در دومین روز از اعتصابات فراگیر سه‌روزه در ایران، شمار بیشتری از کسبه و بازاریان و نیز کارکنان بخش‌های مختلف صنعتی به به این حرکت اعتراضی پیوسته و روز سه‌شنبه ۱۵ آذر دست از کار کشیدند.

گزارش‌های رسیده از تهران و شهرهای مختلف در سرتاسر ایران از بسته ماندن بسیاری از مغازه‌ها، فروشگاه‌های مراکز تجاری و مراکز خدماتی حکایت دارد.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو کردستان در بامداد سه‌شنبه از اعتصاب کامل کسبه در ۲۱ شهر این استان خبر داده است.

هه‌نگاو همچنین نوشته است که نیروهای امنیتی متعاقب فشار بر بازاریان و کسبه در سنندج، پاوه و کرمانشاه جهت بازگشایی مغازه‌ها، حساب بانکی شمار قابل توجهی از کسبه و بازاریان را مسدود کرده‌ و در روانسر نیز مغازه‌های برخی از کسبه اعتصابی را پلمب کردند.

رسانه‌های وابسته به جمهوری اسلامی با تأیید تلویحی اعتصاب کسبه چنین القا می‌کنند که مغازه‌داران از بیم «حمله» کسانی که آنها را «اغتشاشگر» می‌نامند، مغازه‌های خود را باز نکرده‌اند.

کارکنان بخش‌های مختلف صنعتی همچون کارگران پتروشیمی سنندج، نوبهار کرمانشاه، ذوب‌آهن اصفهان و نیز کامیون‌داران در شهرهای مختلف در دومین روز به اعتصاب سراسری پیوستند.

اعتراضات شبانه و تیراندازی مأموران

همزمان با آغاز اعتصاب سراسری سه روزه، گروه‌هایی از شهروندان در شامگاه دوشنبه ۱۴ آذر به خیابان آمده و شعارهای ضدحکومتی سر دادند.

این اعتراضات در نقاط مختلف تهران از جمله خیابان ستارخان، شریعتی، ولیعصر، آریاشهر و اکباتان روی داد. همچنین در قزوین، اراک، مشهد، کرمان و گلشهر کرج نیز شماری از مردم به خیابان آمده و شعار دادند.

بنا به گزارش‌ها مأموران سرکوب حکومتی شامگاه دوشنبه در جوانرود، خیابان قدوسی شیراز، محله گلسار رشت و کورزان کرمانشاه به سوی راهپیمایان تیراندازی کرده و برای متفرق کردن آنها به شلیک گاز اشک‌آور متوسل شدند.