دومین روز از تجمع اعتراضی کارگران قند شوش

روز یکشنبه ۱۹ آبان‌ماه ۹۸، گروهی از کارگران شرکت قند شوش برای دومین روز متوالی در اعتراض به وضعیت شغلی خود و اعزام به مرخصی اجباری خود و همکاران‌شان توسط کارفرما، در مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان، تجمع اعتراضی برگزار کردند.
کارگران شرکت کننده در این تجمع اعتراضی عنوان کردند که به دنبال اعتراضات دنباله‌دار کارگران این کارخانه، نشستی با حضور چند تن از مسئولان شهرستانی شامل نمایندگانی از فرمانداری، اداره کار و تامین اجتماعی با حضور کارفرما در محل فرمانداری برگزار شد.
به گفته کارگران در این نشست مقرر شد کارفرما حداکثر تا ۱۰ روز آینده با تامین چغندر قند، کارگران را به محل کار خود بازگرداند در غیر این صورت تعداد محدودی برای تعمیرات کارخانه باقی بمانند و سایر کارگران همراه با کارگران فصلی تا رفع مشکل تامین مواد اولیه از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.
خاطر نشان می‌شود که کارفرمای این کارخانه اخیرا با متوقف کردن بخشی از تولید، جمعی از کارگران این واحد تولیدی را به مرخصی اجباری فرستاده بود و قصد داشت حدود ۲۰۰ نفر دیگر را از کار بیکارکند. کارگران که نگران امنیت شغلی خود هستند، می‌گویند: «تعداد زیادی از کارگران این مجموعه بزرگ تولیدی قراردادی هستند و این نگرانی وجود دارد که با اتمام قراردادها، کارفرما نخواهد قرارداد آنها را تمدید کند.»
این کارگران که در بخش‌های مختلف کارخانه ازجمله ساتراسیون، واپراسیون، جوشکاری، مکانیکی، برق کاری و انبارداری مشغول به کار بودند، گفتند که مدیریت کارخانه به دلیل نبود چغندرقند فقط ۲ روز در هفته به ما کار می‌دهد.
به نظر می‌رسد که به کارگران اعلام شده که درصورت تامین نشدن چغندرقند، عذر مابقی کارگران نیز خواسته می‌شود. این نحو بیان خود تهدید به اخراج سایرکارگران است.
در جریان بارندگی‌های فرودین امسال به محصول چغندر قند مناطقی از استان کرمانشاه و خوزستان خسارت وارد شد که این موضوع فعالیت کارخانه‌های قند از جمله کارخانه شوش را تحت تاثیر قرار داده است.

Share: