آخرین گزارش آماری هرانا از اعتراضات در ایران – ۲۸ آذر

دانشگاه ها و مدارس را فردا هم تعطیل کردند

بر اساس تصمیم کارگروه اضطرار آلودگی هوا، مدارس در تمام مقاطع تحصیلی و دانشگاه‌ها در روز چهارشنبه ۳۰ آذر تعطیل شدند و کلاس‌ها به‌صورت مجازی دایر خواهد بود. بر اساس مصوبات این کارگروه، روز چهارشنبه ۳۰ آذرماه در تمامی شهرستان‌های استان تهران به‌جز پردیس، دماوند، فیروزکوه، کودکستان‌ها تعطیل و تمامی مدارس در مقاطع ابتدایی و متوسطه و کلاس‌های دانشگاه‌ها غیرحضوری و به‌صورت مجازی دایر است. بسیاری از مردم بر این عقیده اند که تعطیل دانشگاه ها و مدارس در این روزها به خاطر جلوگیری از اعتراضات و اعتصابات همزمان با فراخوان ها به اعتراض صورت می گیرد.

اعلام اعتصاب داروی لیلا حسین زاده

لیلا حسین‌زاده زندانی سیاسی محبوس در زندان عادل‌آباد شیراز در اعتراض به فریبکاری پزشکی علیه او در زندان و مختل کردن روند درمانش از سوی نهادهای امنیتی دست به اعتصاب دارو زد.
برادر لیلا نوشته است که نیروهای امنیتی و کادر درمانی زندان عادل‌آباد شیراز، پس از اعزام او به دکتر، قبل از انجام هرگونه آزمایش تشخیصی و بدون اجازه و اطلاع او دُز بالای کورتون به او داده‌اند. این در حالی است که دُز بالای کورتون علائم بیماری را می‌پوشاند و نتایج آزمایش را کاملاً تحت تاثیر قرار می‌دهد. نیروهای زندان لیلا را تحت فشار قرار داده و به او گفته‌اند که به انجام آزمایشات داخل زندان با امکانات کم تن دهد. به دلیل شرایط زندان امکان استفاده یکی از داروهای حیاتی از لیلا سلب شده است و تشخیص و درمان بیماری این فعال دانشجویی کاملاً تحت تاثیر خواست دستگاه‌های امنیتی قرار گرفته و چنان هر بار آسیبی جدیدی برای او رقم می‌زنند. لیلا حسین‌زاده روز شنبه ۲۹ مردادماه ۱۴٠١، توسط نیروهای امنیتی تهران در خیابان و مقابل منزل شخصی‌اش همراه با ضرب و شتم ربوده شد و بعد از مدت کوتاهی از بازداشتگاه ۲۰۹ زندان اوین به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز موسوم به پلاک ۱۰۰ منتقل شد.
لیلا حسین‌زاده در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ به دلیل بروز بیماری صعب‌العلاج “خودایمنی” مشمول «عدم تحمل کیفر» شناخته و از زندان آزاد شده بود. با این حال این دومین بار است که علی‌رغم به رسمیت شناخته شدن بیماری‌اش توسط نیروهای وزارت اطلاعات همراه با ضرب و شتم بازداشت می‌شود.
لیلا پیشتر به تحمل ۵ سال زندان محکوم شده بود.

الهام افکاری به پنج سال حبس محکوم شد

رای دادگاه الهام افکاری صادر شد. طبق گزارش‌های منتشر شده، الهام افکاری از سوی دادگاه انقلاب شیراز «به اتهام قصد ایجاد اخلال و ناامنی از طریق مشارکت در فراخوان‌های معاندین نظام در فضای مجازی به ۵ سال حبس تعزیری، منع خروج از کشور و منع از فعالیت در فضای مجازی به مدت دو سال» محکوم شده است.

به دلیل شرکت در اعتراضات؛ سه دانشجوی دانشگاه تبریز اخراج شدند

نیما سراجیان تبریزی، علی کشوری و آروین ابراهیمی دانشجویان دانشگاه تبریز، به دلیل شرکت در تجمعات دانشجویی مهرماه امسال از این دانشگاه اخراج شدند. نیما سراجیان تبریزی، دانشجوی رشته فلسفه، علی کشوری، دانشجوی رشته مهندسی برق و آروین ابراهیمی، دانشجوی رشته مواد و متالوژی دانشگاه تبریز به دلیل شرکت در تجمعات اعتراضی مهرماه سال جاری، از دانشگاه اخراج شدند.

اعضای کمیته حقیقت‌یاب درباره کشتار و سرکوب معترضان ایرانی تعیین شدند

سه زن، یک وکیل بنگلادشی، یک استاد حقوق پاکستانی و یک مدافع حقوق بشر آرژانتینی، روز سه شنبه از سوی سازمان ملل برای تحقیق در مورد سرکوب خشونت‌آمیز اعتراض‌ها برای حقوق زنان ایرانی منصوب شدند.این سه بازپرس تقریبا هیچ امیدی ندارند که بتوانند برای انجام ماموریت خود به ایران بروند. ایران پیشتر با ایجاد این تحقیقات بین‌المللی که ۲۴ نوامبر توسط ۴۷ عضو شورای حقوق بشر به تصویب رسیده بود، مخالفت کرده بود. این سه زن باید سرکوب انجام شده توسط مقامات ایرانی و همچنین هرگونه نقض حقوق بشر را مستند کنند.

نشان دادن علامت چوبه دار در زمین فوتبال

حرکت‌ نمادین و اعتراض به اعدام از سوی میثم تهی‌دست بازیکن صنعت نفت آبادان پس از گلزنی

سالروز تولد یلدا آقا فضلی

یلدار آقافضلی زن جوانی که بعد از آزاد شدن از زندان خودکشی کرد. این جمله از او به یادگار ماند که «ابراز پشیمانی نکردم». ۳۰ آذر تولد یلدا آقافضلی است. ۳۰ آذر در عین حال چهلمین روز مرگ اوست. این جمله را به یاد او بر دیوار نوشته اند.

وکیل محمدمهدی کرمی: خبر اجرای حکم او مطلقا صحت ندارد

محمد حسین آقاسی وکیل دادگستری می‌گوید خبر منتشر شده در مورد محمدمهدی کرمی مبنی بر اجرای حکم اعدام او در بامداد سه‌شنبه ۲۹ آذر «مطلقا صحت ندارد.». او در توئیتی نوشته «انتشار این گونه خبرها خانواده او را بشدت مضطرب می‌کند».
محمدمهدی کرمی به افساد فی الارض متهم شده و محکمه او را به اعدام محکوم کرده است. اتهام او قتل روح الله عجمیان بسیجی کشته شده در مراسم چهلم حدیث نجفی عنوان شده است.
پدر او در گفت‌و‌گو با روزنامه اعتماد گفته است: «خودش چهارشنبه… به ما زنگ زد و گفت بابا حکم‌ها را به ما داده‌اند؛ حکم من اعدام است. پسرم گریه می‌کرد و می‌گفت به مامان چیزی نگو.» آقای کرمی گفته وکیل تسخیری که برای پسرش تعیین شده حتی جواب تلفن را نمی‌دهد.
در پرونده کشته‌شدن روح الله عجمیان، علی شریف‌زاده اردکانی، وکیل یکی از متهمان جزئیاتی از «شکنجه شدید» موکلش منتشر کرد. در پرونده محمد عجمیان پنج نفر به اعدام محکوم شده‌اند.

کانون فیلمسازان مستقل ایران: ترانه علیدوستی را آزاد کنید!

ترانه علیدوستی تاکنون، بر هر صحنه و با هر بلندگویی، صدای ما بوده است، امروز بر ماست که صدایش باشیم. کانون فیلمسازان مستقل ایران (ایفما) با امضای این پتیشن کنار او و خانواده اش می ایستد.

تجمع سینماگران در برابر اوین

گروهی از سینماگران برای سومین روز پیاپی در اعتراض به بازداشت خودسرانه ی ترانه علیدوستی در برابر زندان اوین تجمع کردند.

اصغر فرهادی: در کنار ترانه علیدوستی می ایستم!

اصغر فرهادی، کارگردان سینما در حمایت از ترانه علیدوستی در حساب اینستاگرام خود نوشت: با ترانه علیدوستی چهار فیلم کار کرده‌ام و حالا او به‌ خاطر حمایتِ به‌حق از هم‌وطنان خود و مخالفت با حکم‌های ناعادلانه در زندان است. اگر این حمایت‌ها جرم است، ده‌ها میلیون نفر در این سرزمین مجرم‌اند. وی افزود: در کنار ترانه می‌ایستم و خواهان آزادی او و همکاران دیگرم، جعفر پناهی و محمد رسول‌اف، به همراه تمام زندانیان کمتر شناخته‌شده‌ای هستم که جرمی جز تلاشی انسانی برای داشتن یک زندگی بهتر مرتکب نشده‌اند.

شهاب حسینی: اجازه بدهید بگوییم داریم خفه می‌شویم

شهاب حسینی، بازیگر و کارگردان سینما، در مستندی ۱۲۰ دقیقه‌ای به تحلیل اعتراضات ماه‌های اخیر در ایران پرداخت و گفت: «اجازه بدهید بگوییم می‌سوزد، درد می‌کند، اجازه بدهید بگوییم داریم خفه می‌شویم. از چه می‌ترسید؟»
دارنده نشان «لژیون دنور» فرانسه در این مستند که «خانه سینما» آبان امسال آن را تهیه ولی در روزهای اخیر منتشر شده است، با بیان این‌که «چگونه می‌گویید هنرمند انتقادی نسازد؟» افزود: «هنرمند سلول حسی جامعه است بعد از او می‌خواهید نگوید درد می‌کند؟ پس چگونه بفهمیم کجا درد می‌کند و دارویش چیست؟»
بازیگر فیلم «سوپراستار» با اشاره به این‌که «مطمئن باشید اگر راه‌های دیگری بود هیچ‌کس به خیابان نمی‌آمد» گفت: «کی دلش می‌خواهد کار و زندگی را به هم بزند، بنایی که دارد می‌سازد را رها کند و صبح تا شب بیاید فریاد بزند، کتک بخورد، گلوله بخورد، کشته شود یا هر برخورد غیرانسانی دیگری متحمل شود که فقط می‌خواهد حقش را بگیرد».