بودند.
او گفته سیلاب راه و زیرساخت‌های آب و برق منطقه را دچار آسیب کرده است و ۲۴ روستای مرزن‌آباد تحت تأثیر سیلاب قرار گرفتند که حجم خسارت‌ها در ۱۱ روستا جدی است.
در این منطقه و سایر استان های درگیر سیل بسیاری از جاده‌های اصلی مسدود اعلام شده است از جمله دو شاهراه اصلی هراز و چالوس که پایتخت را به استان شمالی مازندران وصل می‌کنند.
خبرگزاری ها به نقل از مقام‌های جمعیت هلال احمر ایران نوشته: «۳۸۵ نقطه از کشور، ۲۰ استان، ۱۱۱ شهرستان و ۲۹ محور مواصلاتی متاثر از سیلاب است».
نگرانی از تخریب بناهای تاریخی خشتی یزد
بناهای خشتی یزد و بادگیرهای آن شهرت جهانی دارد و باعث شده که این شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شود.
همزمان با انتشار اخبار درباره جاری شدن سیل در این شهر نگرانی از تخریب بناهای تاریخی که اغلب از خشت و گل ساخته شده افزایش یافته است.
خبرگزاری ایرانا می‌گوید: «بارش شدید باران و جاری شدن سیل بامداد روز جمعه در استان یزد موجب آبگرفتگی شدید معابر شهری، مسدود شدن برخی راه‌های مواصلاتی، تخلیه برخی روستاها ، تخلیه بافت تاریخی شهر یزد و بروز خسارت به تاسیسات زیربنایی این استان شده است.»
رئیس مجمع نمایندگان استان یزد در مجلس گفته است که بافت تاریخی یزد به دلیل آن که غالبا از نوع سازه های خشتی بوده،‌ به دنبال سیل دچار تخریب شده و تا امروز ۲ نفر جان خود را از دست داده‌اند.
از ساکنان بافت تاریخی شهر یزد خواسته شده که خانه های خود را ترک کنند.
تصفیه خانه هفتم آب تهران از مدار خارج شد
شرکت آب و فاضلاب استان تهران در اطلاعیه‌ای گفته که بارش شدید و وقوع سیلات موجب گل آلودگی و «بالا رفتن کدورت سد ماملو» در این استان شده و انتقال آب از این سد به تصفیه خانه هفتم تهران موقتا قطع شده است.
به گفته شرکت آب و فاضلاب تهران از مدار خارج شدن این تصفیه خانه هم اکنون باعث افت فشار آب شده و تا دو ساعت آینده باعث قطع آب شرب در شهرهای پاکدشت، قرچک، خیرآباد، ورامین و فرن آباد خواهد شد.
براساس این اطلاعیه همچنین گفته شده که با احتمال تداوم روند گل آلودگی آب سد ماملو، ممکن است برخی مناطق با افت فشار مواجه شوند.
در تهران همچنین اعلام شده مجموعه کاخ سعدآباد در شمال تهران به دلیل احتمال خروشان شدن رودخانۀ «دربند» و وقوع سیلاب، روزهای شنبه و یکشنبه، هشتم و نهم مردادماه تعطیل است.
«هشدار قرمز» سازمان هواشناسی در سیستان و بلوچستان، کرمان، فارس، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان
سازمان هواشناسی روز شنبه اعلام کرد هشدار قرمز برای سیستان و بلوچستان، کرمان، فارس، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان برقرار است.
بر اساس این هشدار در مناطق مذکور، رگبار و رعدوبرق، گاهی تگرگ و نیز وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.
به شهروندان توصیه شده از نواحی حادثه‌خیز مانند حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها دوری کرده و از صعود به ارتفاعات نیز خودداری کنند.
مردم به پیش بینی هواشناسی چندان اعتماد ندارند. در مناطقی که وضعیت نارنجی بود بر اثر شدت باران سیل جاری شده و آب گرفتگی به وجود آمده است. حتی مقامات حکومت می گویند “هواشناسی فشل است”. نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس می‌گوید «هواشناسی فشل است، مردم فهمیدند وضعیت قرمز است اما هواشناسی وضعیت زرد و نارنجی اعلام کرد».
سیل در فیروزکوه؛ ۱۰ نفر کشته، ۱۶ مفقود
محسن منصوری استاندار تهران اعلام کرد سیلاب شب گذشته در منطقه حبله رود شهرستان فیروزکوه ۱۰ نفر کشته، ۱۶ مفقود برجا گذشته است.
گفته می‌شود امدادرسانی به مناطق سیل زده فیروزکوه با تاخیر صورت پذیرفت.
استاندار تهران در واکنش به این انتقادها گفته «علت تأخیر امداد‌رسانی در این مناطق بسته شدن راه‌های دسترسی ‌و ترافیک جاده‌ای بود که پس از عادی شدن وضعیت نیروهای کمک‌رسان و دستگاه‌های امدادی موفق به خدمات رسانی شدند».
سیل برای ساعاتی جاده فیروزکوه را هم مسدود کرد.
ساعتی پیش عباس جوهری معاون استاندار تهران گفت «مسیر دسترسی به شهرستان فیروزکوه مسدود است و هنوز موفق به حضور در مرکز حادثه نشدیم اما سعی می کنیم از مسیرهای فرعی در محل حاضر شویم».
او گفته تعدادی مفقودی و فوتی اعلام شده که تعداد دقیق آن نیاز به بررسی دارد.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور حجم سیل و میزان خسارات ناشی از آن در محدوده فیروزکوه را سنگین‌تر از آنچه که در امام‌زاده داوود رخ داد، اعلام کرد.
وی یادآوری کرد: سیل امامزاده داوود پس از حدود ۲۲ دقیقه بارش شدید باران رخ داد و سیل فیروزکوه پس از حدود ۱۰ دقیقه بارش ایجاد شد. اما خسارات برجای مانده از سیل در فیروزکوه و همچنین میزان حجم آبی که در سیل وجود داشت، بیشتر از سیل رخ داده در امام‌زاده داوود است.
سیاست حکومت زمینه ساز اصلی تخریب و آسیب
رییس سابق موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور یکی از علل راه افتادن سیلاب و آب گرفتگی را عملکرد وزارت نیرو می داند. وی می گوید: وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی به سیستم طبیعی هیدرولوژی در حوضه‌ها و زیر حوضه‌های آبی بی توجهی می کنند. اخیرا مد شده است به خاطر تفکر مهندسی و سازه‌ای حاکم در وزارت نیرو موضوع لایروبی رودخانه تبدیل به از بین بردن اکوسیستم های ماندابی در حریم رودخانه‌ها و آبراهه‌ها شده است. این روند باعث شده است بیدزارها، نیزارها ، پده‌زارها و گزسستان‌های حاشیه رودخانه‌ها از بین برود، در حالی‌که این پوشش‌ها اولا سرعت سیل را کنترل می‌کنند و دوم گل و لای را در حریم رودخانه تثبیت می‌کنند. علاوه بر تخریب حاشیه رودخانه‌ها توسط وزارت نیرو باید مسئله بهم خوردن اکوسیستم و رویشگاه‌ها به‌وسیله بخش معدن و سایر زیر ساخت نیز اضافه شود‌. نادیده گرفتن حریم رودخانه خود مزید بر علت است نمونه‌اش بلایی است که بر سر مسیل‌ها و رودخانه در شهر تهران و کرج آمده است‌.
یک مقام مسئول در سازمان زمین‌شناسی ایران هم ، «ساخت و ساز» در حریم رودها را علت اصلی خسارت زیاد سیل در امامزاده داوود اعلام کرد.
رضا شهبازی، مدیرکل دفتر مخاطرات زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی ایران، این اظهارات را پس از بازدید میدانی از منطقه آسیب‌دیده ناشی از سیلاب در منطقه بیان کرد.
شهبازی گفت: «آسیب‌های سیل روز گذشته نشان می‌دهدکه ما خود را در معرض خطر قرار دادیم، در حالی که در گذشته این منطقه چنین رخدادهایی را تجربه کرده است.»
رضا شهبازی با اشاره به خسارات سنگین این سیلاب گفت: «عدم رعایت حریم آبراهه‌ و تخریب کانال انتقال آب موجب شد تا در این رخداد آسیب‌های زیادی وارد شود.»
در روزهای اخیر عکس های متنوعی در رسانه های رسمی از حضور مقامات مختلف در مناطق آسیب دیده در تهران و شهرستان ها منتشر شده است. این اقدامات برخلاف انتظار حکومتی ها، اعتراض و نارضایتی مردم را از حضور نمایشی دولت بر انگیخته است. در شبکه های اجتماعی در واکنش به این اقدامات کاربران از نقاط مختلف کشور نوشته اند: آنها دغدغه ی ما را ندارند، برای تبلیغات و فیلمبرداری می آیند.