در یک هم‌صدایی نادر با آمریکا سه کشور اروپایی ، ایران را مسئول حمله به عربستان دانستند

سه کشور اروپایی ، آلمان، فرانسه و بریتانیا در یک اقدام نادر و مشترک، در روز دوشنبه اول مهرماه ۹۸ با انتشار بیانیه‌ای ، ایران را مسئول حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی دانستند. آنها اعلام کردند که تردیدی در باره مسئولیت ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان ندارند.

صدراعظم آلمان، نخست‌وزیر بریتانیا و رئیس جمهور فرانسه در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با امضای بیانیه‌ای مشترک، از ایران خواستند تا به جای تحریک، در باره برنامه هسته‌ای و سیاست‌های منطقه‌ای‌اش باب گفت‌گو را باز کند.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا از این نیز پا فراتر نهاد و گفت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا باید با تهران به توافق تازه‌ای برسد.

او در گفت‌وگو با شبکه ان بی سی اظهار داشت: «یک شخص هست که می تواند به توافق بهتری برسد و او رئیس جمهور ایالات متحده است. امیدوارم توافقی ترامپی داشته باشیم.»

کارشناسان امور بین‌الملل، این اقدام هماهنگ آلمان، بریتانیا و  فرانسه را چرخشی جدید و بی‌مانند در نزدیکی به سیاست‌های ترامپ در ارتباط با جمهوری اسلامی و اقدامات مداخله‌جویانه‌ آن قلمداد می‌کنند.

به نظر می‌رسد که آتش‌زنه این همکاری نزدیک بین قدرت‌های غربی بر علیه ایران، آخرین و در عین حال بزرگترین تهدید منابع نفتی کشور نفت‌خیز عربستان از جانب ایران بوده است.

حمله موشکی و پهبادی به مجموعه پالایشگاهی متعلق به شرکت آرامکو عربستان، روز شنبه ۲۳ شهریورماه ۹۸ روی داد. آمریکا در فردای آن روز، ایران را مقصر حمله دانست؛ اتهامی که ایران بلافاصله آن را رد کرد.

عربستان از دیرباز به عنوان یکی از تامین‌ کننده‌های اصلی انرژی برای اروپا شناخته می‌شود؛ بنابراین، ایران با ماجراجویی دخالت‌ورزانه اخیرش باعث شد تا این سه کشور اروپایی که تا پیش از آن خنثی و چه بسا متمایل به ایران عمل می‌کردند،‌ خطر را دریافته و به آمریکا نزدیک شوند.

رهبران سه کشور اروپایی در بیانیه مشترکی نوشتند: «برای ما روشن است که ایران مسئول این حمله است. هیچ توضیح دیگری وجود ندارد.»

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در واکنش به بیانیه سه کشور اروپایی در توییتر خود دست داشتن ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان را رد کرده و آنها را به عدم اجرای تعهداتشان متهم کرده است.

Share: