دستگیری و مفقود الاثر بودن شمار زیادی از دانشجویان طی اعتراضات آبان ماه

روز سه‌شنبه ۱۲ آذر ماه ۹۸، شوراهای صنفی دانشجویان طی اطلاعیه‌ای از بازداشت شمار زیادی از دانشجویان خبر داد.

اطلاعیه شوراهای صنفی دانـشجویان کشور:

«با گذشت بیش از دو هفته از شروع اعتراضات آبان ماه و بازداشت شمار زیادی از دانشجویان، هنوز آمار رسمی و قابل اتکایی از مجموع بازداشت‌شدگان دانشگاه‌های سراسر کشور وجود ندارد.

همچنین گزارش‌هایی که از بازداشتگاه‌ها به دست رسیده در کنار بی‌اطلاعی از روند پرونده، محل نگهداری و وضعیت سلامت دانشجویانی که اسامی آنان در لیست بازداشت شدگان تایید و منتشر شده است، نگرانی‌ها از وضعیت آنان و علی‌الخصوص دیگر دانشجویانی که هیچ اسم و مشخصاتی از آنان در دسترس نیست را دوچندان می‌کند.

لازم به ذکر است، بسیاری از این دانـشجویان از حق برقراری تماس تلفنی محروم بوده و با توجه به بی‌اطلاعی‌های مذکور و عدم دسترسی بازداشت‌شدگان به وکیل و راهنمایی‌های حقوقی امکان اعتراف‌های دروغین آنان علیه خود که همواره دستاویز قوای امنیتی برای پرونده‌سازی و صدور احکام سبعانه بوده است را فراهم می‌سازد.

تمامی این موارد ما را بر آن می‌دارد تا وزارت علوم را به سبب مسئولیت‌‌ مستقیمش در خطراتی که متوجه این دانشجویان است، موظف به پیگیری آزادی بی قید و شرط آنان بدانیم. لیست پیش رو، آخرین آمار از دانـشجویان دانشگاه‌های تهران است که همچنان در بازداشت به سر می‌برند. از دیگر بازداشت‌شدگان این دانشگاه‌ها نام و مشخصاتی در دست نیست.

دانشجویان بازداشت‌شده، دانشگاه تهران: سها مرتضایی، علیرضا صفوی، حسن خلیفه‌ای، کامیار ذوقی، سعید احمدزاده، سعید محبی، ابوالفضل نژادفتح، محمد بابایی، حمید بینا، حمید رضا صفری،صائب هاشم‌پور و یاشار دارالشفا دانشجوی دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی.»

یاد‌آوری می‌شود که روز۱۲ آذر ماه، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری تعداد دانشجویان بازداشتی در جریان اعتراضات اخیر کشور را کمتر از انگشتان یک دست اعلام کرد.

این در حالی است که پیشتر شورای صنفی دانشجویان کشور، از بازداشت دست‌کم ۴۸ تن از دانشجویان در جریان اعتراضات خبر داده و اسامی ۱۶ تن از دانشجویان را فقط در روزهای آغازین اعتراضات منتشر کرده بود.

همچنین بنا به خبر دریافتی، چند روز بعد از مفقود شدن یکی از دانشجویان دانشگاه چمران اهواز به نام رضا شاه‌مرادی، معاون دانشجویی دانشگاه چمران از پیدا شدن پیکر بی‌جان این دانشجو در یکی از مناطق اهواز خبر داد.

رضا شاه‌مرادی، دانشجو‌ی ۱۹ ساله و اهل اندیمشک در رشته کامپیوتر دانشگاه چمران تحصیل می‌کرد که روز پنج‌شنبه هفتم آذرماه، پس از خروج از خوابگاه دانشجویی، هرگز به آنجا باز بازنگشت.

Share: