دستکم ۱۴ تجمع اعتراضی برگزار شد/ گسترش اعتصابات کارگران صنعت نفت کشور

روز سه شنبه ۸ تیر ۱۴۰۰، در ادامه اعتصابات سراسری کارگران پیمانی پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و نیروگاه‌ها، کارگران شرکت آرتا انرژی شاغل در پتروشیمی اردبیل، کارگران کارگاه نصب نیرو اندیمشک، کارگران پالایشگاه لامرد و کارگران پتروشیمی لردگان دست به اعتصاب زده و به “کمپین بیست ده ۱۴۰۰” پیوستند. همزمان شماری از استادان دانشگاه آزاد در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در تهران، گروهی از سهامداران مالباخته‌ شرکت کاوه از زیر مجموعه‌های هلدینگ سدید در مقابل دفتر این شرکت در تهران، جمعی از خدمتگزاران و سرایداران مدارس مشهد در مقابل ساختمان آموزش ‌‌و پرورش این شهرستان، جمعی از دستیاران تخصص پوست دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مقابل سازمان نظام پزشکی در تهران و در مقابل دانشگاه های علوم پزشکی اهواز و رشت، جمعی از معلمان مدارس غیرانتفاعی در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی و شماری از دانشجویان پزشکی تا پزشکان فوق تخصص در شهرهای مختلف کشور از جمله کرمان، همدان، کرمانشاه، اصفهان، شیراز و تهران با برگزاری تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. همچنین گروهی از معلمان کارنامه سبز که روز گذشته در مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش واقع در تهران دست به تجمع زده بودند، شب را در همان محل تحصن کرده و امروز، تجمع و اعتراض خود را ادامه دادند.

هرانا،روز سه شنبه ۸ تیرماه ۱۴۰۰، اعتصابات کارگران پیمانی شماری از شرکت‌های وابسته به صنایع نفت، پتروشیمی و نیروگاه‌ها در برخی از استان ها گسترش یافت.

امروز کارگران برخی شرکت های مرتبط از جمله کارگران شرکت آرتا انرژی شاغل در پتروشیمی اردبیل، کارگران کارگاه نصب نیرو اندیمشک، کارگران پالایشگاه لامرد و کارگران پتروشیمی لردگان دست به اعتصاب زده و به “کمپین بیست ده ۱۴۰۰” پیوستند.

کارگران پیمانی شماری از شرکت های وابسته به صنایع نفت، پتروشیمی و نیروگاه‌ها از روز شنبه ۲۹ خردادماه، جهت دست یافتن به مطالبات خود کمپینی را تحت عنوان “تخلیه سراسری بیست ده ۱۴۰۰” راه اندازی کردند و این کمپین رفته رفته به شهرهای مختلف کشور کشیده شد. اصلی‌ترین خواسته کارگران معترض، افزایش دستمزد و امکان بهرمندی از ۱۰ روز مرخصی در ازای بیست روز کار و فعالیت است. در حال حاضر بسیاری از کارگران پیمانی در ازای ۲۴ روز کار در ماه، تنها شش روز مرخصی دارند و این امر در برخی از شرکت‌ها کمتر نیز است. افزون بر این، کارگران از شرایط ایمنی و بهداشتی خود به ویژه در زمان شیوع ویروس کرونا ناراضی هستند و معتقدند در خوابگاه‌های کارگری بدون رعایت فاصله گذاری اجتماعی مجبور به سکونت هستند. پرداخت به موقع دستمزدها، کوتاه کردن دست پیمانکاران از صنعت نفت، لغو قوانین ناعادلانه مناطق آزاد، رعایت استانداردهای بهداشتی، محیط‌زیستی و ایمنی محیط کار، بالا بردن استانداردهای بهداشتی خوابگاه‌ها و سرویس‌های بهداشتی، پایان دادن به امنیتی‌سازی محیط‌های کار، به رسمیت شناخته‌شدن حق تشکل‌یابی، برگزاری تجمع و اعتراض کارگران از دیگران مطالبات آنان است.

پیشتر هرانا در گزارشاتی از اعتصاب کارگران پیمانی شماری از شرکت های وابسته به صنایع نفت، پتروشیمی و نیروگاه‌ها در استان های مختلف کشور از جمله کارگران شرکت‌های مبین صنعت و راژان شاغل در پالایشگاه آدیش، کارگران روزمزد شرکت پالایش نفت تهران، کارگران پروژه مخازن نفتی منطقه کوه مبارک شهرستان جاسک، کارگران پیمانکاری شرکت کیهان پارس شاغل در پالایشگاه اصفهان، کارگران شرکت تهران جنوب در بندرماهشهر، کارگران شرکت پتروساز شاغل در شرکت نفت بندرعباس، کارگران پروژه‌ای پتروشیمی دماوند، کارگران پتروشیمی گچساران و همچنین کارگران پروژه‌ای و پیمانکاری صنعت نفت عسلویه، کارگران شرکت گاما در پایانه جاسک، کارگران شرکت سازه پاد شاغل در پتروشیمی بوشهر، کارگران رادیوگراف شرکتهای پرتونگاری نیما آزمون فولاد، پیشتازان آریا و پیشگامان فنون فارس شاغل در فاز ۲ پالایشگاه آبادان، کارگران مجتمع پتروشیمی رجال واقع در منطقه ویژه ماهشهر، کارگران شرکت (ODCC) شاغل در پالایشگاه نفت اصفهان، کارگران فاز ۲ پالایشگاه گاز بیدبلند بهبهان، کارگران شرکت پیشرو صنعت در پروژه نصب هیتر پتروپالایش آدیش در استان بوشهر، کارگران پیمانکاری جهان پارس ایلام،‌ کارگران پیمانکاری زلال پالایشگاه اصفهان، کارگران تلمبه خانه شماره ۵ بندرعباس، کارگران فولاد یزد، کارگران رادیوگرف نیروگاه بیدخون در استان بوشهر، کارگران پیمانکاری و پروژه‌ای شرکت دریا ساحل جفیر در استان خوزستان، کارگران پیمانکاری و پروژه‌ای نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم در استان فارس، کارگران پیمانکاری و پروژه‌ای پتروپالایش کنگان در استان بوشهر، کارگران پیمانکاری و پروژه‌ای اورهال ۱۵ و ۱۶ در استان بوشهر، کارگران پروژه‌ای شرکت دی پلیمر شاغل در صنایع پتروشیمی‌های عسلویه، کارگران پیمانکاری فولاد بوتیا در کرمان، کارگران پیمانکاری شرکت سازه فرافن قشم، کارگران بخش برق و ابزار دقیق بهین پالایش قشم، کارگران نیروگاه مپنا ۳ قشم، کارگران پیمانکاری نیروگاه سیکل ترکیبی واقع در ارومیه، کارگران پالایشگاه گاز NGL3100 دهلران و کامیون‌داران پالایشگاه نفت اصفهان خبر داده بود. این اعتصابات کماکان ادامه داشته و در حال گسترش است.

pastedGraphic.png

تحصن و تجمع معلمان کارنامه سبز

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، گروهی از معلمان کارنامه سبز که روز گذشته در مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش واقع در تهران دست به تجمع زده بودند، شب را در همان محل تحصن کرده و امروز سه شنبه ۸ تیر، تجمع و اعتراض خود را ادامه دادند.

این شهروندان پیش از این نیز در اعتراض به بلاتکلیفی وضعیت استخدامی‌شان به دفعات دست به تجمعات اعتراضی زدند.

معلمان کارنامه سبز افرادی هستند که در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش (آزمون ماده ۲۸) شرکت کرده‌ و برگزیده شده‌اند، اما تابحال اقدامی به جهت استخدام آنها صورت نگرفته است.

pastedGraphic_1.png

تجمع استادان دانشگاه آزاد

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز سه شنبه ۸ تیر ۱۴۰۰، شماری از استادان دانشگاه آزاد در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در تهران تجمع کردند.

بر اساس این گزارش، این شهروندان در اعتراض به دریافت دستمزد های زیر خط فقر دست به تجمع زدند.

تجمعات پزشکان در شهرهای مختلف کشور

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز سه شنبه ۸ تیر ۱۴۰۰، شماری از دانشجویان پزشکی تا پزشکان فوق تخصص در شهرهای مختلف کشور از جمله در کرمان، همدان، کرمانشاه، اصفهان، شیراز و تهران دست به تجمعات اعتراضی زدند.

براساس این گزارش، پزشکان در اعتراض به نادیده گرفته شدن حقوق جامعه پزشکی، بی‌توجهی به سلامت مردم، گسترش فساد در بخش مرتبط با سلامت و تخلفات گسترده وزارت بهداشت دست به این تجمعات زدند.

pastedGraphic_2.png
pastedGraphic_5.png

تجمع سهامداران مالباخته‌ شرکت کاوه

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز سه شنبه ۸ تیر ۱۴۰۰، شماری از سهامداران مالباخته‌ شرکت کاوه از زیر مجموعه‌های هلدینگ سدید در مقابل دفتر این شرکت در تهران تجمع کردند.

بر اساس این گزارش، این شرکت از سال گذشته تاکنون اجازه فروش یا خروج به سهامداران نمی دهد و رییس شرکت کاوه با وعده و وعید سهامداران را در حالت بلاتکلیفی نگه داشته است.

تجمع سرایداران مدارس مشهد

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز سه شنبه ۸ تیر ۱۴۰۰، جمعی از خدمتگزاران و سرایداران مدارس مشهد در مقابل ساختمان آموزش ‌‌و پرورش این شهرستان تجمع کردند.

براساس این گزارش، تجمع این شهروندان در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلاتشان صورت گرفته است.

pastedGraphic_6.png

تجمع دستیاران تخصص پوست دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور

به گزارش آفتاب، روز دوشنبه ۷ تیر ۱۴۰۰، جمعی از دستیاران تخصص پوست دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مقابل سازمان نظام پزشکی تهران و دانشگاه های علوم پزشکی برخی شهرهای دیگر از جمله اهواز و رشت دست به تجمع زدند.

بر اساس این گزارش، این شهروندان در اعتراض به مداخله پزشکان عمومی در امور تخصصی پوست، مو و زیبایی دست به این تجمعات زدند.

pastedGraphic_7.png
pastedGraphic_12.png

تجمع معلمان مدارس غیرانتفاعی

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز سه‌شنبه ۸ تیرماه ۱۴۰۰، جمعی از معلمان مدارس غیرانتفاعی در اعتراض به عدم استخدامشان توسط وزارت آموزش و پرورش، در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی دست به تجمع زدند.

pastedGraphic_16.png
Share: