دومین روز اعتصاب کارگران نیروگاه دماوند

روز دوشنبه ۳۰ تیر ماه۹۹، اعتصاب کارگران نیروگاه سیکل ترکیبی شهدای پاکدشت (نیروگاه دماوند) برای دومین روز متوالی در محوطه شرکت مدیریت بهره‌برداری نیروگاه ادامه یافت.

بانک دی به عنوان مالک این نیروگاه قصد فروش آن را دارد و کارگران که از این بابت نگران امنیت شغلی خود هستند، خواستار لغو واگذاری نیروگاه شده‌اند.

نیروگاه دماوند که ۶۰۰ کارگر با قرارداد دائم در آن مشغول به کار هستند، در سال‌های اخیر با مشکلات زیادی مواجه بوده است؛ نابسامانی‌های مدیریتی و بی‌انضباطی مالی مدیریت به ضایع شدن حقوق کارگران منجر شده است؛ حقوق و مزایای کارگران کاهش یافته و موجودی صندوق ذخیره آنان ناپدید شده است؛ تصمیم به فروش شرکت نیز امنیت شغلی و روانی کارگران را از میان برده است.

pastedGraphic.png

کارگران نیروگاه دماوند

گرچه در ۱۵ سال گذشته هر ماه بخشی از حقوق کارکنان کسر و به صندوق ذخیره کارکنان شرکت ریخته شده است، اکنون مسئولان نیروگاه ادعا دارند که صندوق خالی است و مدیریت نیروگاه قصد انحلال آن را دارد.

بنابه گفته کارگران، مدیریت صندوق ذخیره کارکنان از بدو استخدام، یعنی از ۱۵ تا ۱۶ سال پیش، ماهانه مبلغ ۵۰۰ هزار تومان از حساب هر یک از کارگران و کارکنان نیروگاه کسر کرده است، اما مدیرعامل نیروگاه چندی پیش خبر از خالی بودن حساب ۹میلیارد تومانی صندوق ذخیره کارکنان را داده و قصد دارد اقدام به منحل کردن این صندوق کند که کارگران با شنیدن این خبر به شدت متاثر شده‌اند.

کارگران در تجمع اعتراضی امروز خود، علاوه بر مشکلات خود نسبت به تغییرات مکرر مدیریت نیروگاه دماوند معترض بوده و گفتند: «در مدت ۹ ماه گذشته، شش بار مدیر نیروگاه دماوند تغییر کرده است، با این حال نبود ثبات مدیریتی در نیروگاه دماوند، ضرر و زیان زیادی هم به نیروگاه و هم به کارگران و کارکنان وارد کرده است.

برات کریمی، مدیر عامل بانک دی، یکشنبه ۲۹ تیر ماه ۹۹، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس، مدعی شد تمام حقوق و مزایای کارگران پرداخته شده است و دیگر مطالبات کارگران نیز در حال پیگیری است.

کریمی تصمیم به واگذاری نیروگاه را تائید کرد و گفت: «در راستای اجرای قانون رفع موانع تولید که بانک‌ها را از بنگاه‌داری منع کرده است، فروش نیروگاه دماوند در دستور کار قرار گرفته است.»

سهام نیروگاه دماوند از ابتدای سال جاری به تدریج در بازار بورس عرضه شده است؛ بانک دی به عنوان مالک نیروگاه دماوند، قصد دارد با فروش این نیروگاه و سایر دارایی‌های خود، زیان‌های انباشته‌ی بانک را جبران و برای خود درآمدزایی کند.

بنیاد مستضعفان یکی از نهادهایی است که از آن به عنوان خریدار نیروگاه دماوند نام برده می‌شود؛ گرچه هفته گذشته هلدینگ برق و انرژی صبا وابسته به بنیاد مستضعفان این خبر را تنها در حد شایعه خواند.

نیروگاه دماوند که از آن به عنوان بزرگ‌ترین نیروگاه سیکل ترکیبی خاورمیانه نام برده می‌شود، سال ۹۱ از سوی بنیاد شهید به بانک دی واگذار شده است.

Share: