کارورزان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در اعتراض به حقوق‌های ناچیز و شرایط سخت کار، دست به اعتصاب و تجمع زدند. معترضان از روز دوشنبه ۲۳ خردادماه ۱۴۰۱، با تجمع در محل کار خود در بیمارستان‌های مختلف، خواهان افزایش حقوق و پرداخت حقوق‌های عقب افتاده شدند. در تجمع اسفندماه گذشته آنها  ۱۱ ماه حقوق دریافت نکرده بودند.

کارورزان می‌گویند که با پایان یافتن ماه خرداد ماه نزدیک به ۱۴ ماه است که حقوق‌های عقب افتاده خود را تاکنون دریافت نکرده‌ایم.

به گفته کارورزان پزشکی، مسئولان بیمارستان‌ها و وزارت بهداشت با سوءاستفاده از وضعیت شغلی این دانشجویان که سال آخر پزشکی را سپری کرده‌اند. تحت عنوان کارورزی از آنها بیگاری می‌کشند.

این دانشجویان در حال کارآموزی، اسفندماه گذشته در تشریح وضعیت کاریشان نوشته بودند: «دانشگاه علوم پزشکی، سیستم نوین برده‌داری در ایران.»

«به کدامین گناه حقوق اینترن را نمی‌دهید»

پیش‌تر روز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، کارورزان پزشکی شیراز در اعتراض به پرداخت نشدن ۱۲ ماه حقوق‌‌های عقب‌افتاده اعتصاب کردند.

به گفته کارورزان معترض، دانشگاه علوم پزشکی همین حقوق‌های ناچیز را هم نزدیک به یک‌سال است پرداخت نکرده است. آنها می‌گویند: «کارورز شهریه پرداز، کارگر بی‌مزد نیست! پزشک است». این دانشجویان در حال کارآموزی پزشکی هستند، ولی بدون حقوق و پول توانایی ادامه تحصیل در دانشگاه و تامین زندگی حداقل را هم ندارند.

کارورزان می‌‌گویند: «باورتان می‌شود، کارورزان پزشکی در سن ۲۵ سالگی و با این فشار کاری زیاد، در این وضعیت اقتصادی، فقط تقاضای افزایش از یک میلیون ۲۰۰ هزار تومان به یک میلیون ۸۰۰ هزار تومان دارند که همان اجرایی نمی‌شود!»

آنها همچنین به اجرایی نشدن افزایش کمک هزینه ۲۵ درصد تصویب شده وزارت بهداشت اعتراض دارند.

این دانشجویان که سال آخر پزشکی را می‌گذرانند، می‌گویند که وزارت بهداشت در زمان گسترش کرونا از آنها به‌عنوان پزشک استفاده می‌کرد؛ اما اکنون حاضر به پرداخت حقوق حداقلی ما هم نیست. آنها پیش‌تر نیز در اعتراض به استفاده از کارورزان به عنوان کادر درمانی در زمان شیوع ویروس کرونا، تجمع برگزار کرده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.