دلار در ایران به ۱۸ هزار تومان رسید

قیمت دلار در آخرین روز اردیبهشت، در بازار ایران به حدود ۱۸ هزار تومان رسید. روند افزایش تند قیمت دلار از اوایل اردیبهشت آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

نمودار زیر نشان می‌دهد که قیمت دلار از اول اردیبهشت طی یک ماه حدود دو هزار تومان گران شده است. روز ۲۳ اردیبهشت دلار وارد کانال قیمتی ۱۷ هزار تومان شد. شد اما روند کاهش ارزش ریال در برابر دلار، همچنان ادامه یافت و به نظر می‌رسد دولت هم تاکنون موفق به کنترل بازار ارز نشده است.

نوسان قیمت دلار در بازار ایران

اول فروردین ۱۳۹۹ تا ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

pastedGraphic.png

در بازار ارز ایران چه خبر است؟

قیمت حدود ۱۸ هزار تومانی دلار که امروز ثبت شد، نزدیک به بالاترین قیمت دلار از مهرماه ۱۳۹۷ است. در آن دوره بازار ارز ایران بحرانی تمام عیار را تجربه کرد و قیمت دلار برای ساعاتی به حدود ۲۰ هزار تومان رسید. این بحران بعد از خروج آمریکا از برجام، در ۱۸ اردبیهشت ۱۳۹۷ و بازگشت دو مرحله‌ای تحریم‌ها رخ داد. ۱۳ آبان ۱۳۹۷ تمام تحریم‌های آمریکا که براساس برجام معلق شده بود، دوباره اعمال شد.

از آن زمان، آمریکا موفق شده فروش نفت ایران را از حدود روزی دو ونیم میلیون بشکه، به مقداری ناچیز کاهش دهد. درآمد اصلی دولت ایران از نفت است، و درآمد عمده ارزی ایران هم از طریق نفت است. با آنکه صادرات غیر نفتی و فروش محصولات پتروشیمی هم برای ایران درآمد ارزی دارد،‌ اما تحریم‌های مالی آمریکا و البته تحریم تقریبا تمام بخش‌های اقتصادی ایران، درآمد غیر نفتی و پتروشیمی را هم به حدی ناچیز رسانه است./ بی بی سی

Share: