دستمزد کارگران ۳۸ درصد سبد معیشت

روز شنبه ۱۲ مهرماه ۹۹، تسنیم، طی گزارشی به نقل از فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شورای کار، با بیان اینکه دستمزد تنها ۳۸ درصد سبد معیشت را پوشش می‌دهد نوشت: «کارگران برای جبران ۶۲ درصدی هزینه‌های خود باید کارهای کاذب کنند.»

وی ضمن اشاره به عدم اعلام خط فقر توسط دولت طی این سالیان با بیان اینکه دولت موظف است که خط فقر را اعلام کند، ادامه داد: «چالش‌های بسیار زیادی در بحث معیشت کارگران وجود دارد.»

توفیقی، با تاکید بر فاصله چشمگیر خط فقر و دستمزد کارگران اضافه کرد:

«با افزایش چشمگیر قیمت‌ها فاصله بین معیشت و دستمزد کارگران افزایش چشمگیر یافته است، به گونه‌ای که در حال حاضر در ایده‌‌ال‌ترین شرایط دستمزد 38 درصد سبد معیشت حداقلی میانگین کل کشور را تشکیل می‌دهد.»

 او حقوق ناچیز کارگران اشاره کرد و گفت: «عده ای سوال می‌کنند با این دستمزد کارگران چگونه زندگی می‌کنند. برخی از آنها شیفت اضافه‌کاری می‌کنند که در حال حاضر به خاطر کرونا شیفت‌های اضافه‌کاری هم کاهش یافته است. برخی دیگر با مسافرکشی تلاش دارند کسری حقوق و دستمزد را در تأمین هزینه‌های زندگی جبران کنند.»

رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شورای کار با بیان اینکه سبد معیشت در شهریورماه ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان  است ادامه داد: «این رقم بسیار حداقلی  با احتساب همه هزینه‌ها ازجمله هزینه‌های بهداشت و مسکن محاسبه شده و متوسط کمترین هزینه‌های زندگی در سراسر کشور است. بدیهی‌ست که اگر بخواهیم فقط تهران یا کلانشهرها را در نظر بگیریم، کمینه‌ی هزینه‌های زندگی بسیار بیشتر از این رقم خواهد بود.»

  • خط فقر ۱۰ میلیون تومان و حقوق کارگر کمی بیشتر از ۲ میلیون تومان

وی در انتها بدون اشاره به ماهیت ضد کارگری این حکومت دوباره با نصیحت پرداخته و راه چاره را در نامه‌نگاری و اجرای قوانین نیم‌بند کارگری دست‌پخت خود حاکمان و مافیای قدرت دانسته و می‌پرسد: «چرا دیوان عدالت اداری درباره موضوعی که 13.5میلیون خانوار کارگری را درگیر می‌کند جوابی نمی‌دهد؟شکایت هنوز باقی مانده است. در چنین شرایطی کارگران برای حل مشکل به هر کجا نامه نگاری کنند بی فایده است. اول باید قانون اجرا شود، زمانی که قانون اجرا شد و کارگران به دنبال کاری فراتر از قانون باشند آن وقت باید نامه‌نگاری کنند. در حال حاضر حل مشکل کارگران نیازمند اجرای قانون  و همت عملیاتی مسئولان است.»

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *