در سال گذشته، ثبت نزدیک به ۳ هزار گزارش کودک آزاری در خراسان رضوی

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی خراسان‌رضوی از ثبت ۲ هزار و هشتصد کودک آزاری در این استان طی سال گذشته خبر داد و گفت که تعداد زیادی از کودک آزاری‌ها روانی، عاطفی و جسمی است و در بیشتر مواقع فقط کودک‌آزاری‌های جسمی از سوی رسانه ها خبررسانی می شود.

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی خراسان‌رضوی گفت: “در سال گذشته ۲ هزار و هشتصد کودک آزاری ثبت شده است.”

 غلامحسین حقدادی، در خصوص میزان بازدارندگی قوانین کودک آزاری  در ایران عنوان کرد: اکثر کودک آزاری‌ها توسط والدین و نزدیکان کودک صورت می‌گیرد. ما باید حد دقیقی بین کودک‌آزاری و تربیت کودک که تنبیه معمولی والدین محسوب می‌شود، قائل شویم و این امر برداشت‌های متفاوتی را به همراه دارد. از سال ۸۳  که قانون جدید حمایت از کودکان آمده است ما پیشرفت داشته‌ایم زیرا درجاتی از مجازات در آن مشخص شده که قبلا نامشخص بود. همچنین کودک آزاری از جرم خصوصی به جرم عمومی  تبدیل شده است. بنابراین دادستانی، سازمان‌های مردم نهاد و آن‌هایی که به نوعی با کودک در ارتباط هستند می‌توانند به عنوان مدعی وارد عمل شوند”.

حقدادی ادامه داد: “تعداد زیادی از کودک آزاری‌ها روانی، عاطفی و جسمی است، آنچه در رسانه‌ها اعلام می‌شود کودک‌آزاری‌های جسمی است”.

وی با اشاره به اینکه هرچه وسعت شهرها بزرگ‌تر باشد، کودک‌آزاری بیشتر است، ادامه داد: “به نظر می‌رسد که در شهرهای کوچک و سنتی کودک‌آزاری یا  اعلام آن کمتر است، هر چه خدمات اورژانس اجتماعی در سطح استان‌ها گسترده‌تر باشد اطلاع‌رسانی از جانب مردم بیشتر خواهد بود و این موضوع به معنای بیشتر بودن کودک‌آزاری در آن قسمت نیست بلکه نشان‌دهنده این است که ما از این امر بیشتر آگاه شده‌ایم”.

بسیاری از کودک‌آزاری‌ها پنهان می‌ماند

وی با اشاره به اینکه در برخی نقاط کودک‌آزاری بیشتر است و به ما گزارش نمی‌شود، تصریح کرد:  “بسیاری از کودک‌آزاری‌ها پنهان می‌ماند و این امر سبب شده است که آمار کودک‌آزاری را به طور دقیق ندانیم. کودکان در خانواده‌های آشفته، دچار طلاق، اعتیاد، فقر فرهنگی، عدم‌ مهارت کنترل خشم، تعصبات قومی و محلی و همچنین کودکان فاقد سرپرست و کودکان کار بیشتر در معرض کودک‌آزاری هستند”.

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی خراسان‌رضوی عنوان کرد: “کودکانی که تحصیل نمی‌کنند یا از آن‌ها کار می‌کشند از نظر فرهنگ والدین آن‌ها ممکن است این کار کودک‌آزاری نباشد، اما از نظر ما کودک‌آزاری محسوب می‌شود. آمار کودک‌آزاری از طریق مبادی مانند ۱۲۳ ، ۱۱۵ ،۱۳۷ و …  به ما گزارش می‌شود”.

وی ادامه داد: “سازمان بهزیستی در خصوص کودک‌آزاری وارد عمل می‌شود و آموزش‌های لازم را در این زمینه به مردم می‌دهد و آن‌ها را نسبت به این موضوع حساس می‌کند. بالا رفتن حساسیت مردم از طریق آموزش‌ها به خصوص رسانه‌ها منجر به افزایش اعلام در زمینه کودک‌آزاری می‌شود و این نکته مثبتی خواهد بود”.

آسیب کودک‌آزاری مثل آسیب سوختگی پایدار است

 معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی خراسان‌رضوی درمورد تاثیر کودک آزاری بر کودکان ادامه داد: “در امر کودک‌آزاری ‌همیشه کودک قربانی است و در آینده او فرد آزار دهنده‌ای خواهد شد و این امر باعث تولید خشونت و کودک‌آزاری در جامعه خواهد شد. آثار روانی تربیت غیراصولی برتمام طول زندگی کودک اثر می‌گذارد و آینده او را مختل می‌کند. خشونت اگر آسیبی به کودک وارد کند این آسیب‌ها پایدار می‌ماند مانند کودکی که دچار آسیب سوختگی، شکستگی و …. شده است که نقص عضو و تغییر چهره در آن‌ها باقی مانده است.”

Share: