سخنگوی سازمان انرژی اتمی از صدور دستور راه‌اندازی صدها سانتریفیوژ جدید و پیشرفته خبر داد. به گزارش ایرنا، بهروز کمالوندی دوشنبه شب در گفت وگویی تلویزیونی تصریح کرد:‌  دستور راه اندازی صدها ماشین جدید سانتریفیوژ عصر امروز داده شد که متشکل از انواع ماشین پیشرفته IR۶ و IR۱ است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود:  این اقدام را در راستای اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ایران و رسیدن به حداقل میزان غنی‌سازی ۱۹۰ هزار سو انجام شده که کف نیاز کشور است. در این رابطه با آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع رسانی شده است.  

کمالوندی خاطرنشان کرد: این ماشین‌ها را نصب کرده بودیم و شروع عملیات بهره برداری از ۵۰۰ ماشین IR۶ پروسه‌ای ۱۰ تا ۱۵ روزه دارد.

آمریکا و سه کشور اروپایی: ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد

وزیران خارجه آمریکا، بریتانیا، فرانسه، و ایرلند شمالی روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای مشترک گفتند ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد.

در این بیانیه که به مناسبت دهمین کنفرانس بازبینی معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای، ان‌پی‌تی، منتشر شده این چهار کشور غربی ضمن ابراز تاسف از اینکه ایران هنوز از فرصت موجود برای بازگشت به اجرای کامل برجام استفاده نکرده، از جمهوری اسلامی خواسته‌اند به اجرای کامل برجام و همچنین اجرای قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت بازگردد.

وزیران خارجه هر چهار کشور همچنین از تهران خواسته‌اند طبق موافقتنامه پادمان‌های الزامی‌اش در چارچوب ان‌پی‌تی، فورا با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند تا به مسائل مرتبط با مواد و فعالیت‌های هسته‌ای احتمالی گزارش‌نشده‌اش رسیدگی شود.

آنها در بخش دیگری از بیانیه خود از ان‌پی‌تی به عنوان سنگ‌بنای رژیم منع گسترش تسلیحات هسته‌ای و معاهده‌ای غیر قابل جایگزینی و حیاتی برای نظم قانون‌محور بین‌المللی یاد کرده‌اند.

طبق بیانیه این چهار کشور غربی، تسلیحات هسته‌ای باید در خدمت مقاصد دفاعی، بازداشتن تهاجم، و جلوگیری از جنگ باشند و استفاده یا تهدید به استفاده از این تسلیحات به منظور اقدام قهرآمیز نظامی و ایجاد رعب و وحشت محکوم است.

شش شرکت دیگر به دلیل ارتباطشان با ایران مشمول تحریم آمریکا شدند

دفتر اموال خارجی وزارت دارایی آمریکا شش شرکت دیگر را به دلیل ارتباطشان با شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ایران تحریم کرد:

  • شرکت بلو کاکتوس که مقرش در امارات است و در زمینه ماشین‌آلات و قطعات یدکی فعالیت می‌کند
  • شرکت فرول کانیون مستقر در هنگ‌کنگ
  • شرکت کشتی‌رانی گلدن واریور در چین، نفتکش گلوری هاروست با پرچم پاناما هم به دلیل ارتباطش با این شرکت تحریم شده است
  • شرکت کشتی‌رانی پایونیر در سنگاپور
  • شرکت تجاری پی‌زد‌ان‌اف‌آر با دفاتری در چین، هنگ‌کنگ و مالزی
  • شرکت تجاری بین‌المللی شکوفی در چین

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس خرداد ۹۸ در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفت.