دستمزد کارگران شهرداری ایرانشهر در گرو وصول مطالبات شهرداری مانده است

پرداخت نشدن منظم دستمزد کارگران شهرداری ایرانشهر مشکلات معیشتی بسیاری برای کارگران بوجود آورده است. ‌آنها مجبور به گرفتن قرض از دیگران برای گذران زندگی خود هستند.

 همه کارگران شهرداری ایرانشهر نزدیک به ۵ ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده‌اند. وضعیت معیشتی این کارگران در وضعیت دشواری قرار دارد. آنها مجبور هستند که هر روز سفره‌هایشان را کوچک‌تر کنند. در این مواقع هزینه‌های بهداشتی و تحصیل و رفاهی از اولین پارامترهایی هستند که حذف می‌شوند. بسیاری از کارگران در پرداخت اجاره بهاء و هزینه‌های روزمره معیشتی مانند خرید نان هم با مشکل مواجه شده‌اند.

نگرانی دیگر این کارگران پرداخت نشدن حق بیمه آنها توسط کارفرما است. کارگران از پرداخت نشدن حق بیمه به حساب تامین اجتماعی و بی‌اعتبار شدن دفترچه‌های بیمه خود نگران هستند.

کمبود نقدینگی و نداشتن اعتبار ریالی بهانه ندادن حقوق کارگران شهرداری ایرانشهر

شهرداری کمبود نقدینگی و نداشتن اعتبار ریالی کافی را دلیل پرداخت نکردن حقوق کارگران می‌داند. این کارگران عیدی و سنوات خود را دریافت نکرده‌اند. شهرداری همچنین از پرداخت حق اضافه‌کاری و تعطیلی‌کاری این کارگران نیز خودداری می‌کند.

کارگـران شهرداری ایرانشهر بدلیل قراردادی بودن در صورت اعتراض از کار اخراج می‌شوند. یکی از کارگران می‌گوید: «ما کارگران هیچ حامی نداریم و اعتراضات ما به جایی نمی‌رسد. آخرین باری که اعتراض کردیم هیج مسئولی به اعتراض ما اهمیت نداد. در عین حال از مسئولان در شهرستان گله‌مندیم که سکوت اختیار کرده و در پیگیری مطالباتمان هیچ واکنشی جدی از خود نشان نمی‌دهند.»

شهرداری ایرانشهر پرداخت حقوق کارگران را منوط به تسویه حساب با سایر ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی می‌کند. این سازمانها عبارتند از : شرکت گاز، آبفا و علوم پزشکی.

رانت و لابی حاکم بر سازمان‌های دولتی علت پرداخت نشدن بدهی‌ها

شهرداری بدلیل رانت و لابی‌های حاکم بر شهر توان وصول بدهی‌های خود را ندارد. بهمین دلیل شهرداری نیز، با ندادن حقوق کارگران آنها را تحت فشار مالی قرار می‌دهد. کمتر از یک ماه قبل، همسر یک کارگر شهـرداری در دهدشت بدلیل مشکلات معیشتی اقدام به خودسوزی کرد. همسر او نیز مانند کارگـران شهرداری ایـرانشهر ماه‌ها بود که حقوق خود را دریافت نکرده بود.

سران حکومت با سرقت ثروت‌های عمومی فقر را در جامعه نهادینه کرده‌اند. کارگران از اولین قربانیان این چپاول حکومتی هستند. کارگران به خوبی می‌دانند که علت فقر آنها دزدی‌های سران حکومت است. آتشفشان اعتراضات مردم بزودی فوران کرده و پایه‌های این نظام فاسد را نابود خواهد کرد.

Share: