در واکنش به تصمیم پارلمان اروپا مبنی بر قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی، در هشداری تهدیدآمیز از اروپا خواست به پای خود شلیک نکند.

امیرعبداللهیان که این تهدید را در گفتگوی تلفنی با جوزپ بورل، نمایندۀ سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا، ابراز داشت، همچنین گفت که قرار گرفتن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی “نتایج منفی” در پی خواهد داشت. وی موافقت پارلمان اروپا را با قرار گرفتن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی تصمیمی “نامناسب” و “هیجانی” توصیف کرد و افزود که اتحادیۀ اروپا با چنین کاری به پای خود شلیک می‌کند. در اظهاراتی جداگانه، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، موافقت پارلمان اروپا را با قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی اقدامی از سر استیصال و نتیجۀ ناکامی در ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران خواند.

نمایندگان پارلمان اروپا در رأی دیروز خود، چهارشنبه هجدهم ژانویه، سپاه پاسداران را مسئول سرکوب معترضان و اعتراضات جاری ایران خواند و ارسال پهپادهای رزمی توسط این گروه به روسیه در جنگ با اوکراین را بار دیگر محکوم کرد. در صورت قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروه های تروریستی نیروی قدس و شبه نظامیان بسیج نیز مشمول تصمیم و مجازات‌های اروپا می‌شوند.  

در تصمیم خود پارلمان اروپا خواستار ممنوعیت هر گونه فعالیت اقتصادی یا مالی با هزاران شرکت‌ وابسته به سپاه پاسداران شده است. با این حال، در تحلیل نهایی، تنها شورای اروپا قادر است مجازات‌های جدید علیه سپاه پاسداران را اعمال کند. قرار گرفتن سپاه در فهرست گروه های تروریستی ضربۀ سنگین اقتصادی به گروهی است که هشتاد درصد اقتصاد ایران را در کنترل دارد و به تبع به رژیم اسلامی ایران که تنها تکیه‌گاهش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.   

RFI

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *