دستمزد کارگران فقط کفاف مخارج ۱۰ روز آنها را می دهد

دستمزد کارگران فقط کفاف مخارج ۱۰ روز آنها را می‌دهد. اگر هر خانوار کارگری را ۳.۳ نفر درنظر بگیریم، حداقل هزینه‌های زندگی بالغ بر ۱۰.۵ میلیون تومان می‌شود. دستمزد دریافتی کارگران در حال حاضر زیر۴ میلیون تومان است. این میزان دستمزد تنها می‌تواند ۳۳ درصد هزینه‌های خانوار را پوشش دهد. بسیاری از کارگران در مشاغل غیررسمی کار می‌کنند که وضعیت حقوقی‌شان از این هم خراب‌تر است.

کارگران از کدام هزینه‌های خود کم کرده‌اند

سوال اینجاست که اگر دستمزد کارگران فقط برای ده روز است، بقیه روزهای ماه را چگونه سر می‌کنند. پاسخ واضح است در سبد معیشتی کارگران حداقل‌هایی از مسکن، خوراک، پوشاک، آموزش، تفریحات و… در نظر گرفته شده است. کارگران با زدن از بسیاری از حداقل‌های زندگی تلاش می‌کنند با این حداقل حقوق سر کنند. در این سال‌ها به مرور زمان هزینه‌‌های بهداشتی کنار گذاشته شده است. به عنوان مثال هزینه‌های دندانپزشکی در خانواده‌ها، محدود به کشیدن دندان شده است. هزینه تفریح و سرگرمی از سبد هزینه‌های خانوار حذف شده است.

بدلیل تورم افسارگسیخته در مواد خوارکی در ۶ماه اول سال۱۴۰۰ شاهد کاهش۳۵ درصدی مصرف اقلام ضروری در خانواده‌های کارگری هستیم.

نداشتن تغذیه مناسب زمینه‌ساز بیماری‌های جانبی

 کارگران برای تامین مواد مورد نیاز بدنشان به سمت کالاهای ارزان‌تر می‌روند. اغلب این مواد بدلیل نداشتن انرژی لازم زمینه‌ساز بیماری‌های جانبی در این خانواده‌ها می‌شوند.

پیش‌بینی می‌شود که در سال‌های آینده هزینه‌های درمان در صدر هزینه‌های خانوارهای کارگری قرار بگیرد. وضعیت بحرانی معیشت، زندگی‌ها را متزلزل و آنها را در استرس و نا‌امیدی قرار می‌دهد. یکی از علت‌های بالا رفتن آمار اعتیاد و خودکشی نداشتن آینده روشن و فشار معیشتی است.

دراین سال‌ها شکاف عمیقی بین دستمزد کارگران و حداقل معیشت بوجود آمده است. علت اصلی این شکاف، محاسبه دستمزد با نرخ تورم است. اگر افزایش نرخ تورم در کشور ۱۰ درصد باشد، افزودن ۱۰ درصد به دستمـزد کارگران باعث می‌شود که آنها هر سال فقیرتر شوند. این در حالی است که سال‌ها است که دستمزد کارگران حتی به میزان تورم هم افزایش نیافته است. در ۳ سال گذشته همواره افزایش دستمزد پایین‌تر از نرخ تورم بوده است. بهمین دلیل شکاف طبقاتی و رفتن هر چه بیشتر کارگران به زیر خط فقر در سالهای گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

افزایش دستمزد کارگران علت افزایش تورم نیست

دیکتاتوری حاکم با پایین نگه داشتن حقوق کارگران تلاش می‌کند که آنها را هر چه بیشتر در فقر نگه دارد. سران حکومت در تلاش‌ هستند که با پایین بودن دستمزد‌ها به حساب خودش سود بیشتری به جیب خود و عوامل‌شان سرازیر کنند. مخالفت کابینه رئیسی با افزایش دستمزد کارگران یک نمونه آن است. سران حکومت افزایش دستمزد را عامل افزایش تورم عنوان می‌کنند. در حالیکه ریشه تورم در چپاول ثروت عمومی توسط خود آنها است. کارگران هر سال فقیرتر می‌شوند و علت این فقر را هم که سران حکومت باشند، بخوبی شناخته‌اند. بحران فقر و گرسنگی در حال تبدیل شدن به یک چالش اصلی برای این حکومت است. این چالش بدلیل اینکه قسمت اعظم جمعیت کشور را کارگران تشکیل می‌دهند، چون سیل بنیان‌های این نظام را خواهد کند.

Share: