دستکم سه تجمع اعتراضی برگزار شد

طی روز گذشته و ۳۰ مهر، جمعی از حواله ‌داران شرکت صنعت خودروی آذربایجان در مقابل ساختمان سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان ‌شرقی، گروهی از کارگران شرکت آبفای اهواز در مقابل ساختمان این شرکت و شماری از مالکین اراضی مجتمع عرفان رباط کریم در دفتر شهرداری این شهر، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

هرانا، به نقل از ایلنا، امروز چهارشنبه ۳۰ مهرماه ۱۳۹۹، شماری از کارگران شرکت آبفای اهواز در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق معوقه خود در مقابل ساختمان شرکت آب و فاضلاب خوزستان واقع در اهواز تجمع کردند.

یکی از کارگران در تشریح جزئیات این تجمع گفت: “شماری از مجموع ۳۰۰ کارگر شرکت آب و فاضلاب اهواز که به صورت قراردادی به عنوان موتورچی و پمپ‌چی آب در سطح شهر اهواز فعالیت می‌کنند در اعتراض به عدم دریافت مطالبات مزدی خود که به صورت کامل پرداخت نمی‌شود، دست به تجمع زدند”.

او در ادامه افزود: “این ۳۰۰ کارگر دارای سوابق کاری ۱۰تا ۱۵ساله هستند که در چند ماه گذشته که با شرکت آبفار ادعام شده‌اند، از شرایط کار خود در حالی رضایت ندارند که هر ماه حقوق خود را به صورت‌الحساب دریافت می‌کنند. در عین حال میزان دریافتی کارگران پیمانکاری به نسبت سایر کارگران قرار دادی به ویژه رسمی‌ها به صورت حداقلی پرداخت می‌شود”.

به گفته این کارگر تلمبه‌چی شاغل در اداره آب و فاضلاب اهواز، حق بیمه این کارگران نیز در ماه‌های بهمن و اسفند سال گذشته به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است.

او با یادآوری اینکه این کارگران از سالها پیش به صورت پیمانکاری در آبفای اهواز مشغول کار بوده‌اند و در این مدت کوتاه که با کارگران آبفار ادغام شده‌اند، پیمانکاران از پرداخت تمامی حقوق قانونی آنها خودداری می‌کنند، افزود: “کارگران آبفای اهواز برخلاف نیروی کار رسمی و قرارداد مستقیم مجموعه آب و فاضلاب از مزایایی همانند اضافه‌کاری، پاداش و کارانه، بن‌، حق لباس و سایر خدمات عرفی محروم هستند”.

وی با بیان اینکه هیچ کدام از کارفرمایان شرکت‌های پیمانکاری پرداخت مطالبات حقوقی کارگران اداره آب و فاضلاب اهواز را برعهده نمی‌گیرند، گفت: “کارگران آبفای اهواز در تجمع امروز جدا از پیگیری مطالبات مزدی و بیمه‌ای خواستار تغییر وضعیت استخدامی خود از پیمانکاری به قرارداد مستقیم هستند”.

او در خاتمه با بیان اینکه نظارتی بر کار شرکت‌های پیمانکاری نیست، تصریح کرد: “انتظار داریم مسئولان اداره فاضلاب استان خوزستان در سال جدید نظارت خود را بر شرکت‌های پیمانکاری و نحوه فعالیتشان بیشتر کنند”.

تجمع حواله ‌داران شرکت صنعت خودروی آذربایجان

به گزارش تبریز بیدار، روز سه شنبه ۲۹ مهرماه ۱۳۹۹، جمعی از حواله‌داران شرکت صنعت خودروی آذربایجان، در اعتراض به عدم رسیدگی شرکت مذکور نسبت به تعهدات خود، در مقابل ساختمان سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به گفته یکی از شهروندان حاضر در این تجمع، شرکت صنعت خودروی آذربایجان با گذشت سه سال از اخذ دریافتی ها هنوز قادر به تحویل خودروی این شهروندان نبوده است.

وی اظهار داشت: “پیش از این در استانداری نیز جلسه داشتیم و وعده رسیدگی دادند اما فعلا دست ما خالی مانده است و از طریق مقامات قضایی نیز پیگیری کرده ایم”.

در ادامه حبیب امین زاده رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی ضمن اشاره به اینکه شرکت صنعت خودروی آذربایجان در سال ۹۶، در جهت پیش فروش خودروها، وجوهی از مردم دریافت کرده است، بیان داشت: “متاسفانه این شرکت در زمان عمل به تعهداتش در وضعیت تحریم قرار گرفت و فقط توانست تعدادی از ماشین ها را وارد و به برخی از تعهدات خود عمل کند”.

وی با اشاره به مسبوق به سابقه بودن تجمع این شهروندان گفت: “تجمع این افراد جلوی سازمان صنعت، معدن و تجارت اتفاق جدیدی نیست. قبلا هم در جاهای مختلف تجمع داشتند و دو هفته قبل هم که در استانداری جلسه داشتیم و معاون محترم اقتصادی استانداری قضیه را کامل توضیح داده و به دنبال راه هایی برای حل آن بودند”.

امین زاده خاطرنشان کرد: “این معترضان به دنبال این هستند که شرکت ماشینی که به آن ها پیش فروش کرده را تحویل بدهد که صد درصد هم این تعهد باید انجام بشود ولی ممکن است کمی زمان بر باشد”.

 وی ادامه داد: “این افراد همچنین یکسری اقدامات به صورت دسته جمعی انجام داده اند و از طریق قوه قضائیه به سازمان تعزیرات حکومتی در این مورد شکایت کرده اند و از این سازمان هم حکم بدوی و نهایی به شرکت صنعت خودروی آذربایجان ابلاغ شده است”.

وی در پایان گفت: “این شرکت در جلسات مختلف دادگستری در حضور مقامات قضایی و همچنین استانداری، متعهد شده است که بر اساس حکمی که سازمان تعزیرات ابلاغ کرده، اقداماتی در زمینه بازگرداندن خودروها به صاحبانشان انجام بدهد”.

تجمع مالکین اراضی مجتمع عرفان

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز چهارشنبه ۳۰ مهرماه ۱۳۹۹، مالکین اراضی مجتمع عرفان رباط کریم در اعتراض به موانع قانونی احداث و کسب و کار در این مجتمع، در دفتر شهرداری این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند.

Share: