دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

روز گذشته و امروز یکشنبه ۱۲ مردادماه، گروهی از کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون در مقابل فرمانداری شهرستان شوشتر، شماری از کارگران پیمانکاری شاغل در شرکت آب و فاضلاب اهواز مقابل ساختمان اداره کل آب و فاضلاب خوزستان، جمعی از کارگران شرکت هپکو برای دومین روز متوالی در محوطه این شرکت، کارگران نیشکر هفت تپه در چهل و نهمین روز از اعتصابشان در مقابل فرمانداری شهر شوش، تعدادی از کارکنان شرکت‌های تعاونی شهرستانی سهام عدالت در مقابل ساختمان مجلس در تهران و کارگران پالایشگاه لامرد با برگزاری تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به نقل از سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، امروز یکشنبه ۱۲ مردادماه ۱۳۹۹، کارگران نیشکر هفت تپه در چهل و نهمین روز از اعتصابشان با تجمع در مقابل فرمانداری شهر شوش خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند.

معترضان اهم مطالبات خود را پرداخت معوقات مزدی، رسیدگی به وضعیت شغلی، تعیین تکلیف شرکت، بازگشت به کار همکاران اخراج شده، ابطال واگذاری شرکت به بخش خصوصی و همچنین تمدید مهلت دفترچه‌های درمانی، عنوان کرده‌اند.

pastedGraphic.png

تجمع کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون شوشتر

به گزارش ایرنا، روز شنبه ۱۱ مردادماه ۱۳۹۹، تعدادی از کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون شوشتر با تجمع در مقابل فرمانداری این شهرستان خواستار پرداخت حقوق قانونی خود و عملی شدن رای اداره کار شدند.

یکی از کارگران این شرکت گفت: “این تجمع به دلیل اعتراض به پرداخت نشدن حق کارگران و عدم تمکین کارفرما از رای اداره کار است که به نفع کارگران صادر شده است”.

وی افزود: “شرکت کشت و صنعت کارون بیمه و بازنشستگی و سنوات کارگران را به طور کامل پرداخت نکرده، به همین دلیل کارگران شکایتی را در اداره کار مطرح کردند. حدود ۴۰۰ کارگر شرکت کشت و صنعت کارون با این مشکل مواجه هستند. بر اساس رای اداره کار، شرکت کشت و صنعت کارون ملزم به پرداخت حق کارگران است اما این شرکت نه تنها به رای عمل نکرده، بلکه نماینده شورای کارگری این شرکت را نیز اخراج کرده است”.

شرکت کشت و صنعت کارون که در سال ۱۳۵۲ تاسیس شده، دارای ۲۵ هزار هکتار مزرعه نیشکر است. این شرکت در شمال خوزستان در مجاورت شهرستان‌های شوشتر، گتوند و دزفول قرار دارد.

تجمع کارگران پیمانکاری شاغل در شرکت آب و فاضلاب اهواز

به گزارش ایلنا، روز شنبه ۱۱ مردادماه ۱۳۹۹، شماری از کارگران پیمانکاری شاغل در شرکت آب و فاضلاب اهواز در اعتراض به تبعیض در پاداش، حقوق و مزایای مزدی نسبت به کارگران رسمی و قرارداد مستقیم، مقابل ساختمان اداره کل آب و فاضلاب خوزستان دست به تجمع زدند.

این کارگران اظهار داشتند: “تعداد کارگران پیمانی شرکت آب و فاضلاب اهواز دست‌کم به ۳۰۰ نفر در شهر اهواز می‌رسد. این کارگران برخلاف نیروی کار رسمی و قرارداد مستقیم مجموعه آب و فاضلاب، از مزایایی همانند اضافه‌کاری، پاداش و کارانه، بن‌، حق لباس و سایر خدمات عرفی محروم هستند”.

آنها همچنین گفتند: “ما پیمانکاری‌ها بسیار کمتر از رسمی‌ها درآمد داریم. وقتی در یک محیط و کارگاه کار می‌کنیم و می‌بینیم که رسمی‌ها از انواع مزایای مزدی و رفاهی بهره‌مند هستند ولی ما هیچ کدام از این مزایا را نمی‌گیریم، با وجود این همه تبعیض چه انگیزه‌ای برای کار کردن داریم؟”.

به گفته یکی از کارگران آب و فاضلاب اهواز، فاصله دریافتی یک کارگر پیمانی تلمبه چی با یک کارگر رسمی آب و فاضلاب که در یک کارگاه کار می‌کنند حداقل حدود دو تا سه میلیون تومان است. این درحالیست که سایر کارگران پیمانی با عناوین شغلی مختلف در شرکت آبفای اهواز با میانگین ۱۶ تا ۱۷ سال سابقه کاری کمترین دریافتی را در بین دیگر کارگران دارند.

او با بیان اینکه ما خواهان حذف پیمانکار در بخشهای مختلف آب و فاضلاب هستیم، در پایان گفت: “حقوقی که از شرکت واسطه‌ای دریافت می‌کنیم کفاف زندگی‌‌مان را نمی‌دهد. در عین حال با وجود نزدیکی که میان حرفه ما با برخی نیروهای قرارداد مستقیم و حتی رسمی، دستمزدهایی که به آنها پرداخت می‌شود به هیچ وجه قابل مقایسه با ما نیست”.

pastedGraphic_1.png

تجمع کارگران شرکت هپکو اراک

به گزارش ایلنا، امروز یکشنبه ۱۲ مردادماه ۱۳۹۹، جمعی از کارگران شرکت هپکو برای دومین روز متوالی در محوطه شرکت تجمع کردند.

کارگران که به ناتوانی شرکت و عدم توجه دولت به آن برای فعال سازی ظرفیت خطوط تولید معترض هستند، میگویند: “نمی‌دانیم چرا با وجود اینکه دولت سال‌هاست که در مورد تامین ماشین آلات مورد نیاز پروژه‌ها از هپکو وعده می‌دهد، گام عملی برنمی‌دارد و دست هپکو را خالی گذاشته است؟”

معترضان افزودند: “اگر هپکو ناتوان است و به دلیل کافی نبودن تعداد نیروی انسانی و مواد اولیه قدرت تولید ندارد؛ چرا حداقل برای توانمندسازی این بزرگترین شرکت تولید ماشین آلات عمرانی خاورمیانه قدمی برنمی‌دارند و از همه جهت کارگران آن را تنها گذاشته‌اند؟”.

کارگران هپکو با اشاره به پرداخت نشدن دستمزدهای خرداد و تیر سال جاری و بخشی از مطالبات‌ سال‌های ۹۵ و ۹۶ افزودند: “‌بالاخره باید معوقات مزدی پرسنل پرداخت شود تا رضایت آنها جلب شود اما ابتدا وضعیت مالکیت شرکت را روشن کنند. پس از ماه‌ها بازی با افکار عمومی و طرح این گمانه‌زنی که هپکو به ایدرو یا ایمیدرو واگذار می‌شود، ۵۵ درصد از سهام غیر مدیریتی آن را به سازمان تامین اجتماعی واگذار کرده‌اند”.

معترضان افزودند:”دولت سازمان تامین اجتماعی را مکلف کرده است که مازاد بر ۱۷ درصد از سهام خود را تا پایان سال ۹۹ به فروش برساند؛ اما در این میان تکلیف کارگران روشن نیست و کسی نمی‌داند چه بلایی بر سرمان می‌آید؛ در حالی که ۷۶۰ نفر هستیم”.

کارگران هپکو با اشاره به ابتلای تعدادی از همکارانشان به ویروس کرونا، گفتند: “متاسفانه مدیریت شرکت فکر جدی برای تامین وسایل حفاظت فردی حین کار نکرده است و کارگران باید هزینه‌های آن را پرداخت کنند”.

pastedGraphic_2.png

تجمع کارکنان شرکت‌های تعاونی شهرستانی سهام عدالت

به گزارش فارس، امروز یکشنبه ۱۲ مردادماه ۱۳۹۹، تعدادی از کارکنان شرکت‌های تعاونی شهرستانی سهام عدالت در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

بر اساس این گزارش، تجمع کنندگان نسبت به بیکار شدن خود و همکارانشان بعد از ۱۴ سال سابقه کار معترض هستند.

pastedGraphic_3.png

تجمع کارگران پالایشگاه لامرد

به گزارش ایران اینترنشنال، امروز یکشنبه ۱۲ مردادماه ۱۳۹۹، کارگران پالایشگاه لامرد برای دومین روز متوالی دست از کار کشیده و تجمع کردند.

این کارگران پایین بودن حقوق ماهیانه و مشکلات معیشتی را علت حضور خود در این تجمع عنوان کردند.

Share: