نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به رغم هشدارهای چین و با وجود ابهام‌ها و گمانه‌زنی‌ها در مورد حضورش در تایوان، عصر سه‌شنبه دوم اوت (۱۱ مرداد) وارد تایپه شد. نانسی پلوسی تا پیش از این صراحتا در مورد برنامه سفر خود به تایپه سخنی نگفته بود، اما گفته بود که پس از سنگاپور و مالزی، به کره جنوبی و ژاپن سفر می‌کند. به گزارش روزنامه تایوانی لیبرتی تایمز به نقل از منابع ناشناس، نانسی پلوسی قرار است روز چهارشنبه با تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان، دیدار کند.

این دیدار تحریک آمیز؛ تنش میان واشنگتن و پکن را بیشتر کرده است.

نانسی پلوسی بالاترین مقام منتخب ایالات متحده است که در ۲۵ سال گذشته به این جزیره سفر کرده است. هواپیمای حامل او در فرودگاه تایپه به زمین نشست و ورود او به صورت زنده از کانال یوتیوب وزارت امور خارجه تایوان پخش شد.

پلوسی در توییتر نوشت: «سفر هیئت ما به تایوان تجلی تعهد خلل‌ناپذیر آمریکا به حمایت از دموکراسی پویای این کشور است. گفتگوهای ما با رهبری تایوان بر حمایت ما از شریک‌مان و نیز بر ارتقاء منافع مشترک، از جمله ایجاد روابطی باز و آزاد در دو سوی اقیانوس هند و اقیانوس آرام متمرکز خواهد بود.»

وو چیان، سخنگوی ارتش آزادیبخش خلق چین، در واکنش به سفر پلوسی به تایوان، این اقدام را محکوم کرده و با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «ارتش آزادیبخش خلق چین در حالت آماده‌باش قرار دارد و یک سلسله عملیات نظامی هدفمند را برای مقابله با این اقدام، برای دفاع سرسختانه از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی و خنثی‌سازی قاطعانه مداخله خارجی و تلاش‌های جدایی‌طلبانه برای استقلال تایوان آغاز خواهد کرد.»

هوآ چونیینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین به خبرنگاران گفت: «ایالات متحده قطعاً مسئول پیامدهای این دیدار خواهد بود و باید بهای اقدام علیه حاکمیت و امنیت چین را بپردازد.»

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین نیز در بیانیه‌ای با اشاره به تعهد ایالات متحده از سال ۱۹۷۹ به حذف هر گونه روابط رسمی با تایوان گفته بود: «طرف آمریکایی به قول خود در مورد موضوع تایوان وفادار نمانده و خیانت کرده است.»

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین پیش از این در گفتگوی تلفنی به جو بایدن، همتای آمریکایی خود هشدار داده بود که «با آتش بازی نکند».

نلویزیون دولتی چین با پخش تصاویری از پرواز تمرینی هواپیماهای نظامی خود پیش از سفر پلوسی به تایوان، همچنین گزارش داد که جنگنده‌های این کشور «در حال عبور از تنگه تایوان» هستند.

در همین حال، چهار ناو آمریکا شامل یک ناو هواپیمابر در آب‌های شرق تایوان مستقر شدند. آمریکا به چین در مورد انجام هر گونه اقدام تنش‌آفرین در طول سفر نانسی پلوسی هشدار داده و گفته‌اند که این سفر به معنی تغییر موضع واشنگتن در قبال تایوان نخواهد بود.

روسیه نیز سفر نانسی پلوسی به تایوان را «تحریک‌آمیز» خوانده است. کاخ کرملین روز سه‌شنبه با اظهار این موضع، «همبستگی کامل» خود با چین را اعلام کرد.

با وجود آن که چین از زمان پایان جنگ داخلی چین در ۱۹۴۹ هنوز نتوانسته است تایوان را به قلمرو خود ملحق کند، اما این جزیره ۲۳ میلیون نفری یکی از استان‌های خود می‌داند. دولت پکن مخالفت هر اقدامی است که به مقامات تایوان مشروعیت بین‌المللی بدهد و مخالف هرگونه تماس رسمی بین تایوان و سایر کشورهاست.

سناتورهای جمهوری‌خواه با صدور بیانیه‌ای از سفر پلوسی به تایوان حمایت کردند

۲۶ سناتور جمهوری‌خواه از جمله میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه، با صدور بیانیه‌ای حمایت کامل خود از سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به تایوان را اعلام کردند.

این سناتورها گفتند که روسای مجلس نمایندگان ایالات متحده به تایوان سفر کرده و این سفر هم در همان راستا است.

این بیانیه می‌افزاید: «ما از سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان به تایوان حمایت می‌کنیم. برای دهه‌‌ها اعضای مجلس نمایندگان از جمله رئیس قبلی به تایوان سفر کرده‌اند. این سفر در راستای سیاست چین واحد است که ما به آن متعهد هستیم. همچنین ما الان و بیش از هر زمان دیگری به تمامی موارد قانون روابط با تایوان، متعهد هستیم.»

میچ مک‌کانل، جیم ریش، مارشا بلک‌برن، و سوزان کالینز از جمله سناتورهایی هستند که این بیانیه را امضا کردند.

روسیه: سفر نانسی پلوسی به تایوان یک اقدام تحریک آمیز آشکار است

وزارت خارجه روسیه روز سه شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که مسکو سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان را یک اقدام تحریک آمیز آشکار می‌داند.

در این بیانیه آمده است: نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در تاریخ ۲ اوت وارد تایوان شد. ما این سفر را یک اقدام آشکار تحریک آمیز می‌دانیم که در راستای سیاست تهاجمی آمریکا با هدف مهار همه جانبه چین انجام شده است. 

وزارت خارجه روسیه افزود: روابط پکن و جزیره تایوان موضوع داخلی چین است و پکن حق دارد برای دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی خود در رابطه با موضوع تایوان اقدام کند.

 در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: موضع اصولی روسیه تغییر نکرده است. ما معتقدیم که تنها یک چین وجود دارد، دولت چین تنها نماینده قانونی تمام سرزمین چین است و تایوان بخشی جدایی ناپذیر این کشور می‌باشد. 

چین حریم هوایی در نزدیکی تایوان را بر روی پروازها بست

پس از ورود نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره تایوان، رسانه‌های چین سه‌شنبه گزارش کردند که پکن حریم هوایی در نزدیکی این جزیره را بر روی پروازها بسته است.

به گزارش ایرنا از ” چاینا بریفینگ”، چین حریم هوایی سواحل شرقی خود در اطراف منطقه شیامن و فوجیان در نزدیکی تایوان را بسته است. 

همچنین نیروی هوایی چین کنترل فرودگاه جین جیانگ در گوانجو را بدست گرفته است. 

بر اساس اعلام شرکت هواپیمایی شیامن، تا عصر سه‌شنبه، تعدادی پرواز در فرودگاه‌های چندین شهر استان فوجیان از جمله فوجو، شیامن و گوانجو لغو شده‌اند. 

رسانه‌های چین روز سه شنبه اعلام کردند که در میان سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، ارتش چین چند جنگنده سوخو ۳۵ را بر فراز تنگه تایوان به پرواز درآورده است. 

در همین حال مقامات دفاعی تایوان اعلام کردند که رادارهای ارتش این جزیره ورود ۲۱ جنگنده ارتش چین به حریم هوایی تایوان را همزمان با سفر پلوسی ثبت کرده‌اند. 

مقامات دفاعی تایوان در بیانیه‌ای اعلام کردند که کاملا به فعالیت‌ها در نزدیکی این جزیره نظارت دارند و در واکنش به “تهدیدات دشمن” نیروهای خود را اعزام خواهند کرد. 

چین روز سه‌شنبه به سفر پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره تایوان واکنش نشان داد و از آن به شدت انتقاد کرد. 

چین در اعتراض به سفر پلوسی به تایوان سفیر آمریکا را احضار کرد

وزارت خارجه چین در اعتراض به سفر نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره تایوان، سفیر این کشور در پکن را احضار کرد.

ژی فنگ، معاون وزیر امور خارجه چین سه‌شنبه شب نیکولاس برنز سفیر آمریکا در چین را احضار کرد تا درخصوص سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره تایوان چین، شدیدا اعتراض‌ کند. 

وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای که پس از ورود پلوسی به جزیره تایوان منتشر شد گفت که سفر رییس مجلس نمایندگان آمریکا به شدت بر روابط سیاسی چین و آمریکا تأثیر می‌گذارد. 
در این بیانیه هشدار داده شده است: این یک عمل بسیار خطرناک، بازی با آتش است. هر که با آتش بازی کند خود را می‌سوزاند. 
این وزارتخانه اضافه کرد که چین “قاطعانه با این سفر مخالفت می‌کند و به شدت آن را محکوم می‌کند” و خاطرنشان کرد که آمریکا به دنبال محدود کردن چین با کمک تایوان است.