دم تیغ کرونا دادن کارگران خودروسازی

۱۱ کارگر صنعت خودرو و قطعه‌سازی بر اثر ابتلا به بیماری ویروس کرونا جان‌شان را از دست داده‌اند.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازان و مدیرعامل شرکت آسیا لنت در پاسخ به این سوال که چه تعداد از کارگران صنایع قطعه‌سازی و خودرو بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند، گفت:‌ «تاکنون حدود ۱۱ نفر از کارگران خودروسازی‌ها و قطعه‌سازی‌های کشور جان خود را از دست داده‌اند.

همچنین یک کارگر در شرکت آسیا لنت و یک کارگر در دیگر شرکت‌های قطعه‌سازی در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخته‌اند.

ناگفته نماند که این آماری است که از زبان یک مقام مسئول در این حکومت عنوان می‌شود و با آمار واقعی فاصله چند برابری وجود دارد.

پیش از این کارگران  خودروسازی و قطعه‌سازی‌های کشور، بارها نسبت به عدم وجود امکانات و تجهیزات بهداشتی کافی در مقابله با ویروس کرونا، در محیط کار خود دست به اعتراض زده بودند.

علاوه بر این، کارگران در اعتراضاتی که نسبت به شروع فعالیت کارخانه‌های صنعت خودروسازی بعد از تعطیلات سال جدید صورت گرفته، تأکید کرده بودند که بسیاری از شرکت‌های بزرگ خودروسازی در کشورهای جهان به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل کردند؛ اما ما بایستی جان‌مان را در خطر انداخته و فعالیت‌مان را شروع کنیم.

  • اعتراض نسبت به بازی کردن با جان صدها کارگر صنعت خودرو

پیش‌تر، کارگران صنعت خودرو‌سازی، روز سه شنبه ۱۹ فروردین ماه، بیانیه‌ای منتشر کردند که در آن آمده بود:‌ «با شروع کار دو خودروساز بزرگ کشور که هر یک حدود ۴۰ هزار پرسنل دارند و در تمام نقاط تهران و کرج پراکنده هستند، می‌توانند عاملی برای شروع موج دوم کرونا در تهران و به تبع آن در کل کشور شوند.»

کارگران در این بیانیه تأکید داشتند: «تولید هرچه بیشتر خودرو اساساً چه لزومی دارد؛ در صورتی که هزینه طولانی‌تر شدن زمان بحران کرونا می‌تواند سنگین‌تر از هزینه تعطیلی چند هفتگی این کارخانه‌ها باشد.»

Share: