دومین روز متوالی اعتصاب کارگران در پالایشگاه‌های جنوب

در حالی دومین روز اعتصاب کارگران در پالایشگاه‌های جنوب ایران ادامه پیدا کرد که کارگران فاز ۱۴ پارس جنوبی، پالایشگاه ماهشهر، کارگران پتروکیمیای ابن سینای ماهشهر و کارگران پتروپلاس در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی نیز به این اعتصاب‌ها پیوستند.

در میانه گرمای مرداد ۹۹، کارگران پالایشگاه‌ها و صنایع پتروشیمی در جنوب ایران برای دومین روز متوالی به اعتصاب خود ادامه دادند.

بنابه گزارش‌های منابع کارگری در پالایشگاه‌های جنوب، امروز یکشنبه ۱۲ مرداد ماه، بسیاری از کارگران پالایشگاه جفیر در نزدیکی اهواز هم به صف اعتصاب کنندگان پالایشگاه‌های آبادان، نفت سنگین قشم، پارسیان لامرد و فازهای ۲۲ و ۲۴ پارس جنوبی پیوستند.

اعتصاب‌های پراکنده کارگران از روزهای پایانی هفته پیش آغاز شد؛ اکنون کارگران چند پالایشگاه و مرکز اقتصادی جنوب ایران می‌گویند که تا رسیدن به خواسته‌هاشان به کار باز نخواهند گشت.

آنها در اعتراض به شرایط سخت کار، نبود امکانات ایمنی و رفاهی، و پرداخت نشدن به موقع مزایا اعتصاب کرده‌اند.

کارکنان و کارگران مناطق اقتصادی و پتروشیمی در جنوب ایران، از کمترین حقوق و مزایا برخوردارند و همان حداقل حقوق‌شان نیز به موقع پرداخت نمی‌شود.

از سوی دیگر، گفته می‌شود که این روزها کار در دمای هوای بالای ۵۰ درجه، امان و توان را از کارگران این مراکز تولیدی گرفته است.

بی‌شک گسترده شدن چنین اعتراضات و اعتصاباتی در سراسر کشور، زنگ خطری جدی برای مقامات در حکومت است، چراکه آنها به خوبی می‌دانند که در شرایط فعلی بهانه‌های بی‌شماری برای شعله‌ور شدن خشم دوباره مردم وجود دارد و زمینه‌های آن روز‌به‌روز بیشتر و عیان‌تر از قبل می‌شود.

لازم به یادآوری است، اعتصاب گسترده کارگران شرکت نفت و گاز و پتروشیمی در جنوب، از روز چهارشنبه ۸ مرداد ماه آغاز شده است؛ روز چهارشنبه پرسنل میدان نفتی آزادگان شمالی در هویزه در استان خوزستان  به دلیل عقب‌افتادن حقوق و عدم رسیدگی به مطالباتشان  دست از کار کشیدند.

Share: