در ۳۵ منطقه ایران ریاضی و تجربی را درس نمی‌دهند؛ دختران فقط تا ۳۰ درصد دانش‌آموزان مناطق محروم را تشکیل می‌دهند

یکی از وزرای پیشین آموزش و پرورش جمهوری اسلامی با ارائه آمارهایی درباره تبعیض گسترده در نظام آموزش و پرورش ایران، نسبت به فاصله زیاد سطوح آموزشی در تهران و مناطق محروم این کشور هشدار داد.

علی‌اصغر فانی که در دولت اول حسن روحانی در فاصله سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ وزارت آموزش و پرورش را برعهده داشت، این آمارها را روز شنبه در گفت‌وگو با روزنامه همشهری ارائه کرد.

بنا بر اظهارات این وزیر پیشین، از میان ۷۵۰ منطقه آموزشی در سراسر ایران، ۱۰۵ منطقه براساس ۱۴ شاخص مورد تایید وزارت آموزش و پرورش جزو مناطق آموزشی محروم به شمار می‌روند.

او گفت در میان ۴۰ منطقه آخر، ۳۵ منطقه کشور «اصلا رشته ریاضی و تجربی را تدریس نمی‌کنند و این یعنی از ۳۵  نقطه از ایران هیچ‌گاه پزشک، پرستار و مهندس وارد جامعه نمی‌شود».

وزیر پیشین آموزش و پرورش ایران همچنین گفت در این ۴۰ منطقه، ۱۲ هزار دانش‌آموز پایه دوازدهم وجود دارد که فقط ۵۰۰ نفرشان در رشته ریاضی تحصیل می‌کنند، حدود ۹ هزار نفر در ادبیات و علوم‌انسانی درس می‌خوانند و بقیه هم در رشته تجربی مشغول تحصیل هستند.

فانی با اشاره به سطح بالای آموزشی و وجود موسسات زیاد آموزشی و مشاوره در تهران ادامه داد: «شاید باورتان نشود اما خیلی از دانش‌آموزان پایه دوازدهم در این مناطق حتی بلد نیستند تست بزنند، اصلا نمی‌دانند کجا را با مداد سیاه باید علامت بزنند و پر کنند. یا دانش‌آموز از این مرحله گذشته و رتبه قابل‌قبولی هم گرفته، اما بلد نیست رشته انتخاب کند.»

در حالی که وزارت آموزش و پرورش ایران در زمینه ترک تحصیل دانش‌آموزان به ویژه دانش‌آموزان دختر آمار نمی‌دهد، این وزیر پیشین آموزش و پرورش درباره این ۱۰۵ منطقه آموزشی گفت: «معمولا میزان تولد دختران و پسران مساوی است … اما شاهد این هستیم که فقط ۲۵ تا ۳۰ درصد دانش‌آموزان در این مناطق [محروم] را دختران تشکیل می‌دهند.»

او درباره شاخص «گذر تحصیلی» یک دانش‌آموز از یک مقطع تحصیلی به یک مقطع تحصیلی بالاتر نیز گفت: «در ۴۰منطقه آخر از ۷۵۰ منطقه آموزشی کشور، جمعیت دانش‌آموزان در متوسطه اول (راهنمایی قدیم) نصف می‌شود؛ یعنی از ۱۰۰ دانش‌آموز پایه ششم، فقط ۵۰ نفر به پایه هفتم می‌روند و بدتر این‌که در دوره متوسطه دوم دوباره ورودی‌ها نصف می‌شود و این یعنی ریزش و ترک‌تحصیل دانش‌آموزان در این مناطق.»

همچنین فانی با تاکید بر این‌که «در رشته فنی و حرفه‌ای هم بیشتر هنرستان‌ها، رشته‌هایشان به درد نیازهای آن منطقه نمی‌خورند»، گفت: «مثلا توسعه رشته انیمیشن یا حسابداری در مناطق محروم خیلی زیاد است، تازه آموزش آن هم کیفیت لازم را ندارد.»

او گفت تربیت «این همه حسابدار» در این مناطق هیچ ضرورتی ندارد و مسئولان وزارت آموزش و پرورش در این زمینه فقط به فکر «آمارسازی» هستند.

این اظهارات وزیر پیشین آموزش و پرورش جمهوری اسلامی در حالی است که با شیوع کرونا در ایران، وضعیت آموزشی به ویژه در مناطق محروم ایران بحرانی‌تر شده و گزارش‌های مختلف حاکی از افزایش ترک تحصیل دانش‌‌آموزان در این مناطق است.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *