دل‌نوشته‌‌ کارگران معدن زغال سنگ کوهبنان برای همکار جان‌باخته خود

جمعه شب ۱۱ بهمن ۹۸ یکی از کارگران معدن زغال‌سنگ ۱۴ـ۱۲ شهرستان کوهبنان واقع در استان کرمان، بر اثر کشیده شدن دستگاه بونکر بر بدنش، جان خود را از دست داد.

همکاران این کارگر معدن زغال سنگ که ایوب مارندگانی نام داشت، با انتشار پیامی این خبر را اعلام کردند.

متن دل‌نوشته کـارگران معدن ۱۴ـ۱۲ شهرستان کوهبنان برای همکار جان‌باخته‌شان، به قرار زیر است:

این بار نوبت به ایوب مارندگانی رسید

حوادث کار سلسله‌وار چراغ خانه‌های زیادی را خاموش و خانواده‌ای را بی‌سرپرست می‌کند. این بار نوبت به ایوب مارندگانی رسید تا در روز جمعه برای اندک مزدی که در روز استراحت نصیبش می‌شد، جان خود را جهت چرخاندن زندگیش از دست بدهد.

به کجا رسیده‌ایم که باید از استراحت و تفریح در کنار خانواده بگذریم تا بتوانیم زندگی‌مان را بچرخانیم؛ مشکلی که به دست دولت‌ها به فراموشی سپرده شده است.

گویا این قصه غم‌بار و مرگ تلخ معدن‌کاران از زمستان یورت گرفته تا معادن اشکلی زرند کرمان و مرگ‌های تک نفره در سایر معادن زغال‌سنگ این استان و سایر معادن و مدفون شدن کارگران در زیر خروارها خاک همچنان ادامه دارد.

نه کسی درد این کارگران را فهمید و نه هیچ‌ ارگان و یا نهادی پاسخگوی مرگ تلخ و حوادث ناگوار و سخت این کارگران [است و خواهد بود].

آیا باید همه کارگران معادن چنین سرنوشتی داشته باشند؟ آیا ما کارگران نباید طعم روزهای خوش و زندگی در کنار خانواده را بچشیم؟ علاوه بر سختی کارمان، سختی مرگ‌مان و مشکلات دردناک بیماری شغلی‌مان است؛ اما نه گوشی برای شنیدن و نه قانونی برای اجرا شدن است؛ متأسفانه قانون در معادن روی کاغذ اجرا می‌شود.

سخت‌ترین کار

کمترین مزد

کوتاه‌ترین عمر

دنیای تاریک یک معدن‌کار، بدرود روزهای روشن

Share: