کارگران کشت و صنعت کارون شوشتر در دومین روز اعتراض و اعتصاب خود خواستار انفصال از خدمت مدیرعامل، اجرای تبدیل وضعیت و همسان‌سازی دستمزدها شدند. این کارگران روز ۱۱ و ۱۲ اردیبهشت‌ماه سال جاری دست به اعتراض زدند. آنها با تجمع در برابر فرمانداری، خواستار برآورده شدن مطالباتشان بودند.

روز چهارشنبه ۱۱ خردادماه ۱۴۰۱، کارگران کشت و صنعت کارون در دومین روز اعتراض و اعتصاب خود تجمع کردند. به گفته کارگران خواسته آنها بجز موضوع انفصال از خدمت مدیریت، اجرای تبدیل وضعیت و همسان‌سازی دستمزدها عنوان شده است. کارگران می‌گویند: «این خواسته‌ها همان خواسته ما در مورد همسان‌سازی دستمزدها و تغییر وضعیت کارگران فصلی در کشت و صنعت کارون با ۱۲۰۰ کارگر پیمانکاری و ۲۶۰ کارگر فصلی شاغل است.»

روز گذشته یکی از کارگران کشت و صنعت کارون شوشتر در رابطه با مطالباتشان گفت:

«به‌دنبال رای سازمان تعزیرات کشور که در تاریخ ۲۴ اردیبهشت‌ماه سال جاری صادر شده است، مدیرعامل مجتمع کشت و صنعت کارون به اتهام خودداری از عرضه شکر به بازار، به انفصال از خدمت محکوم شده است. اما این رای که قطعی و لازم‌اجرا است، هنوز عملی نشده است.»

سخت‌تر شدن وضعیت معیشتی کارگران کـشت و صنعت کارون

کارگران کشت و صنعت کارون شوشتر طی چند سال گذشته در شرایط سخت معیشتی به‌سر برده‌اند. در حال حاضر طرح تبدیلی وضعیت کارگران به صورت درست اجرا نشده است. همین موضوع روی پرداختی دستمزد آنها تاثیر زیادی دارد. گرانی و تورم سرسام‌آور چند هفته گذشته  نیز زندگی این کارگران را بسیار سخت‌تر کرده است.

یک از کارگران مجتمع کــشت و صنـعت کـارون شوشتر در توضیح وضعیت سخت زندگی خود و همکارانش می‌گوید: «مطالبات کارگران این شرکت، تبدیل وضعیت پرسنل فصلی، تامین نیرو، قراردادها و همچنین همسان‌سازی حقوق‌است. قرار بود در آخرین جلسه‌ای که در محل فرمانداری شهرستان به دنبال اعتراض کارگران شکل گرفت. هیاتی برای بررسی مطالبات کارگران با مقایسه‌سازی با شرکت‌های هم‌تراز و مشابه تشکیل شود. تا کارگران به مطالبات خود برسند که هنوز اجرا نشده است.»

شرکت کــشت و صنعت کارون در سال ۱۳۵۲ تاسیس شده و دارای ۲۵ هزار هکتار مزرعه نیشکر است. این شرکت در شمال خوزستان در مجاورت شهرستان‌های شوشتر، گتوند و دزفول قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.