دستکم ۷ تجمع اعتراضی برگزار شد

طی روزهای گذشته و امروز شنبه ۲۲ شهریورماه، کارگران مجتمع هفت تپه در مقابل فرمانداری شهرستان شوش، تعدادی از کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین در مقابل ساختمان دادگستری این استان، گروهی از کارگران شاغل و بازنشسته شهرداری آبادان در مقابل ساختمان مرکزی شهرداری این شهر، گروهی از کارگران شهرداری شهرستان خوی در مقابل ساختمان خدمات شهری شهرداری این شهرستان، شماری از دامداران استان فارس در مقابل ساختمان سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان، شماری از دوستداران محیط ‌زیست و اهالی شهرستان شاهرود در مقابل دفتر امام جمعه این شهرستان و جمعی از کارگران کارخانه کمپروسورسازی تبریز واقع در شهرک صنعتی غراملک تبریز در این شهرک، با برگزاری تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

روز شنبه ۲۲ شهریورماه ۱۳۹۹، ۹۰ روز پس از آغاز دور جدید اعتراضات شماری از کارگران مجتمع هفت تپه با تجمع در مقابل فرمانداری شهرستان شوش خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

بر اساس این گزارش، کارگران اخراجی غیرنیشکری خواهان بازگشت به کار و تبدیل وضعیت قراردادی خود هستند.

تجمع کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین

روز شنبه ۲۲ شهریورماه ۱۳۹۹، تعدادی از کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان دادگستری این استان، خواستار رسیدگی به وضعیت شغلی خود شدند.

منابع کارگری در کارخانه کنتورسازی قزوین گفتند: “تعدادی از همکاران ما صبح امروز پس از طولانی شدن روند تغییر مدیریت کارخانه با مراجعه دادگستری قزوین، از این نهاد قضایی درخواست کمک کردند”.

این کارگران با بیان اینکه مسئولان با صدور چندین مصوبه استانی هنوز برای تغییر مدیریت کارخانه و خلع ید او نتوانسته‌اند اقدامی انجام دهند، افزودند: “مشکلات کارگران کنتورسازی از زمانی آغاز شد که دولت به دلایل مختلف این واحد صنعتی را به بخش خصوصی واگذار کرد”.

آنها ادامه دادند: “کارفرما هنوز وضعیت کارگران فعلی کارخانه را مشخص نکرده با این وجود اخیرا اقدام به جذب نیروی کار جدید کرده است. اگر بنا باشد این واحد تولیدی با همان مالکیت سابق اداره شود چرا به نظر کارگران اهمیت داده نمی‌شود؟ روزگاری این کارخانه قریب به ۴۰۰ تا ۵۰۰ کارگر داشت اما در سالهای اخیر تعداد آنها به حدود ۱۳۶ نفر رسید و و فعالیت تولیدی آن نیز محدود شد”.

این کارگران عنوان کردند: “تعطیلی چند ماهه کارخانه در ابتدای سال بی‌مورد بوده، کارفرما از ابتدای سال جاری کارگران را به بهانه پیشگیری از ابتلا به کرونا بیکار کرد و در حال حاضر ۵ ماه است آنها امکان دریافت مقرری بیمه بیکاری را به دلیل معوقات بیمه‌ای ندارند”.

آنها با غیرکارآمد خواندن خصوصی‌سازی در روند اداره‌ی این شرکت افزودند: “در این روش غیرکارشناسی سهامدار فعلی به دلیل برخی جرائم اقتصادی زندانی شد. در این مدت، وی از داخل زندان و با استفاده از نیروهای خود کارخانه را مدیریت می‌کرد و همین رویه نیز به مشکلات کارگران دامن زده است”.

این کارگران با بیان اینکه قانون واگذاری صنایع بزرگ به بخش خصوصی ایرادی ندارد ولی متاسفانه به دلیل اجرای غلط این قانون در کنتورسازی، از یک دهه پیش مشکلات عمده‌ای متوجه امنیت شغلی و معاش کارگران شده است، در ادامه گفتند: “در حال حاضر خارج شدن شرکت از مدیریت بخش خصوصی یکی از مطالبات اصلی کارگران کنتورسازی است و اگر نهادی دولتی باشد که بتواند از این کارخانه حمایت کند، قطعا بخش اعظم مشکلات کارگران برطرف خواهد شد”.

تجمع کارگران شاغل و بازنشسته شهرداری آبادان

روز شنبه ۲۲ شهریورماه ۱۳۹۹، گروهی از کارگران شاغل و بازنشسته شهرداری آبادان با تجمع در مقابل ساختمان مرکزی شهرداری این شهر خواستار رسیدگی به مطالبات مزدی خود شدند.

بر اساس این گزارش، دلیل تجمع این کارگران پرداخت نشدن دست‌کم دو ماه از اقساط سنوات حدود ۲۰۰ نفر از بازنشستگان عنوان شده‌ است. از قرار معلوم مطالبات سنواتی پایان خدمت کارگران شهرداری آبادان به صورت اقساطی به بازنشستگان پرداخت می‌شود.

کارگران شهرداری آبادان در این خصوص گفتند: “کارگران مجموعه این شهرداری فقط پایه حقوق فروردین، اردیبهشت و خردادماه را دریافت کرده و حقوق تیر و مرداد را نیز هنوز دریافت نکرده‌اند”.

آنها افزودند: “علاوه بر حقوق، حق بیمه کارگران نیز به حساب تامین اجتماعی واریز نشده است”.

تجمع کارگران شهرداری شهرستان خوی

امروز شنبه ۲۲ شهریورماه ۱۳۹۹، گروهی از کارگران شهرداری شهرستان خوی در مقابل ساختمان خدمات شهری شهرداری این شهرستان تجمع کردند.

این کارگران دلیل تجمع خود را اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی خود عنوان کردند.

تجمع دامداران استان فارس

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز شنبه ۲۲ شهریورماه ۱۳۹۹، شماری از دامداران استان فارس در اعتراض به گران بودن قیمت نهاده های دامی و پایین بودن قیمت خرید گوشت و شیر، در مقابل ساختمان سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان تجمع کردند.

تجمع کنندگان از جمله دلایل تجمع خود را اعتراض به گران بودن قیمت نهاده های دامی، صادرات بالای یونجه و کاهش قیمت گوشت و شیر عنوان کردند.

این شهروندان با بیان اینکه ما به عنوان دامدار، نهاده را با قوانین دست و پاگیر و به صورت آزاد تهیه می‌کنیم، عنوان کردند: “فروش و قیمت‌گذاری شیر و گوشت دستوری و از طریق باند بازی و رانتخواری انجام می‌ گیرد که در نتیجه باعث می‌شود قدرت ما بعنوان تولید کننده در این عرصه از بین برود”.

تجمع دوست داران محیط زیست و اهالی شاهرود

روز سه شنبه ۱۸ شهریورماه ۱۳۹۹، شماری از دوستداران محیط ‌زیست و اهالی شهرستان شاهرود، به ‌منظور جلوگیری از تخریب‌های گسترده معدن بوکسیت تاش در شاهوار، مقابل دفتر امام جمعه این شهر دست به تجمع زده و خواستار تعطیلی کامل این معدن شدند.

حاضران در این تجمع اعتراضی با در دست داشتن پلاکاردهایی، نجات شاهوار را به‌نوعی نجات شاهرود توصیف کرده و پایان دادن به فعالیت‌های معدنی در این منطقه را لازم و ضروری دانستند.

تجمع کارگران کارخانه کمپروسورسازی تبریز

روز سه شنبه ۱۸ شهریورماه ۱۳۹۹، جمعی از کارگران کارخانه کمپروسورسازی تبریز واقع در شهرک صنعتی غراملک تبریز واقع در استان آذربایجان شرقی، با برگزاری تجمع اعتراضی در این شهرک، خواستار تشکیل نهاد صنفی برای پیگیری مطالبات خود شدند.

بر اساس این گزارش، آخرین دوره شورای اسلامی کار کارخانه «کمپروسورسازی تبریز» تقریبا چهار سال پیش به پایان رسیده و از آن زمان تاکنون؛ دوره جدید هنوز تشکیل نشده است.

به گفته این کارگران؛ شکل‌گیری این نهاد صنفی در شرایط نامعلوم کارخانه و کارگرانش که در حال حاضر ۲ ماه معوقات مزدی دارند، ضرورت دارد.

این کارگران اعلام کردند: “تعداد کارگران ۱۳۸ نفر برآورد می‌شود و در این میان باور داریم که به دلیل خلا‌ءهای قانونی نمی‌توانیم از تمامی حقوق صنفی خود برخوردار شویم”.

یکی از کارگران در خصوص علت تشکیل نشدن شورای اسلامی کار در این واحد تولیدی عنوان کرد: “در فاصله زمانی حدود ۴ ساله‌ای که از توقف فعالیت آخرین شورای اسلامی کار گذشته است، چندین بار برای ایجاد نهاد صنفی تلاش کردیم اما در هر دوره برخی مشکلات مانع از انجام این کار شد”.

این کارگر افزود: “تقویت امنیت شغلی و جلوگیری از اخراج سلیقه‌ای کارگران، حذف اخذ سفته و انعقاد قرارداد سفید امضاء توسط برخی کارفرمایان در گرو ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری است تا بتوانند در مقابل این ظلم‌های آشکار مقاومت کنند”.

Share: