طی روز گذشته  مردادماه، شماری از بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای خرم آباد، کرمانشاه، اهواز، شوش، بابل، رشت، اراک و کرمان، جمعی از بازنشستگان هواپیمایی ایران ایر (هما) در مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی هما واقع در تهران و تعدادی از اهالی روستای داریاب از توابع شهرستان دورود استان لرستان در مسیر این روستا به سمت شهرک صنعتی، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند. همچنین طی روز جاری ۱۹ مردادماه، شماری از رانندگان کامیون کرمانشاه در اعتراض به مشکلات معیشتی، پایین بودن میزان کرایه حمل بار و کمبود سوخت، دست از کارکشیده و اعتصاب کردند.

هرانا به نقل از ایلنا، روز چهارشنبه ۱۹ مردادماه، شماری از بازنشستگان هواپیمایی ایران ایر (هما) در اعتراض به‌ عدم وصول مطالبات خود در مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی هما واقع در تهران دست به تجمع زدند.

یکی از بازنشستگان در مورد دلایل اعتراض همکاران خود گفت: مهمترین مشکل حال حاضر ما بازنشستگان ایران ایر موضوع انتقال صندوق بازنشستگی هما به صندوق بازنشستگی کشوری است که از ابتدای سال جاری با تصمیم دولت انجام شده است.

به گفته وی؛ اموال و دارایی صندوق بازنشستگی هما غیردولتی و شخصی است بنابراین انتقال آن بدون رضایت صاحبان اصلی، غیرقانونی محسوب می‌شود. ما از نهادهای قضایی و اجرایی‌کشور درخواست داریم این موسسه صندوق خصوصی که سرمایه عظیم بازنشستگان هما است را دقیقا حسابرسی نمایند.

او گفت: بحث دیگری که بازنشستگان هما امروز آن را دنبال می‌کنند برقراری کمک هزینه رفاهی برای بازنشستگان هما نظیر شاغلین هواپیمایی هما است.

طبق اظهارات وی؛ حدود ۳ سال است فوق العاده رفاهی از طرف دولت در بودجه سالانه تصویب شده و دستگاه‌ها مجاب به پرداخت به شاغلین و بازنشستگان مجموعه خویش هستند. با توجه به اینکه فوق العاده رفاهی شاغلین هما؛ افزایش ۳ الی ۶ میلیونی داشته لذا مطابق مصوبه دولت بازنشستگان هما هم درخواست برقراری کمک هزینه رفاهی همانند شاغلین را دارند.

او درباره سایر مطالبات بازنشستگان ایران ایر گفت: بازنگری کامل و کلی در جدول همسان‌سازی و برخورداری کلیه بازنشستگان از آن از دیگر خواسته‌ای بازنشستگان هما است. در عین حال رعایت کامل موارد قانونی طبق مصوبه شورای نگهبان از قبیل (تی دی، بیمه عمر، حوادث، فوق العاده رفاهی و حق مسکن) همانند شاغلین و دریافت مزایای عرفی و مناسبتی همانند بن ماه مبارک رمضان، بن روز جانباز وروز زن را از صندوق خواستاریم.

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در چندین شهر

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، روز چهارشنبه ۱۹ مردادماه ۱۴۰۱، شماری از بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای خرم آباد و کرمانشاه، اهواز، شوش، بابل، رشت، اراک و کرمان دست به تجمع زدند.

بر اساس این گزارش، تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در کرمانشاه همراه با جو امنیتی بوده و سه تن از معترضان در جریان این تجمع توسط نیروهای امنیتی بازداشت و ساعاتی بعد آزاد شدند.

همچنین بازنشستگان در رشت با سر دادن شعارهایی از قبیل “معیشت منزلت حق مسلم ماست” و “گرانی تورم بلای جان مردم” خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

بازنشستگان تامین اجتماعی در اعتراض به عدم افزایش حقوق و مستمری‌ها، عدم اجرای کامل همسان‌سازی و عدم تحقق دیگر مطالبات‌شان طی روز جاری در چندین شهر دست به تجمع اعتراضی زدند.

تجمع اهالی روستای داریاب

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، روز سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱، شماری از اهالی روستای داریاب از توابع شهرستان دورود استان لرستان، در اعتراض به دفع غیراصولی فاضلاب شهرک صنعتی تجمع و مسیر ارتباطی داریاب به این شهرک را مسدود کردند.

معترضان در این تجمع خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند

اعتصاب رانندگان کامیون در کرمانشاه

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران،روز چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱، شماری از رانندگان کامیون کرمانشاه در در اعتراض مشکلات معیشتی، پایین بودن میزان کرایه حمل بار، گرانی قطعات خودرو و کمبود سوخت، دست به اعتصاب زدند.