دستکم ۱۰ تجمع اعتراضی برگزار شد/ اعتصاب کارگران و جوشکاران پالایشگاه بید بلند دو بهبهان

طی روز گذشته و امروز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت‌ماه، تعدادی از دانش آموزان مقطع نهم و دوازدهم تحصیلی دستکم در ۴ شهر از جمله اهواز، مسجد سلیمان، بابل و امیدیه در مقابل ساختمان آموزش و پرورش شهر خود، شماری از کارکنان رسمی شرکت نفت در تهران مقابل مجلس شورای اسلامی و در اهواز مقابل ستاد مرکزی مناطق نفت‌خیز جنوب، تعدادی از معلمان کارنامه سبز در مقابل مجلس شورای اسلامی در تهران، تنی چند از کارگران سیمان سپاهان در محوطه این کارخانه واقع در اصفهان، شماری از نیروهای شرکتی و حجمی شرکت‌های توزیع برق کشور، در مقابل مجلس شورای اسلامی در تهران و تعدادی از رانندگان تاکسی در زیر پل مدرس شهر ارومیه، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند. همچنین در خبری دیگر جمعی از کارگران و جوشکاران شرکت های سازه پاد تهران و شالوده شایان در پالایشگاه بید بلند دو بهبهان در محل کار خود اعتصاب کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰، جمعی از کارگران و جوشکاران شرکت های سازه پاد تهران و شالوده شایان که در پالایشگاه بید بلند دو بهبهان مشغول به کار هستند، در محل کار خود اعتصاب کردند.

این کارگران می‌گویند: طبق قرارداد اداره کار این شرکت ها موظف به افزایش ۳۵ درصدی حقوق آنها هستند، اما مسئولین از انجام این کار امتناع می‌کنند.

به گفته آن‌ها علیرغم گذشت سه ماه از سال جدید، این شرکت ها هیچگونه قراردادی با آنها امضا نکرده و حقوق آن‌ها نیز افزایش نیافته است.

کارگران می‌گویند: حقوق ما در سال گذشته ۴ میلیون تومان بوده و شرکت ها موظف هستند که طبق قانون کار این مبلغ را تا میزان ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزایش دهند اما مسئولین شرکت گفته‌اند نهایتا ۵۰۰ هزار تومان به حقوق شما اضافه می‌شود.

بنابر گفته این کارگران، ماموران حراست و پاسگاه بید بلند از اعتصاب و تجمع این کارگران جلوگیری می‌کنند، با وجود این آن‌ها سر کار نرفته و دست به اعتصاب زده‌اند.

تجمع دانش آموزان در شهرهای مختلف

به گزارش هرانا، امروز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰، شماری از دانش آموزان مقطع نهم و دوازدهم تحصیلی دستکم در چهار شهر از جمله اهواز، مسجد سلیمان، بابل و امیدیه در مقابل ساختمان آموزش و پرورش شهر خود تجمع کردند.

دانش آموزان معترض ضمن سردادن شعارهایی از قبیل “آموزش مجازی، امتحان مجازی” از جمله مطالبات خود را “برگزاری امتحانات نهایی به شیوه مجازی” عنوان کردند.

لازم به یادآوری است که تجمع دانش آموزان معترض در روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه امسال که دستکم در ۱۴ شهر برگزار شد، در برخی از نقاط با ورود نیروهای انتظامی منجر به خشونت و ضرب و شتم برخی از دانش آموزان شد.

Share: