رسانه‌های داخل ایران خبر دادند که ساعت ۱۷:۴۵ روز چهارشنبه چهارم آبان، ۳ فرد مسلح از بیرون «حرم شاهچراغ» آغاز به تیراندازی به سمت مردم کرده و سپس آن‌را داخل صحن نیز پی گرفته‌اند. چند خبرگزاری نزدیک به نیروهای نظامی و امنیتی نیز تصریح کردند که دو تن از مهاجمان بازداشت شدند. این در حالی است که دقایقی بعد، تعداد مهاجمان «بر اساس تصاویر و ویدئوها» تنها «یک» نفر اعلام شد.

خبرگزاری فرانسه به‌نقل از خبرگزاری قوه قضاییه ایران گزارش داده‌است که در پی این حمله تروریستی تاکنون ۱۵ نفر کشته و ۱۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

این خبرگزاری نوشته که تلویزیون دولتی ایران، شمار کشته‌ها را دست‌کم ۱۳ تن اعلام کرده‌است.

گفته می‌شود که این حمله، در ورودی «باب الرضا» روی داده‌است.

بر پایه اعلام قوه قضاییه، ۲ نفر از مهاجمان بازداشت شدند و تلاش برای بازداشت نفر سوم ادامه دارد.

خبرگزاری فارس، از رسانه‌های نزدیک به نیروهای امنیتی در ایران نیز با تایید این خبر نوشت که «تروریست‌ها حین ورود به صحن، با اسلحه کلاشینکف شروع به تیراندازی کرده‌ و خشاب اضافه نیز به‌همراه داشته‌اند».

فارس با تصریح این‌که مهاجمان سه تن بوده‌اند، اعلام کرد دو نفر از آن‌‍‌ها بازداشت شدند. این خبرگزاری به‌سرعت «وابستگی هویتی» مهاجمان را شناسایی و اعلام کرد «تروریست‌ها که از عناصر گروهک‌های تکفیری هستند» پس از ورود به «صحن حضرت معصومه» خود را به شبستان اصلی حرم نیز رسانده‌اند.

خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران، با اشاره به این‌که مردم شیراز طبق یک سنت قدیمی شب‌های پنج‌شنبه به زیارت «حضرت احمدبن‌موسی» می‌روند، می‌گوید که «نیروهای انتظامات حرم» نیز در این «حمله تروریستی» مورد هدف قرار گرفته‌اند.

دقایقی بعد از انتشار این خبر، خبرگزاری قوه قضاییه و سایر رسانه‌های نزدیک به سپاه و نیروهای نظامی، ادعای پیشین را پس گرفته و اعلام کردند که فرد مهاجم فقط یک نفر و خارجی است.

این خبرگزاری‌ها هنوز در مورد این‌که فرد مهاجم که با «خشاب اضافی» به‌سمت مردم و نیروهای انتظامی شلیک می‌کرده و ۱۵ تن را نیز کشته، چگونه «بی‌آن‌که کشته‌شود، صرفا بازداشت شده‌است» توضیحی ارائه نکرده‌اند.